Toplu İntihar Eylemi Sırasında Yapılan Tarihin En İlginç Evlilik Teklifi

İkinci Dünya Savaşı'ndaki başarısızlıkları yüzünden toplu intihar etmeyi düşünen Japon halkının içinde ünlü bir yönetmen de var. Seven Samurai filminin yönetmeni Akira Kurosawa ve toplu intihar eylemleri sırasında yaptığı ilginç evlilik teklifi hikayesi.
Toplu İntihar Eylemi Sırasında Yapılan Tarihin En İlginç Evlilik Teklifi

tarihin en ilginç evlenme tekliflerinden biri ve japonların intihar sorunu ilişkisi.

ikinci dünya savaşının sonlarındayız. japon ordusu, amerika ve ingiltere tarafından darmadağın edilmektedir. başta tokyo olmak üzere japon kentleri ağır bombardıman altındadır. art arda zaferlerle başladıkları bu yıkıcı savaşta artık japonların kazanma ihtimali kalmamıştır. gurur ve onur kavramlarına verdikleri önemle bilinen yaklaşık yüz milyon nüfuslu japon halkı bir çılgınlık düşünmektedir: toplu intihar

onurlu samuraylar ülkesinin evlatları bu acı yenilgiyi kabul etmek istemez. onlara göre bu tip bir yenilgiye şahit olup bir başka millete esir olmaktansa, toplu olarak yok olmak çok daha makbuldur. nitekim bu toplu intihar söylentisi kulaktan kulağa yayılarak sadece birkaç yıl sonra (1950) oscar alacak olan ve şimdilerde tüm zamanların en büyük birkaç yönetmeninden biri kabul edilen çok özel bir ismin kulağına kadar gelir: akira kurosawa

akira kurosawa köken olarak japonya'da oldukça bilinen soylu bir samuray ailesi soyundan gelir. samurayların japonyadaki önemini tam olarak kavramak için onun seven samurai filmini izlemek bile kafi. yönetmenliğe yeni başlamış kurosawa, oyuncu sevgilisi yoko yaguchi ile evliliği düşünmektedir. 

The Most Beautiful filminde, Yoko Yaguchi.

işte tam da bu toplu intihar söylentisinin yayıldığı zamanlarda, onurlu samurayların soyundan gelen kurosawa da bu toplu intihar fikrine sıcak bakar. üstelik abisi da daha önce bir intiharla hayatını noktalamıştır. ama öte yandan evliliği de arzulamaktadır. bu ikilem ona cesaret verir ve tarihin en garip evlenme tekliflerinden birini sevgilisine şu cümlelerle dile getirir:

"savaşı kaybedeceğiz gibi görünüyor. eğer yüz milyon insanın onurlu ölümü noktasına gelirsek, nasıl olsa hepimiz öleceğiz. ölmeden önce evlilik hayatının nasıl bir şey olduğunu görmek çok da kötü bir fikir gibi durmuyor"

bu duygudan yoksun ama mizahi bir dille yapılan evlilik teklifi amacına ulaşıyor ve çift, savaşın bittiği 1945 yılından itibaren 39 yıl sürecek bir evlilik gerçekleştiriyor. bu arada, japonlar da toplu intihar fikrinden vazgeçiyor. ancak yine de onbinlerce kişinin intihar ettiğini söylemeden geçmeyelim. günümüzde bile japonyadaki bu intihar eylemleri hala üzerine en çok tartışılan konulardan biridir.

kaynak: büyük yönetmenlerin gizli hayatları, robert schnakenberg