The Beatles'ın Ne Denli Büyük Bir Hazine Olduğunu Kanıtlayan Şarkı: While My Guitar Gently Weeps

İlk olarak 1968 yılında çıkan The Beatles eseri The White Album'de yayınlanan George Harrison bestesi While My Guitar Gently Weeps, keşfedilmeyi ve bol bol dinlenilmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Şarkının The Beatles Anthology'de yer alan akustik yorumu


bir grubun güya 3. adamı böyle bir balad yapıyorsa o grup tabii ki efsanedir. şarkı boyunca hissiyat iliklerinize, oradan damarlarınıza, nota nota riff riff nüfuz eder... müthiş bi beatles ve george harrison işi.

george harrison bir sabah uyandığında gitarının üzerinde gözyaşına benzeyen damlalar görmüş. gitarın yapımında kullanılan ağacın terlemesi sonucu gitarın üzerinde oluşmuş bu damlalar ona bu parçanın ilhamını vermiş... eline sağlık (nur içinde yatsın).

white album kayıtları sırasında the beatles üyeleri arabayla stüdyoya giderken yol üzerinde eric clapton ile karşılaşmaları sonucunda harrison'ın daveti üzerine clapton yalın olarak onlarla birlikte stüdyoya gider. yanında gitar getirmediği için cream ile amerika turnesindeyken satın aldığı ve sonrasında george harrison'a hediye ettiği sonradan kırmızıya boyanmış 1957 model gibson les paul'ü (bkz: lucy) yine harrison, clapton'a verir kayıt için.

bana kalırsa hem eric clapton destekli gitarlarıyla, hem girişiyle, hem de vokalleriyle bence the beatles'ın yaptığı en iyi şarkıdır. anthology 3 albümünde george harrison tarafından söylenen akustik versiyonu da iyidir ve bu farklı versiyonun aslında şarkının demo hali olduğu söylenir. eric clapton'ın ve harrison'ın 7 dakikalık canlı performanslarının sonuna doğru gitar coşar.

Mevzubahis performans


çok farklı sanatçılar tarafından cover'lanmıştır ama benim ilgimi en çok çeken cover'ı, wu-tang clan'in 2007 yılında çıkardığı 8 diagrams albümündeki the heart gently weeps'tir.

The Heart Gently Weeps - Wu Tang Clan


wu tang clan'ın prodüksiyon beyni olan the rza'nın anlattığına göre, while my guitar gently weeps onun çok sevdiği bir şarkıymış ve hep bu şarkı üzerinde çalışmak istemiş.

şarkının wu tang clan tarafından cover'lanıp the heart gently weeps'e dönüşmesinin hikayesi de ilginç. aktör russell crowe, american gangster filmindeki rol arkadaşı the rza'ya 1961 yapımı bir gretsch gitar hediye ediyor. the rza da george harrison'ın oğlu dhani harrison'a grestsch'te, the red hot chilli peppers'ın eski gitaristi john frusciante'ye ana gitarda rol veriyor. vokallerde ise neo soul müziğin önemli ismi erykah badu ve wu tang clan'ın en sevdiğim 3 elemanı raekwon, method man ve ghostface killah var.

kanımca bir gitaristin iyi yerine efsane olarak anılması için önce bu şarkıyı kendi tarzında çalması gibi bir kriter konulup, çalınan coverın özellikle de solosunun efsane olmaya yetip yetmediğini değerlendirmek için de önceden efsane olmaya hak kazanmış gitaristlerden oluşan bir jüri kurulmalı. bir müzisyenin ve enstrümanının ruhunu bu kadar yoğun hissettiren şarkı çok azdır. o ruhu ne kadar yaşadığını anlayabilmek için efsane olarak anılan her gitaristin bence öncelikle bu şarkıyı çalması lazım.

şarkının en güzel coverlarından bazıları

santana


steve lukather


prince


jeff healey


gür akad


paul gilbert


peter frampton


barış özcan abimiz tarafından çok güzel bi' inceleme videosu mevcuttur.

Gitarım Usulca Ağlarken


Şarkının sözleri ile bitirelim

I look at you all see the love there that's sleeping

While my guitar gently weeps

I look at the floor and I see it needs sweeping

Still my guitar gently weeps.

I don't know why nobody told you

How to unfold your love

I don't know how someone controlled you

They bought and sold you.

I look at the world and I notice it's turning

While my guitar gently weeps

With every mistake we must surely be learning

Still my guitar gently weeps.

I don't know how you were diverted

You were perverted too

I don't know how you were inverted

No one alerted you.

I look at you all see the love there that's sleeping

While my guitar gently weeps

Look at you all

Still my guitar gently weeps.