Tolga Abi'yle 90'lara Damgasını Vuran Hugo, Nasıl Bir Teknolojiyle Oynanıyordu?

90'lı yıllarda Hugo ve Tolga Abi, dönem çocuklarının adeta aklını almıştı bu acayip teknolojiyle. Katılımcıların telefonla programa bağlanarak oyun oynayabildikleri bu programda nasıl bir teknoloji kullanılıyordu?
Tolga Abi'yle 90'lara Damgasını Vuran Hugo, Nasıl Bir Teknolojiyle Oynanıyordu?

o dönem dünyada yayınlanan hemen hemen tüm versiyonları gibi kanal 6'daki hugo da joystick portuna bağlanmış telefon sinyal çevirici ile amiga üzerinde çalışıyordu.

ara yükleme-disket değiştirme partisyonları uzun sürdüğünden küçümen heyecanlı çocuklarla ne konuşacağını şaşırırdı tolga garipoğlu. 

daha detaylı bir anlatımla

telefon tuşlarının her birinin ayrı bir notası oluyor. siz buradan telefon tuşuna bastığınızda, karşı tarafta o sesi duyan sensör bunu alıp o notaya denk gelen yönlendirme komutuna çeviriyor. mesela 6 tuşuna bastığımızda atıyorum la notası çıkıyor ve karşı taraf la yı duyunca sağa git komutunu veriyor oyun platformuna. hugo tarzı oyunlar bu şekilde çalışıyordu. yani sesiniz ne kadar gecikiyorsa bastığınız komut da o kadar gecikir. eş zamanlıdır ikisi de. ama gecikme elbette var.


hugo teknolojisi, analog üzerine gelişmiş bir sensör aracılığıyla adc (analog to digital converting) yapılarak sesin dijital bir komuta çevrilmesine yarayan teknoloji aracılığıyla çalışmaktadır.

not: bugun bankacılık vesairede telefondan işlem yaptığınızda da buna benzer bir uygulama çalışır. dtmf teknolojisi hala kullanılıyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir