Tibet'in Ruhani Lideri Dalay Lama Hakkında Pek Bilinmeyen Enteresan Bilgiler

14. Dalay Lama olan ve 1950'den beri bu titri sürdüren Tenzin Gyatso hakkında spiritüellikten uzak bilgiler.
Tibet'in Ruhani Lideri Dalay Lama Hakkında Pek Bilinmeyen Enteresan Bilgiler

öncelikle, dalay lama nedir?

tibetin dini lideri. öldükten sonra yeni bir bedende tekrar doğduğuna inanılır, bu sayede dünyadan hiç yok olmamıştır. 

dalay lama batı halkını, batı hükümetlerinin de desteğiyle çok kolay kafa kola getiren şahıs. tibet'in sürgündeki ruhani lideri, budist, rahip, vb...

hakkında öyle bir algı var ki, bu adam ne yaparsa yapsın ne söylerse söylesin hep bir iyilik peşindeymişçesine gösteriliyor. genel olarak konuşmalarında güzel konuşsa bile (ki onlar da büyük pr'ın birer parçası) millet artık öyle bir kıvama gelmiş ki arada saçmaladığında dahi "wow dalai yine ne dedi çok iyi ya" modunda takılıyorlar.

hakkındaki yanlış ve bilinçli şekilde oluşturulmuş algıları yıkmak adına

- kendisi bütün budistlerin dalai'i veya lideri değildir. budistler arasında yalnızca tibet'teki bir okulun (ekol) lideridir.


- cia ile geçmişte yakın çalıştığı kanıtlanmış, şimdi de büyük ihtimalle işbirliklerinin devam ettiği düşünülmektedir.

- cia desteğinin sebebi çekik gözü, kel kafası değil; anti-komünist ve çin karşıtı olmasıdır.

- bazı budist okullarını (ekollerini) "kara büyü" veya "şeytana tapıyorlar" diye yasaklamışlığı vardır. bu hareketi hristiyanlıktaki "excommunicate" gibi düşünebilirsiniz.


- köle düzeninin devamını savunan ekolün lideridir ve bunu da "karma" olarak nitelendirir. köleler bu dünyada onun anlayışına göre karmalarını düzeltiyordur.

- ancak kendisi sürgünde de olsa yaşamını bir sarayda sürdürür ve batılı ünlüler gibi muamele görür. sarayda yaşayan biri için de karmaya inanmak pek zor olmamalı:


- nepal, keşmir, hindistan ve çin arasındaki toprak gerilimlerinde taraftır ve hatta bazen insanları geçmişte olduğu gibi aktif bir şekilde isyana teşvik eder.

- ekollerini iptal ettiği budistler kendisinden nefret eder. hatta bunlar dalai'i "aslen müslüman olan bir diktatör" şeklinde tanımlarlar.

- kendisi gibi, önceki dalai lama'lar da birer aziz değildi. ancak batıda ısrarla böyleymiş gibi pompalanıyor.

- kendisi george w bush, obama, trump gibi isimlerden "değerli dostum" diye bahseder. sadece iyiliğin peşindeki bir ruhani liderin bu kadar politik dostunun olması da çok tuhaf doğrusu.


- brenden o'neill adlı araştırmacı da konuyla ilgili yaptığı bir araştırmada, batı medyası tarafından tibet budizminin sürekli ön plana çıkarıldığını, bu ekolün kötü yanlarının da hippi, new age, spiritüalizm gibi şirinlikler içerisinde eritildiğini, aslında diğer hiçbir "organized religion"dan farklı olmadığını belirtir.

- kadınlar tibet budizminde erkekler gibi yükselemezler. çoğu kapı kendilerine kapalıdır. bunun açıklaması da tahmin ettiğiniz üzere gene "karma". onlar bu dünyada kadın olarak sadece karmalarının gereğini yerine getiriyorlardır çünkü.

son not olarak, tabii ki karşısındaki çin gibi güçler sütten çıkmış ak kaşık değil. ancak bu adam da sürekli pr'ı yapıldığı gibi "iyinin peşinden giden, saf iyiliğin hizmetkarı" filan değil. ruhani lideri geçtim, kendisi gayet politik bir figür...

kaynak 1, kaynak 2, kaynak 3

Dolar Neden Yükselir ve Neden Düşer?

"Mistik Guru" Osho'ya Bir Daha Kulak Vermemenize Sebep Olacak Acı Gerçekler