Tırnaklarımız Ne İşe Yarıyor?

Tırnaklar ne işe yarar? İnsan ve diğer primatlarda neden tırnak vardır? Kısaca öğrenelim.
Tırnaklarımız Ne İşe Yarıyor?
iStock

wisconsin-madison üniversitesi'ndeki bir antropoloji profesörü abimize göre, parmak uçlarını desteklemek için insanlar ve maymunlar da dahil olmak üzere tüm primatlarda tırnak mevcuttur.

ama oranları hesaba kattığımızda, parmak uçlarımız ortalama olarak diğer primatların çoğundan daha geniştir.

tırnaklar vücutta neden onlara sahip olduğumuza dair bir işaret sağlayabilecek birkaç önemli rol oynar. bunlar şunları içerir:

güçlendirme. tırnak uçlarındaki sert dış kaplama, parmak uçlarını elin en güçlü kısımlarından biri yapar. bu, kavrama yeteneği günlük görevleri daha az riskli hale getirir. tırnaklarımız sayesinde bir şeyi çok sıkı tuttuğumuzda bile kan akışı devam eder.

koruma. bir tırnak örtüsüne sahip olmak virüslerin ve bakterilerin vücuda girmesini önleyebilir. bir kişinin tırnak yatağı bozulursa, tırnak enfeksiyonu riski artar.

ince motor hareketlerini geliştirir. tırnaklar, bir kitabın sayfalarını ayırmak veya kafanızı kaşındırmak gibi tatlı ama zevkli eylemleri gerçekleştirmenizi sağlar.

duygular. tırnakların parmak uçlarınız kadar hassas olduğunu düşünmeseniz de, tırnağınızın altında karmaşık bir sınır ağı vardır. prison break izleyenleriniz o meşhur sahneyi hatırladı bile...

yani dostlarım kişinin hayatta kalması için tırnaklara sahip olması gerekmese de, birçok görevde kesinlikle önem arz ediyor diyebiliriz

son olarak bir şeyi tuttuğunuzda parmak uçlarınızın geriye doğru dönmeye çalıştığını hayal edin? ıyyyy, değil mi?... işte tırnaklarımız sırf bunun olmaması için bile önemlidir, o yüzden kestikçe uzamasını dert etmeyin ve kıymetlerini bilin lütfen diyorum.

kaynak