The Verve'ün Efsane Şarkısı Bitter Sweet Symphony'nin Esasında The Rolling Stones'tan Gelmesi

Evet, The Verve'ün yorumunda sözler tamamen farklı ancak müziğin bir The Rolling Stones şarkısından geldiğini söylesek? Buyrun detaylara.
The Verve'ün Efsane Şarkısı Bitter Sweet Symphony'nin Esasında The Rolling Stones'tan Gelmesi

şarkıyı önden verelim


bitter sweet symphony, ingiliz alternative rock grubu the verve'ün 1997 tarihli üçüncü albümü urban hymns'de yer alan efsane şarkıdır. şarkının sözleri ise grubun beyni richard ashcroft tarafından yazılmıştır. londra'da ve walter a. stern tarafından çekilen şarkının klibi de, özgün konusuyla dikkat çekmiş ve grubun isyankar çizgisine çok iyi uyum sağlamıştır. özellikle sokakta yürürken omuz atma sahneleri oldukça gaza getiricidir. şarkı ve klip, grammy ve brit awards'a birçok dalda aday olmuştur. britpop döneminin en nadide örneklerindendir. cruel intentions başta olmak üzere birçok filmde de kullanılmıştır. 

the verve aslında tavuğun suyunun suyuna çorba yapmıştır

"en" orijinal parça the last time; rolling stones'un bok gibi bir parçasıdır. sonra rolling stones manajeri andrew loog oldham'ın yan projesi andrew oldham orchestra için bu parçaya david whitaker orkestral düzenleme yapar. david parçayı bambaşka bir hale getirmiş, the verve de parçanın bu halinden hacılamış. the last time, the david whitaker songbook isimli şahane albümün ilk parçasıdır aynı zamanda.

bitter sweet symphony'nin müziğinin alındığı parça: the andrew oldham orchestra'dan the last time

şöyle bir yorum da var

bitter sweet symphony, the rolling stones'un the last time şarkısından sample kullanıldığı kesin olmakla birlikte bir litvanya halk şarkısı olan "bitute pilkoji" ile de aşırı benzerlik göstermektedir. ama litvanyalılarınki eğlenceli bayağı. hoşuma gitti.

2019'da tatlıya bağlanan telif hakkı davası ise şöyle sonuçlandı

the verve'ün solisti richard ashcroft, nihayet şarkının telif haklarını aldığını açıkladı.

orijinal alt yapı the verve'e ait olmayabilir. ancak şarkı bugün kimilerince dünyanın en iyi şarkısı olarak lanse ediliyorsa, bir kez dinleyen yüzlerce kez daha dinlemek istiyorsa ve birileri kalabalık bir caddede bu şarkıyı dinleyerek omuz kırmadan yürümeye çalıştığı için dayak yemişse, bunların tamamı the verve'ün başarısıdır.