Tırmanması Everest'ten Zor Olan ve Her 4 Kişiden 1'ini Öldüren Dağ: K2

Pakistan-Çin sınırında bulunan ve 8.611 metrelik yüksekliğiyle Everest'ten sonra dünyanın en yüksek ikinci dağı olan K2 (Karakurum), tırmanması en zorlu dağlardan biri.
Tırmanması Everest'ten Zor Olan ve Her 4 Kişiden 1'ini Öldüren Dağ: K2
iStock

k2, pakistan topraklarında yer alan karakurum sıradağlarının en yüksek, dünyanın ikinci yüksek dağıdır adı karakurum 2 anlamındadır ki bu dağların ingiliz jeologlarca ilk isimlendirilmesinde ikinci sırada olduğu içindir. 


sivri bir kaya ve buz piramiti olan görüntüsü çok etkileyicidir. amerikalı bir dağcı tarafından "yükseklikte ikinci fakat ihanette birinci" şeklinde tanımlanmıştır. 8000'liklerin klasik rotaları mukayese edildiğinde en zor 8000'lik kabul edilir. 


everest'ten daha zor oluşunun sebepleri daha kuzeyde olduğu için havasının daha kötü oluşu ve everest'ten daha dik bir dağ olduğu için tırmanışının zorluğudur. ölüm istatistiğinde annapurna'dan sonra ikinci sıradadır.

k2'nin ismi karakurum no.2'den gelir, mount godwin-austen olarak da bilinir.

tırmanan her 4 kişiden 1'inin öldüğü (300'de 77) bu dağa şu ana kadar sadece 5 kadın tırmanabilmiş; hem de oksijen tüpü olmadan. fakat bu 5 kadından 3'ü dönüşte düşerek, 2'si de kaybolarak ölmüş. yani tırmanmayı başarmışlar ama bununla övünmeye fırsatları olmamış.

en ölümcül zirve için: (bkz: annapurna)

k2'nin ana kampı bile 5534 metrededir. türkiye'nin en yüksek doruğunun 5137 metre olduğunu düşünürsek zorluk derecesi hakkında fikir sahibi olabiliriz. 

Tunç Fındık (2012)

çok eski medeniyetlerin kesişiminde bulunmasına rağmen çevresinde bulunan çok yüksek dağlar sebebiyle yaklaşık olarak bir buçuk iki asır önce keşfedilmiş olan k2 dağının zirvesine şimdiye dek kış mevsiminde hiç çıkan olmamıştır.

ünlü türk dağcı tunç fındık, 202 yılında k2 dağının zirvesine çıkmıştır ve bu tırmanışını bir belgesel olarak youtube'dan yayınlamıştır. benim gibi dağcılık ile sadece izleyeci olarak ilgilenen biri için oldukça doyurucu ve kaliteli bir içerik:

Kadın Futbolunun Yasakları Aşarak Ses Getirir Hale Gelişinin Öyküsü

Kadın Milli Futbol Takımımızın 10 Numarası Melike Pekel'in İlham Verici Hayat Hikayesi