The Crow Filminin Setinde Brandon Lee'nin Ölümüne Sebep Olan Trajik Olay

Bruce Lee'nin kendisi gibi aktör oğlu Brandon Lee, 31 Mart 1993'te The Crow filminin setinde yaşanan büyük bir ihmal nedeniyle hayatını kaybetmişti.
The Crow Filminin Setinde Brandon Lee'nin Ölümüne Sebep Olan Trajik Olay

öncelikle, brandon lee'nin ölümüne sebep olan silah smith wesson 29 marka, .44 magnum mermi kullanan bir toplu tabancadır. kendisini öldüren silahı ve ölümünden az önce çektiği sahneleri de the crow filminde halen görebiliyoruz.

Smith & Wesson Model 29

şimdi, şu videonun 2.14 saniyesine gidersek, orada ölüme sebep olan halkanın ilk ayağını bulacağız: 


set ekibi, crow ile funboy karakteri arasındaki hesaplaşmayı çekerken tabancaya bir sahnede yakın plan zoom yapılacağını fark ederler. yakın plan çekimde yönetmen silaha hangi açıdan yaklaşacak bilemediğinden, silah da revolver olduğundan ikileme düşer. kamera, namlu tarafından atıcıyı gösterse silaha da blank/kuru sıkı olan şu mermileri koysalar silindirin açık ucundan bu kuru sıkı mermilerin büzülmüş ağızları görünecek ve silahın kuru sıkı olduğu ayan beyan belli olacaktır:

Kuru sıkı mermi

hiçbir şey doldurmasalar arka plan çekiminde silindirin boş olduğu belli olacaktır. gerçek dolu mermi de öyle bir sahnede kullanılamayacağından set ekibi bu mermilerden 6 tanesini prop yapmak üzere ayırır.

Gerçek dolu mermi

sahnenin arkasında mermilerin ucundaki çekirdekleri çıkarıp, kovandaki barutları boşaltıp çekirdekleri penseyle geri takarlar. amaçlarına da öyle ulaşırlar, silahın artık içinde gerçek ama barut olmadığı için zararsız mermiler vardır. öyle midir?

hayır, set ekibi bunları yaparken fişek diplerindeki kapsülleri sökmeyi akıl edemezler. bu kapsüller işte tetiği çektiğinizde horozun vurup baruta kıvılcımın gönderildiği cıva fülminat dolu primer ateşleyicilerdir. güçsüz patlayıcılardır, sadece kapsül ateşleyerek bir çekirdeği namludan gönderip birini vuramazsınız. 2.14'teki sahnede de bu olur, funboy karakterini oynayan aktör içinde boş kapsüllü mermiler bulunan tabancanın tetiğini çeker. silahtan güçsüz bir ses çıkar, bir tür tıslama çıkar ama görünürde hiçbir şey olmaz. sahne biter.

Kapsül

set ekibi bir sonraki çekim plana hazırlanırken orada geniş açıdan silahla brandon lee'ye ateş edileceğini okurlar. burada namludan ve silindirden çıkan alev topları, gerçek bir patlama gerekmektedir. o boş kapsüllü mermiler o şekilde patlamayacağı için bu mermileri çıkartıp çok gürültülü patlayan ama çekirdekleri olmayan kuru sıkı mermileri silaha koyup funboy'a teslim ederler.


ama işin arka planında çok büyük bir ihmal vardır. resmen ölüm, 'geliyorum' demektedir. boş kapsül patlaması çekirdeği namludan gönderemez demiştik ama olayda çekirdeği kovandan ayırıp namlunun yarısına kadar getirmeyi başarır. yani bir tıkalı namlu/squib load hadisesine sebebiyet verir. set ekibi silahı boşaltıp, kuru sıkı mermilerle tekrar doldurduğunda aslında silahın namlusunda ilk çekimden kalan bir adet .44 kalibre çekirdek vardır. bunun arkasına kuru sıkı mermi koyup ateş ederseniz o artık resmen dolu bir silahtır. çekirdekle tıkalı namlunun arkasına konulmuş bir kuru sıkının oluşturacağı güç, o tıkanmış çekirdeği namludan büyük bir güçle hedefine doğru yollar. set ekibi de namlu açık mı, tıkalı mı diye kontrol etmeyerek brandon lee'yi öldürmeye artık muktedir olan bu silahı funboy'a 'al kullan' diye verirler. o da silah hakkında hiçbir şey bilmediği için sahnesini oynarken brandon lee'ye silahı doğrultup tetiği çeker. silah patlar, brandon lee vurulup devrilir.


ama vurulunca öne doğru devrilmesi planlanan brandon arkaya doğru devrilir ve yerde kalır. önce bunu metot oyunculuk sanırlar ama sonra nefes alıp verişi yükselmeye başlar. nabzı yavaşlar ve sonra da tamamen durur. hastaneye yetiştirildiğinde 44 magnum toplu tabancayla vurulduğundan çoktan ölmüş gitmiştir.

Funboy

yapımcının da şansına o sahne filmde çekilecek artık son sahnedir, sahnede kalan bütün planlar çekildikten sonra brandon lee gidip sondan ikinci ya da üçüncü çekimde ölmüştür. filmin kalanı da üstüne eski çekimlerden kesitler + dublör yardımıyla tamamlanıp gösterime girer.

büyük vicdan azabı yaşayan funboy'u oynayan michael massee olay yüzünden the crow filmini asla izleyememiştir.


son olarak, bunlar hakiki silahta squib load üstüne kurusıkı atılması gibi çok ekstrem bir olay örgüsü için geçerli. yoksa kuru sıkı yerine tıkalı namluya gerçek mermi koyup atsalar brandon lee mesela ölmeyebilirdi. o vakit silah funboy'un suratına patlardı. talihsizliğin de o kadarı.

işte elinizde silah varken o yüzden ateş ettiğinizde öyle güçsüz sesler, tıslamalar, çatapat gibi gürültüler geliyorsa asla ve asla sürgüyü (revolverde horozu) falan çekip ikinci mermiyi sürüp atmamak gerekir. tıkalı namluya ikinci mermiyi sürüp atarsanız da suratınıza patlar. tam emin olunmayan her atıştan sonra namlunun ucunu ışığa tutup, geriden bakıp namlu yolu açık mı diye kontrol esas kuraldır.