Tıpta Çok Nadir Görülen Bir Hastalıkla Doğan Çift Başlı Bengal Çocuğunun Hikayesi

Parazitik ikiz kavramının en bilinen örneği olan bengal çocuğunun hikayesi.
Tıpta Çok Nadir Görülen Bir Hastalıkla Doğan Çift Başlı Bengal Çocuğunun Hikayesi

"craniopagus parasiticus veya épicome (parazitik ikiz), tıp literatüründe çok nadir görülen teratolojik tiptir. yapışık ikizlerden farklı olarak, parazitik ikizin vücudu ve uzuvları az gelişmiştir. bu malformasyonun ilk vakası everard home'un kafatası hunterian müzesi'nde muhafaza edilen ünlü ikiz başlı bengal çocuğu'dur. bu tarihsel incelemede, vaka biraz ayrıntılı olarak sunulmakta ve daha sonraki vakalar bazı özelliklerini daha fazla açıklamak için kullanılmaktadır.


bengal çocuğunun hikayesi

1783 yılında, hindistan'ın mundul gaut adlı köyünde, iki kafası olan tuhaf bir çocuk dünyaya geldi. doğuma yardımcı olan ebe çocuğun görüntüsünden o kadar korkmuştu ki, onu ateşe atarak öldürmeye çalıştı. neyse ki bebek, gözünde ve kulağından bazı yanıklarla kurtarıldı. ebeveynleri ilk şoku atlattıktan sonra yeni doğan bebeği para kazanmak için kullanmaya başladı. iki kafası olan bebeklerini sergilemek üzere köylerinden ayrıldılar.

iki başlı bebek büyük ilgi çekmişti ve aileye epeyce para kazandırmıştı. gösteriler arasında, kalabalığın para ödemeden bakmasını önlemek için talihsiz bebeği saatlerce çarşafın altında saklıyorlardı.


ünü hindistan'a kadar yayılmıştı. birçok asilzade, devlet memuru ve şehir yetkilisi bebeği sergilemeleri için aileyi evlerine davet etti. böylece bu olağandışı bebeği yakından inceleyebileceklerdi.

gözlemcilerden biri olan albay pierce, bebeği royal society başkanı sir joseph banks'e anlatmış, o da bu olayı cerrah everard home'a iletmişti.

"iki başlı" denildiğinde, tek bir boyundan yan yana iki baş çıktığı düşünebilir. ancak bu vakada çocuğun ikinci kafası diğerinin üzerinde büyümüştü. ana başın üzerine ters bir şekilde oluşmuş ve boyun ile son bulmuştur. ikinci kafada birkaç düzensizlik vardı. kulaklar biçimsizdi, dil ve alt çene oldukça küçüktü. bunun dışında her iki kafa da aynı boyuttaydı ve birleşme yerleri saçlarla kaplıydı.

ikinci kafa ana kafadan bağımsız olarak çalışıyor gibi görünüyordu. çocuk ağladığında veya gülümsediğinde, üst başın özellikleri her zaman etkilenmiyor ve çocuğun duygusuyla eşleşmiyordu. çocuk uyuduğunda, ikinci kafa uyanık olabiliyor ve gözleri etrafı gözlemliyormuş gibi hareket edebiliyordu.


ikinci kafa dış uyaranlara tepki veriyordu; yanağına bir çimdik atıldığında yüzünü buruşturuyor ve meme verildiğinde emmeye çalışıyor, gözyaşı ve tükürük üretebiliyordu. ancak kornea refleksleri eksikti ve gözler ışığa zayıf tepki veriyordu.

bir gün annesi, 4 yaşında olan çocuğu su getirmek için yalnız bıraktı ve döndüğünde bir kobranın ısırması sonucu ölü olarak buldu. birçok anatomist cesedi satın almayı teklif etti, ancak dindar ebeveynler böyle bir şeye izin vermedi.

çocuk tumloch şehrinin dışındaki boopnorain nehri yakınlarına gömüldü, ancak mezarı 'bay dent' denilen bir şirket tarafından soyuldu. çürümüş cesedi parçalara ayrıldı ve kafatası buchanan'a verildi. buchanan, daha sonra kafatasını ingiltere'ye getirdi ve arkadaşı everard home'a verdi.

bay dent kafaları incelediğinde, beyinlerin ayrı ve farklı olduğunu keşfetti. çocuğun durumu bugün craniopagus parasiticus olarak bilinmektedir ve 5 milyon doğumda yaklaşık 2 ila 3 oranında görülen son derece nadir bir parazitik ikizlik türüdür. embriyo başlangıçta ikiz olarak gelişir, ancak tamamen ayrılamaz ve ikizlerden biri gelişmemiş olarak kalır ve gelişmiş olana bağlanır.

parazitik yapışık ikizler çok nadirdir ve genellikle ölü doğarlar ya da doğumdan sonra hayatta kalamazlar. uygulanabilir tek tedavi parazit ikizin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. ancak bu tür ameliyatlar çok risklidir. rebeca martínez 2004 yılında dominik cumhuriyeti'nde bu nadir durumla dünyaya geldi. sekiz haftalıkken ameliyat edildi ancak kan kaybı sonucu hayatını kaybetti. 2005 yılında manar maged de aynı rahatsızlıkla doğdu ve mısır'da 13 saatlik başarılı bir ameliyat geçirdi, ancak birkaç hafta sonra tekrarlayan enfeksiyon nedeniyle hayatını kaybetti. daha yakın bir tarihte, 2021 yılında, romanya'nın bükreş kentindeki elias hastanesinde bir bebek iki başlı olarak doğmuş, ancak doğduktan birkaç saat sonra ölmüştür."

kaynak