The Pianist Filmine Olan Saygınızı Yükseltecek Ufak Bilgiler

2002'nin hit filmlerinden Piyanist hakkında keyifli birkaç bilgiyle başlayalım güne.

- filmin çekimleri için krakow bölgesinde araştırma yapan polanski, kendisinin ve ailesinin nazi işgalinden kurtulmasına yardımcı olan bir adamla tanışmış.

- filmde fransızca konuşulmamasına rağmen, fransa film ödülü olan cesar ödülleri'nde en iyi film ödülünü kazanan ilk film olmuş.

- gerçek szpilman 6 temmuz 2000'de öldüğü sırada film prodüksiyona hazırlık aşamasındaymış.

- adrien brody filmdeki rolü için 14 kilo vermiş. filmdeki karakterini daha iyi canlandırabilmek için filmden önce bir süre evine hiç gitmemiş, televizyon izlememiş, arabasını satmış ve piyano çalmayı öğrenmiş.

- gerçek wladyslaw szpilman’ın torunu daniel szpilman da filmde rol almış.


- hayatı filme ilham veren wladyslaw szpilman savaşın bitmesinden kısa bir süre sonra yaşadıklarını anlattığı bir otobiyografi yazmış. ancak ülkenin yönetimini devralan yeni hükümet, kitabın resmi olarak belgelenmiş olaylar ile uyuşmadığını bahane ederek yıllarca yayınlanmasını engellemiş.

- adrien brody, filmdeki rolüyle en iyi erkek oyuncu oscar'ını kazanan tarihteki en genç aktör olmuştur (29 yıl 343 gün).

- film, piyanist wladyslaw szpilman'ın anılarından uyarlansa da, polanski 2. dünya savaşı ve nazi işgali sırasında kendi yaşadıklarından da ilham almış.


- michal zebrowski'nin canlandırdığı jurek karakterini polanski seslendirmiş.

- 1993 yılında gösterime giren schindler's list filmini yönetmesi için polanski'ye teklifte bulunmuşlar. polanski 2. dünya savaşını, nazi işgalini ve yahudi soykırımını birebir yaşayan bir insan olarak bu hüzünlü ve acı dolu filmi yönetmeyi kabul etmemiş. ne var ki yıllar sonra the pianist'i yönetmiştir.

- filmin müziklerinin çoğu chopin'in nocturne'lerinden oluşur.

- polanski'nin başrol için ilk tercihi joseph fiennes imiş. ancak o sıralar tiyatro işleri ile meşgul olduğu için kabul etmemiş.


- polanski bu filmi en iyi filmi olarak görüyormuş. öldüğü zaman mezarına bir film kutusu yerleştirilecek olsa bunun piyanist olmasını istermiş.

- filmin hollanda prömiyerinin gelirleri anne frank müzesi'ne bağışlanmış. (anne frank nazi işgali sırasında amsterdam'da ailesi ile birlikte iki yıl boyunca bir evin tavan arasında saklanamayı başarmış genç bir kızdır. saklandıkları ev daha sonra müzeye çevrilmiş.)

- polanski, hakkında açılan tecavüz davası yüzünden tutuklama emri bulunduğu için en iyi yönetmen oscar'ını kazandığı los angeles'taki 2003 oscar ödül töreni'ne katılamamış.

- filmin yapımcısı rainer schaper film çekimleri sırasında vefat ettiği için çekimler bir günlüğüne durdurulmuş ve film ona ithaf edilmiş.

- polanski, anavatanı olan polonya'da 1962 yapımı noz w wodzie'yi çektikten sonra 2002'deki the pianist'e kadar hiç film çekmemiş.

- piyanist, 2003'te vefat eden cyril shaps'ın son filmi olmuş.


- 75. oscar ödül töreninde adrien brody en iyi erkek oyuncu oscar'ını kazan en genç oyuncu, roman polanski ise en iyi yönetmen ödülünü kazanan en yaşlı yönetmen olmuştu (69 yıl 2017 gün). ancak polanski'nin bu başarısı 77. oscar ödüllerinde million dollar baby filmi ile en iyi yönetmen oscarını kazanan clint eastwood tarafından geçilmiştir (74 yıl 272 gün).

- polanski'nin kızı morgane polanski filmde rol almış.

kaynak 1, kaynak 2, kaynak 3

Muhteşem Bir Hikayeyle II. Dünya Savaşı'ndan Sağ Kurtulan Piyanist: Wladyslaw Szpilman

Er Ryan'ı Kurtarmak Filmini Gözünüzde Yükseltecek İlginç Anekdotlar