TIME'ın 2023 Yılının Kişisi Seçtiği Müzik İnsanı Taylor Swift'in Hayatı

TIME dergisi tarafından 2023 yılının kişisi seçilen müzisyen Taylor Swift'in hayatından satır başları.
TIME'ın 2023 Yılının Kişisi Seçtiği Müzik İnsanı Taylor Swift'in Hayatı

taylor swift erken yaşlarda müziğe ilgi duymaya başladı ve çocuk tiyatrosundaki rollerinden binlerce kişilik bir kalabalığın karşısına ilk çıkışına kadar hızla ilerledi. bir philadelphia 76ers basketbol maçı öncesinde "the star-spangled banner" şarkısını söylediğinde 11 yaşındaydı ve ertesi yıl gitarı eline alarak şarkılar yazmaya başladı.

shania twain ve dixie chicks (şimdiki adıyla the chicks) gibi country müzik sanatçılarından ilham alan swift, ergenlik dönemindeki yabancılaşma deneyimlerini yansıtan orijinal materyaller hazırladı.

13 yaşındayken swift'in ailesi pennsylvania'daki çiftliklerini satarak hendersonville, tennessee'ye taşındı, böylece swift zamanının çoğunu yakınlardaki nashville'deki country plak şirketlerine kur yapmaya ayırabilecekti.


rca records ile yapılan bir geliştirme anlaşması swift'in kayıt endüstrisinin kıdemli isimleriyle tanışmasını sağladı ve 2004 yılında, 14 yaşındayken sony/atv ile söz yazarı olarak sözleşme imzaladı.

nashville bölgesindeki mekanlarda yazdığı şarkıların çoğunu seslendirdi ve böyle bir performansta plak yöneticisi scott borchetta tarafından fark edildi. borchetta, swift'i yeni kurduğu big machine plak şirketiyle anlaştırdı ve ilk single'ı "tim mcgraw" (swift'in en sevdiği country sanatçısının bir şarkısından esinlenerek ve ona gönderme yaparak yazdığı) 2006 yazında piyasaya çıktı.

şarkı hemen başarı kazandı ve billboard country single listesinde sekiz ay kaldı. artık 16 yaşında olan swift, kendi adını taşıyan ilk albümünü çıkardı ve rascal flatts'in açılışını yaptığı bir turneye çıktı.

taylor swift, 2007 yılında amerika birleşik devletleri'nde bir milyondan fazla satarak platin sertifika aldı ve swift, george strait, kenny chesney, tim mcgraw ve faith hill gibi sanatçıların açılışını yaparak sıkı bir turne programına devam etti.


kasım ayında swift, country müzik birliği (cma) tarafından en iyi yeni sanatçı dalında horizon ödülü'ne layık görüldü ve country müziğin en görünür genç yıldızı olarak ortaya çıktığı yılı tamamladı.

swift'in ikinci albümü fearless'ta (2008), country köklerini gözden kaçırmadan ana akım pop dinleyicisine hitap etmeyi başararak rafine bir pop duyarlılığı sergiledi. ilk haftasında yarım milyondan fazla kopya satan fearless, billboard 200 listesine bir numaradan giriş yaptı.

nihayetinde bu listede o on yılda yayımlanan diğer tüm albümlerden daha fazla zaman geçirdi. "you belong with me" ve "love story" gibi single'lar dijital pazarda da popüler oldu ve sonuncusu dört milyondan fazla ücretli indirme sayısına ulaştı.

