Tırnaklarımız Nasıl Oluşur ve Nasıl Uzar?

Rahat etmek için belli aralıklarla kesmek zorunda olduğumuz tırnaklar neden uzar, hiç düşündünüz mü?
Tırnaklarımız Nasıl Oluşur ve Nasıl Uzar?

tırnaklarımız nasıl oluşur, nasıl uzar? hiç düşündünüz mü? çocukken "tırnaklarımız neden uzar" diye düşündüğümde "içeride kesin küçük canlılar var, onlar tırnağı dışarıya doğru itiyor olmalı"demiştim. o zamandan bu zamana kadar tırnaklarımı merak edip tam anlamıyla araştırmayı unutmuşum, ta kî bugüne kadar...

insandaki hiçbir yapı, küçümsenmeyecek kadar girift yapıya sahip. buna tırnaklarımız da dahil... öyle dışarıdan "tırnak" deyip geçmeyin, içinde inanılmaz olaylar gerçekleşiyor.


"et tırnaktan ayrılmaz" diye bir söz var. çok doğru. tırnaklatırımız derinin en üst tabakası olan epidermis'e bağlıdır ve bu bağlı noktaya matriks veya tırnak kökü denmektedir ayrıca tırnak kökü, saç köküne oldukça benzemektedir.

matriksteki canlı hücreler, oluştuktan hemen sonra ölmektedir. bu ölen hücreler önce silindirik, sonra kübik bir şekil almaktadır. üst üste biriken bu hücreler giderek yassı bir görüntü alır, sonra tırnak içinde sentezlenen keratinle birleşerek güçlü bir yapıya bürünür. ölen hücrelerin yerine, yenisi üretildiğinden aynı süreç tekrar yaşanmakta ve yeni oluşan tırnak bir önceki tırnağı ileri iterek tırnağımız uzamaktadır.