TIME Dergisine Göre Tüm Zamanların En İyi 10 Boks Maçı

En iyi boks maçları nelerdir? Bütün tarihten 10 tane boks karşılaşması seçmek gerekirse bizim tercihlerimiz bunlar olurdu demiş TIME dergisi. Buyrun.
TIME Dergisine Göre Tüm Zamanların En İyi 10 Boks Maçı

1 ekim 1975 muhammed ali vs joe frazier maçı (thrilla in manila)

1 ekim 1975 yılında dünya ağırsiklet boks şampiyonluğu için yapılan, 3. ve son muhammad ali joe frazier kapışması. pek çok kişi ve kaynağa göre yüzyılın en büyük boks maçıdır.

muhammad ali'nin benzersiz dövüş zekasını ve joe frazier'ın inanılmaz gücünü -özellikle sol kroşelerde- en iyi şekilde gösteren maçtır.

ali 7. roundda dans etmeye başlar. 11. roundda tekrar dans eder ve 13 ile 14. roundda maç boyunca harcamadığı gücüyle mükemmel bir kondüsyon gösterir.

pek çok yönüyle muhammad ali george foreman maçına benzese de, en büyük farkı joe frazier'ın tükenmeyen hırsıdır.

tüm bunlara rağmen joe frazier'ın 14. round sonunda maçı bırakmasıyla muhammad ali maçı kazanır.

 14 eylül 1923 jack dempsey vs luis angel maçı

Jack Dempsey ile Luis Ángel Firpo arasındaki bu boks maçı, dönemin spor dünyasındaki en önemli olaylardan biriydi. Bu, ilk kez bir Latin Amerikalının dünya ağır siklet şampiyonluğu için mücadele ettiği maçtı. 1923'te Ring Magazine Yılın Dövüşü seçildi. George Bellows'un Firpo'nun Dempsey'i ringin dışına çıkardığını gösteren Dempsey ve Firpo tablosu, Amerikan kültürünün ikonik bir parçası.

16 eylül 1981 sugar ray vs thomas hearns maçı

1958 doğumlu, abd'li thomas hearns, wba şampiyonu olarak 1981 yılında wbc şampiyonu sugar ray leonard ile dövüştü. o zaman thomas hearns, 32 maçını nakavt ile kazanmış ve hiç maç kaybetmemişti; sugar ray leonard ise 31 maçtan yalnızca bir mağlubiyet ile ayrılmıştı. oldukça heyecanlı geçen bu maçta, leonard zor da olsa hearns'ü 14. round'da durdurmayı başarabilmişti. sugar ray leonard ile 1989 yılında tekrar maçı yaptılar. bu rövanş maçında hearns, rakibi leonard'ı 3. ve 11. round'larda yere yıkmasına rağmen maçın jürisi, sonucu ''berabere'' olarak sonuçlandırmıştı. bu karar üzerine leonard sürpriz bir şekilde thomas hearns'ün, kendisini yendiğini ifade ederek beraberliği bozmuştu. her ne kadar bu durum maçın sonucunu değiştirmese de maç leonard'ın nezdinde, thomas hearns'ün galibiyetiyle sonuçlanmıştı.

thomas earns'ün boks tarihine ve literatürüne kazandırdığı en önemli özelliği, maçlarda rakibine karşı ''flicker jab'' kullanmasıydı.

18 mayıs 2002 micky ward vs arturo gatti maçı

arturo gatti'nin hayatı resmen blockbuster bir film senaryosundan daha dramatiktir. italya'da doğan bir göçmen çocuğu olarak kanada'da büyümüş ve amerika'ya taşınmıştır. tekniği cidden izlemesi keyifli olan boksörlerdendir. savunmada sıkıntılar yaşasa da sanırım kafatası kemik yerine kayadan olduğu için yere bir türlü inmez. hatta daha sonra yumruk atmaktan yorulan rakiplerini döver. bu özelliği sayesinde çatır çatır dayak yediği maçlarda bile kendisini alkışlatmayı başarmıştır. mayweather ve de la hoya maçları buna örnek verilebilir.

the fighter filmiyle dünyaca popülerlik kazanan micky ward ile üçlemesi unutulmaz sıfatına layıktır. ilk dövüşlerinde raund içinde sırayla birbirlerini döverler. yorulan geri doğru yürümeye başlar ve diğeri yumrukları sıralar. ama ikisi de yere yatmaz bir türlü. bu maçı puanla micky ward kazanır. ikinci dövüş ise gatti'nin tekniğinin zirve yaptığı maçtır. micky ward'u tek eliyle döver. yalan değil. 4. raundda salladığı yumruk sonucu gatti'nin sağ eli kırılır ve buna rağmen 10. raund sonunda maçı puanla almayı başarır. üçüncü dövüş ise ilkinin copycat'idir ancak bu kez gatti galip ayrılır ve trilogy sona erer.

ölümü hakkındaki şaibeler ise henüz son bulmamıştır. brezilya polisi gatti'nin intihar ettiği kanısına vararak cinayetle suçlanan karısını serbest bıraktıysa da kanada'lı hekimler tarafından yapılan otopside brezilya'da kayıda geçmemiş olan bazı yaralanmalar bulunmuştur.

hayatına dair bir film çekilecekse en azından çocuğu büyüyene kadar beklenmeli ve o aşifte karısı yerine gelir oğluna verilmelidir. yoksa kimsenin vicdanı rahat etmez.

