The Beatles'ın Efsane Abbey Road Albüm Kapağına Tesadüfen Giren Ballı İnsan: Paul Cole

Bu piyangonun The Beatles'ı sevmeyen birine isabet etmesi ise ayrı bir ironi diyebiliriz.


beatles, albümün adını "abbey road" koymaya karar verince, 8 ağustos 1969'da stüdyo dışında bir fotoğraf çektirmeye karar verdiler. kapak fotoğrafını çeken kişi iain macmillan isimli bir arkadaş. macmillan'a fotoğrafın çekimi için 11:30 civarlarında 10 dakika verilmişti. kapak fotoğrafı müzik dünyasının en ünlü ve en çok parodisi yapılmış albüm kapaklarından biri olmuştur, bu malumunuz. mccartney grup üyeleri arasından tek çıplak ayaklı olan. fotoğraf çekimi bitene kadar, yaklaşık 10 dakika trafiği bloke etmesi için bir polisle konuşmuşlar. ve, arka planda caddede duran adam ise fotoğrafın çekildiğini fark etmeyen amerikalı turist paul cole. büyük ihtimalle gelmiş geçmiş en ünlü albüm kapak fotoğrafında yer alacak kadar şanslı insandır cole.

o zamanlar değil, 92 yaşındayken internet mecralarında keşfedilip yayılan paul amcanın anlattığına göre kendisi albümü hiç dinlememiş. 1969 yılında karısıyla birlikte tatildeyken dünyanın en ünlü grubunu önünde yürüyen "birkaç antika tip" olarak değerlendirme talihsizliğinde bulunmuş.


bir londra ziyaretinde karısının müze gezmek istemesi üzerine "ben yeterince müze gezdim, sen git dolaş, ben dışarda bekleyeceğim" diyerek, karısı müzeyi gezerken kendisi de dışarıda polis arabasının içindeki polisle havadan sudan muhabbet ederken bu efsanevi kareye yakalanmış. o polis de grubun trafik için anlaştığı polis.

zaten kapağı da o sıralar görmemiş. kilisede görevli olan karısına bir yıl sonra, bir düğünde çalması için vermişler, o da karısının orgunun orada plağı görünce durumu çakozlamış. "hey! bunlar o antika tipler! oradaki de benim!" valla bravo... bu tatlı tesadüfe rağmen, kendisi yukarıda da denildiği gibi beatles'tan hiç hoşlanmamış. "abbey road'u hiç duymadım" diyor (yuh!).

"beatles'ı televizyonda görmüştüm ve bir iki şarkılarını duymuştum. tarzım değildi. klasik müziği tercih ederim".

sadece doğru yerde doğru zamanda olması sayesinde ölümsüzleşen paul amcayı 2014 yılında, 93 yaşında kaybettik. kendisi florida'da yaşamaktaydı. kendisi kadar bile iz bırakamayan sayısız insan geçiyor dünyadan...

beatles'ın eylül 1969'da yayınlanan 11. stüdyo albümü abbey road, kendilerinin en başarılı işlerinden biri olmakla beraber kaydettikleri son albümdü (ancak daha önce kaydedilen let it be, abbey road'dan daha sonra yayınlanarak "beatles'ın son stüdyo albümü" unvanını alma şansını yakalamıştır).

4400 Metreden Ateş Karıncalarının Üstüne Düşerek Kurtulan Joan Murray'ın İnanılmaz Hikayesi