The King of Comedy'nin Sonuna Dair İnsanı İkilemde Bırakan İlginç Bir Detay

1982 tarihli The King of Comedy'nin final sekansı, sandığınız gibi bitmiyor olabilir...
The King of Comedy'nin Sonuna Dair İnsanı İkilemde Bırakan İlginç Bir Detay

the king of comedy, dünyada en çok saygı duyulan film dergilerinden biri olan empire'ın çıkardığı "en iyi 500 film" listesinde 87. sıradadır.

sürekli hayaller kuran bir herifin "komedi kralı" olma çabaları, arka planda gözükmeyen ve her şeyin içine sıçan bir anne sesi, aşkından delirmiş bir kadın, şovlar yüzünden hayattan bıkmış bir herif. the king of comedy, martin scorsese'nin en başarılı çalışmalarından biri olduğu kesin. çünkü bu filmde yeni şeyler denemiş. tekrarlanan repliklerle izleyicilerin sinirlerine dokunan sahneler, pupkin'in kurduğu hayalleri gerçekmiş gibi göstermek yeni ve başarılı (yıl 1982).

finale dair o detaya geleli şimdi de...

pupkin'in hayallerinde her zaman sol koluna taktığı bir altın saat vardı


ancak gerçekte böyle bir saati yoktu


sondaki pupkin'in ünlü olduğu, kitaplarını çıkardığı sahnede, sol kolunda bir altın saati vardı

yani son sahne pupkin'in hapiste kurduğu hayallerden biri olabilir...

Sonuç olarak

the king of comedy, baş karakterin hayallerinin ara sıra verildiği bir film. aslında bu "hayal" dediklerimin tam olarak hayal olduğunu iddia etmek zor. zira filmin sonunda kem talihini tersine çevirmiş rupert'in belki de gelecekte yaşadıklarını izlemişizdir. belki de gerçekten rupert popüler olduktan sonra jerry ona show'unu 6 haftalığına devretmesini istemiştir, rupert jerry'ye naz yapmıştır vs. vs...

bunları söylüyorum çünkü , martin scorsese bir söyleşisinde taxi driver'da travis bickle'ın yaptığı "temizliğin" onun hayalında, zihninde olabileceğini, yani o şekilde yorumlanabileceğini söylemişti.

bu filmde de filmin sonunun da bir hayal olduğunu iddia etmek de mümkün... belki rupert hiç ünlü olmamıştır, filmde izlediklerimiz, yani "hayal" dediklerim cidden hayalse, filmin sonunda bize gösterilen de belki rupert'in zihninin içinden geçendi, bir hayaldi...