18 haziran 1941 joe louis vs billy conn maçı

Haziran 1941'de Joe Louis ile Billy Conn nasıl bir maça çıkacaklarını biliyor muydu acaba? Bu maç, "The Brown Bomber" lakaplı Joe Louis ile Billy Conn arasında yapılan ikinci karşılaşmaydı. Maç, Louis'in ağır sıklet şampiyonu unvanını korumak için yaptığı bir savunma maçıydı. Conn, maç boyunca Louis'i zorlayan üstün bir performans sergilese de, Louis son rauntlarda büyük bir dönüş yaparak maçı teknik nakavtla kazandı. Bu maç, boks tarihinde unutulmaz anlardan biri olarak hatırlanmaktadır.

7 mayıs 2005 diego corrales vs jose luis maçı

Bu maç, Hafif Sıklet unvanı için yapıldı ve dönemin en heyecan verici karşılaşmalarından biriydi net. Maç boyunca her iki boksör de büyük bir performans sergiledi ve zorlu mücadeleleriyle izleyicileri etkiledi. Ancak maçın en unutulmaz anı, dokuzuncu raundda Corrales'in sayılmadan önce iki kez yerde kaldığı andı. Corrales, bu zorlu durumu aşarak maçı devam ettirdi ve son raundlarda etkileyici bir geri dönüş yaparak rakibini nakavt etti. Bu karşılaşma da boks tarihinde unutulmaz anlar arasında yer aldı ve spor dünyasında uzun süre tartışılmaya devam etti.

15 nisan 1985 marvin hagler vs thomas hearns maçı

Nisan 1985, efsanevi bir boks maçı daha... Bu karşılaşma, Hagler'ın Orta Sıklet Şampiyonluğu için yapılan unutulmaz bir mücadeleydi ve spor tarihinde "Savaş" olarak anıldı. Maç, sadece üç raund sürdü, ancak bu kısa süre zarfında izleyicilere nefes kesen bir gösteri sundu. İki boksör de hızlı bir başlangıç yaparak karşılıklı olarak agresif bir şekilde dövüştü. Üçüncü raundda, Hagler ve Hearns arasındaki mücadele doruğa ulaştı ve Hagler, etkileyici bir performans sergileyerek rakibini nakavt etti.

19 şubat 2000 erik morales vs marco antonio maçı

Bu karşılaşma süper tüy sıklet unvanı için yapıldı ve iki büyük Meksikalı boksör arasındaki mücadele, boks tarihine geçti. Maç boyunca Morales ve Barrera, birbirlerine karşı büyük bir kararlılıkla saldırdılar. İki boksör de olağanüstü dayanıklılık ve yetenek gösterdi. Ancak Morales, maç boyunca üstün bir performans sergileyerek kararını aldı ve karşılaşmayı kazanarak unvanını korudu. Bu maç, boksseverler arasında hala tartışılan ve hayranlıkla hatırlanan bir mücadele olarak kalmaya devam ediyor.

17 mart 1990 julio chavez vs meldrick taylor maçı

Bu karşılaşma hafif siklet unvanı için yapıldı ve o dönemde büyük bir ilgiyle izlendi. Maç boyunca Chavez ve Taylor, birbirlerine karşı yoğun bir mücadele sergilediler. Taylor, maçın büyük bir kısmında öne geçerek Chavez'e karşı üstünlük sağladı. Ancak son raundda Chavez, muhteşem bir geri dönüş yaparak Taylor'ı nakavt etti ve maçı kazandı. Bu karşılaşma, boks tarihindeki en tartışmalı sonuçlardan biri olarak hatırlanır çünkü hakem, son raundun bitiminde Taylor'ın durumunu değerlendirerek maçı Chavez'in lehine sonlandırdı. Bu maç, boksseverler arasında hala konuşulan ve analiz edilen bir olaydır.

julio chavez'e parantez açacak olursak... kendisi meksika ekolünün parlayan yıldızıdır, çok agresif, swarmer tarzıyla dövüşür, içeride ve orta mesafede çok tehlikelidir, asla geri adım atmayan, yılmaz, çenesi çok sağlam, kolay kolay yorulmayan ve eli ağır bir boksördür (ya da boksördü). hem vücuda hem kafaya saldırıları çok etkilidir, ayrıca muazzam koordinasyon ve reflekslere sahiptir, agresif olduğu için çok dikkat çekmez ama defansı da (hem kafa hareketleri hem blok/parry'leri) inanılmaz iyidir. tüm bu özellikleri sayesinde kendisinden hızlı ve yetenekli boksörleri dahi pert ettiği maçlar vardır. kendisini brawling ile kolay kolay yenmesi mümkün değildir, bunu yapmayı deneyen meldrick taylor (çok cesaretli bir boksör o da) maçın çoğunu önde götürmüş, belki kazanmayı hak etmiş olmasına rağmen hayatının dayağını yemiş, yüzünde kırk kemikler ve 1 hafta kan işeyecek şekilde ringden ayrılmıştır..

18 kasım 1990 chris eubank vs nigel benn maçı

18 Kasım 1990, nefes kesen bir boks maçı... Bu karşılaşma, WBO süper orta sıklet unvanı için yapıldı ve dönemin en heyecan verici maçlarından biriydi. Maç boyunca Eubank ve Benn, birbirlerine karşı büyük bir kararlılıkla saldırdılar. İki boksör de olağanüstü dayanıklılık ve yetenek gösterdi. Ancak maçın sonunda hakem, maçı berabere sonuçlandırdı ve her iki boksör de unvanı korudu. Bu karşılaşma, boks tarihinde unutulmaz anlar arasında yer alır.