2009 yılında swift headliner olarak ilk turnesine çıktı ve kuzey amerika'da kapalı gişe oynadı. o yıl aynı zamanda swift'in sektördeki ödülleri domine ettiği bir yıl oldu. fearless, nisan ayında academy of country music tarafından yılın albümü seçildi ve eylül ayında mtv video müzik ödülleri'nde (vmas) "you belong with me" ile en iyi kadın videosu kategorisinde birinci oldu.

vma'daki kabul konuşması sırasında swift'in sözü rapçi kanye west tarafından kesildi ve "tüm zamanların en iyi videolarından biri" olarak nitelendirdiği bu şarkıyla ödülün beyoncé'ye gitmesi gerektiğini söyleyerek protesto etti.


programın ilerleyen saatlerinde, beyoncé yılın videosu ödülünü kabul ederken, konuşmasını tamamlaması için swift'i sahneye davet etti ve bu hareket her iki sanatçının da ayakta alkışlanmasına neden oldu.

kasım ayında düzenlenen cma ödülleri'nde swift aday gösterildiği dört kategorinin tamamını kazandı.

yılın cma sanatçısı seçilmesi onu bu ödülü kazanan en genç sanatçı ve 1999'dan bu yana kazanan ilk kadın solo sanatçı yaptı.

2010 yılına grammy ödülleri'nde etkileyici bir performans sergileyerek başlayan swift, en iyi country şarkısı, en iyi country albümü ve en büyük ödül olan yılın albümü de dahil olmak üzere dört ödül aldı.

aynı yıl swift ilk uzun metrajlı filmini romantik komedi valentine's day'de oynadı ve covergirl kozmetik ürünlerinin yeni sözcüsü seçildi.

swift röportajlarında özel hayatını tartışmaktan kaçınsa da, müziğinde şaşırtıcı derecede açık sözlüydü.

üçüncü albümü speak now (2010), john mayer, jonas brothers'tan joe jonas ve twilight serisi oyuncusu taylor lautner ile olan romantik ilişkilerine göndermelerle doluydu.


swift 2011'de cma yılın şovmeni ödülünü geri aldı ve ertesi yıl speak now'dan bir single olan "mean" ile en iyi country solo performansı ve en iyi country şarkısı dallarında grammy kazandı.

swift, bir sonraki şarkı koleksiyonu red'i (2012) yayınlamadan önce oyunculuk kariyerine dr. seuss'un the lorax (2012) adlı animasyon filmindeki seslendirme rolüyle devam etti.

genç aşkın değişkenliklerine odaklanmaya devam ederken, şarkı yazarlığı konuya daha derin bir bakış açısını yansıttı ve albümün çoğu cesur bir pop-rock sound'unu benimsedi.

red, amerika birleşik devletleri'nde satışa sunulduğu ilk hafta 1,2 milyon kopya satarak son 10 yılın en yüksek bir haftalık satış rakamına ulaştı.

ayrıca albümün ilk single'ı olan "we are never ever getting back together", swift'e billboard pop single listesindeki ilk bir numaralı hitini kazandırdı.

swift 2014 yılında, adını doğduğu yıldan alan ve o dönemin müziğinden ilham aldığı söylenen 1989 albümünü yayınladı.

her ne kadar swift, ilk çalışmalarına damgasını vuran geleneksel country göstergelerinden -red'in ikinci single'ı "ı knew you were trouble" elektronik dans müziğiyle bile flört ediyordu- giderek uzaklaşıyor olsa da 1989'u ilk "resmi pop albümü" olarak adlandırdı.

iyimser "shake ıt off "un gücüyle albüm swift için bir başka gişe rekortmeni oldu ve ilk hafta satışları red'inkileri aştı.


albüm amerika birleşik devletleri'nde beş milyondan fazla sattı ve swift'e yılın albümü dalında ikinci grammy'sini kazandırdı.

swift ayrıca 2014 yılında lois lowry'nin genç okurlar için yazdığı distopik romanın film uyarlaması olan the giver'da yardımcı rolde yer aldı.

2016 yılında swift'in kanye west ile olan kavgası, west'in "famous" single'ını yayınlamasının ardından yeniden başladı.

