Tokatçı Filminde Osman ve Şefket'in Tokatladığı Paraların Bugünkü Karşılığı Nedir?

1983 tarihli filmde, Şevket ile Osman'ın İstanbul'da çeşitli alaverelerle kazandığı paranın miktarını daha iyi anlayacaksınız bu yazıdan sonra.
Tokatçı Filminde Osman ve Şefket'in Tokatladığı Paraların Bugünkü Karşılığı Nedir?

tokatçı, başlık parasını biriktirmek için köyünden istanbul’a giden saf bir adamın hikayesini konu alan, başrollerinde kemal sunal (osman), nazan saatçi (emine), ali şen (hasan ağa) ve şevket altuğ (şevket)'in olduğu, şubat 1984 vizyon tarihli bir filmdir.

osman, emine’yi istemeye gittiğinde hasan ağa yüklü bir başlık parası (250 bin lira) ister. osman’ın aşkından yaptığı taşkınlıklar ise başlık parasının daha da artmasına (600 bin lira) neden olur. osman çareyi istanbul’a gitmekte bulur. parayı toparlayıp köye geri dönerken, yolda tüm parasını çaldırır. bu sırada hasan ağa ve rüstem babasını dolandırmış ve mallarına çökmüştür. hem başlık parasını hem de mallarını geri alacak parayı yeniden toparlamak için bir kez daha istanbul’a gider ve kendisini çarpmaya çalışan askerlik arkadaşı şevket ile karşılaşır. şevket, osman’a kısa yoldan zengin olmanın yollarını öğretmeye çalışır. şevket ile osman istanbul'da çeşitli alaverelerle tokatçılık yapar.

tokatladıkları paranın bugünkü değerini hesaplayacağız. bunu yaparken de asgari ücret, enflasyon ve dolar hesabını kullanacağız.

öncelikle şevket ile osman'ın tokatladıkları paraları hesaplamamız lazım

ilk başarılı işleri kumarbaz avni'dir. ikilimiz avni'nin içi para dolu çantasını altı açık bavul numarası ile tokatlarlar. çantadaki paranın miktarını anlayabilmek için biraz emek harcamamız gerekiyor.

filmin 48. dakikasında kumarbaz avni'nin çantaya koyduğu paraların 1.000 liralık banknotlardan oluşan desteler olduğunu görüyoruz.


filmin 54. dakikasından itibaren iklimiz paraları paylaşıyor. sayabildiğim kadarıyla osmanın önünde şefketin son ekledikleri ile birlikte 25 deste bulunuyor. şevket paraları bir kendine bir osman'a şeklinde pay ettiği için aynı miktarda para aldıklarını düşünürsek çantada 50 deste var demektir. bu da 5 milyon tl demektir.


ikinci tokat işinin kurbanı kara erol. çiftimiz eroin diye karbonatı, kara erol'a kakalayıp (ikna ederken adı geçen fırıncı ibo'yu da analım) tokatlıyor ve kara erol, karbonat erol oluyor. ikilinin karbonat erol'dan çarptığı paranın da 5 milyon tl olduğunu varsayıyoruz çünkü desteler yine 1.000 liralık banknotlar oluşuyor ve benzer boyuttaki (ölçüleri standart olur) çantanın ağzına kadar dolu olduğunu görüyoruz.


üçüncü tokadın kurbanı döviz kaçakçısı veysel olsa da ancak veysel, italya'da olduğu için resepsiyonist arif karbonat erol'u arar ve üçüncü kurban da erol olur. önceki tokadı sahte polis baskını ile yiyen erol, gerçek polis baskınını da sahte sanar ve içi para dolu çantayı bırakıp kaçar. çandaki paranın 100 milyon lira olduğunu filmin 70. dakikasında şevket'ten öğreniriz.

çiftimiz karbonat erol'un gazabından kurtulmak için osman'ın köyüne giderler. burada da köy istimlak edilecek söylentisi ile hasan ağa ile rüstem'i tokatlarlar ve dönümü 20.000 lira olan arazilerini dönümü 1.000 liradan satın alırlar. bu kısmı hesaba katmayacağız.

ikilinin çarptıkları paranın toplamı 110 milyon liradır.

öncelikle tcmb'nin resmi enflasyon hesabı ile paranın bugünkü değerine bakacağız

bunun için tcmb'nin enflasyon hesaplayıcısını kullanmamız yeterli. 110 milyon liranın şubat 1984 ile mayıs 2022 arasındaki değişimini kontrol ettiğimizde paranın bugünün 14.056.080 tl'sine eşit olduğunu görüyoruz.

net asgari ücret üzerinden hesap yaparken ocak 1984 ile mart 1984 arasında net asgari ücretin 16.200 tl olduğu bilgisini kullanacağız.

buna göre 110 milyon lira, 6.790 asgari ücrete denk geliyor. günümüzdeki 4.250 lira net asgari ücret ile hesap yaptığımızda bugünkü karşılığının 28.857.500 tl olduğunu görüyoruz.

dolar hesabı yaparken işimiz biraz daha karışık

paranın dolar karşılığını ve dolar enflasyonunu hesaba katmamız gerekiyor.

şubat 1984 sonunda dolar kuru 308.75 liradır. biz bunu 309 lira olarak kullanacağız. buna göre 1984 yılında 110 milyon liranın dolar karşılığı 355.987 dolar yapıyor.

355.987 doların bugünkü dolar karşılığını hesaplamak için yine enflasyon hesaplayıcısını kullanıyoruz ve bugünün 1.005.069 dolarına denk geldiğini görüyoruz.

1.005.069 doları bugünkü kur olan 17.20 tl ile çarptığımızda türk lirası karşılığının 17.287.187 tl'ye denk geldiğini görüyoruz.