şarkıda swift'ten "kaltak" olarak bahsedilen bir söz vardı ve swift bunun kadın düşmanı olduğunu iddia etti.

west'in eşi kim kardashian'ın, swift'in söz konusu dizeye onay verdiği bir telefon görüşmesinin kaydını yayınlamasının ardından kamuoyundaki tartışma daha da alevlendi.

swift'in tartışmaları, ağustos 2017'de eski radyo sunucusu david mueller'in, swift'in kendisini 2013 yılında bir fotoğraf çekimi sırasında cinsel tacizde bulunmakla suçladığını ve bu nedenle kariyerini mahvettiğini iddia ederek şarkıcıya, annesine ve bir organizatöre dava açmasının ardından geniş çapta duyurulan bir hukuk davasına katılmasıyla devam etti.

swift ise karşı dava açarak saldırının gerçekleştiğini iddia etti.

duruşmada swift, mueller'in davasından çıkarıldı ve jürinin swift'in karşı davası lehine karar vermesiyle diğer iki davalı sorumlu bulunmadı.


kısa bir süre sonra swift "look what you made me do" adlı hit şarkısını yayınladı ve reputation adlı albümü 2017'nin en çok satan amerikan lp'si oldu.

swift 2018 yılında big machine'den ayrılarak republic records ve universal music group ile anlaştı.

ertesi yıl, altı albümünün master kayıtlarına sahip olan eski plak şirketi, müşterileri arasında kanye west'in de bulunduğu bir yetenek menajeri olan scooter braun'a satıldı.

swift, borchetta'nın ana kasetleri alma girişimlerini reddettiğini ve braun'un yıllar boyunca kendisine zorbalık yaptığını iddia ederek anlaşmaya karşı çıktı.

daha sonra braun ile bir anlaşma yapmaya çalıştı, ancak braun 2020'de albüm kataloğunu özel bir yatırım şirketine sattı.

bu durum karşısında swift, eski materyallerinin kontrolünü ele geçirmek amacıyla bunları yeniden kaydetmeye başladı - umuduydu ki lisans anlaşmaları için orijinal şarkılar değil yeniden yapılan şarkılar aranacaktı - ve 2021'de `fearless (taylor's version)vered (taylor's version)` ortaya çıktı.

bu albümler, daha önce yayınlanmamış birkaç parça içeren önceki albümlerin yeniden yapımlarıydı. temmuz 2023'te swift speak now'ı (taylor's version) ve aynı yılın ekim ayında 1989'u (taylor's version) yayınladı.

swift 2019'da "aşkın kendisine yazılmış bir aşk mektubu" olarak tanımladığı yedinci albümü lover'ı yayımladı. o yıl ayrıca andrew lloyd webber'in son derece başarılı sahne prodüksiyonunun film uyarlaması olan cats müzikalinde rol aldı.

miss americana (2020) hayatı ve kariyeri hakkında bir belgeseldir.


çok az önceden haber vererek 2020'de folklore'u yayınladı. önceki pop esintili çalışmalarından farklı olan swift'in sekizinci stüdyo albümü, iç gözlemi ve ölçülülüğüyle övgü topladı ve yılın albümü dalında grammy kazandı. "kardeş albüm" evermore ise daha sonra 2020'de çıktı.

swift, "hayatıma dağılmış 13 uykusuz gecenin hikayesi" olarak tanımladığı samimi midnights (2022) için synth-pop bir sound benimsedi.

mart 2023, swift'in 2018'den bu yana ilk ve toplamda altıncı konser turnesinin başlangıcı oldu.

bilet satışları kasım 2022'de ticketmaster'da açıldığında, birçok hayran teknik sorunlar ve birkaç güne kadar süren beklemeler nedeniyle hayal kırıklığına uğradı.

iki tur ön satıştan sonra, genel satışlar benzeri görülmemiş talep nedeniyle iptal edildi. swift durumla ilgili hayal kırıklığını dile getirdi ancak yanıtında ticketmaster'dan bahsetmedi.

aralık 2023'te swift time dergisinin "yılın kişisi" olarak onurlandırıldı. finalistler arasında barbie, vladimir putin ve sam altman da vardı.

bu onur, müzik yayın platformu spotify'ın onu en çok çalınan sanatçı seçmesinden kısa bir süre sonra geldi.

bloomberg'in analizine göre swift şu anda yaklaşık 1,1 milyar dolarlık net değeriyle bir milyarder.

forbes'un 2023'ün en güçlü kadınları listesinde swift beşinci sırada yer aldı.