Topluluk İçindeyken Bireylerin Olduğundan Daha Çekici Görünmesi Durumu: Grup Çekiciliği Etkisi

İngilizcesi ''The Cheerleader Effect'' olan bu ilginç durumu Sözlük yazarı ''yardan adam'' anlatmış.
Topluluk İçindeyken Bireylerin Olduğundan Daha Çekici Görünmesi Durumu: Grup Çekiciliği Etkisi
iStock.com

ilginçtir ki bu kavram ilk defa 2008'de, how i met your mother adlı amerikan dizisinde barney stinson adlı karakter tarafından dillendirilmiştir. insanlar üzerinde gerçekten böyle bir eğilim olup olmadığını test eden ilk bilimsel çalışmalar 2013 ve 2015 yıllarında yapılmış. bu çalışmalarda insanlara bazı bireylerin tekken ve topluluk içinde olduğu fotoğraflar gösteriliyor. erkek/kız/karışık, az sayıda/çok sayıda gruplarda farketmeksizin grup çekiciliğinin etkisi kanıtlanıyor.

2013 yılında yapılan çalışmada insan görme sisteminin tüm grup içindeki yüzlerin özelliklerinde bir tür gruplama yaptığı, beynimizin gruptaki bireylerin farklı özelliklerinden topladığı algıları grup ortalamasına yakınsattığı, bireylerin kendine has özellikleri törpülendiği için ortalama olarak algılanan grup içi bireylerin göze daha hoş göründüğünü söylenmektedir. 

makale

2015 yılındaki çalışmada ise grup üyelerine karşı algıda seçicilik yaptığımız ve birbirine benzer özelliklerin daha baskın olarak genel algımızı yönettiğini söylemektedir 

(ayrıca bknz: gestalt principles of similarity / makale)

sonuç

bilimsel olarak kanıtlanmıştır ki çirkinlerin arkadaşlarıyla, topluluk içinde gezmeleri, toplu bir şekilde kareye girmeleri onların avantajınadır. çirkin kızlar ! bilim gösteriyor ki sizler de instagram'da toplu olmak kaydıyla spor salonunda spor yaparken seksi pozlarınızı, bir sürü şekilde yemek yerken ki karelerinizi, sabah yatakta saçları dağınık bir grup içinde uyanmış olduğunuz fotoğraflarınızı paylaşabilirsiniz. ama altına aralara bir yerlere #cheerleadereffect hastag'i koyun ki yanlışlık yiyip size yazmayayım. 

mesela #musmutlu ve #cokmuguzeliz arasına sıkıştırın kimse merak edip de bakmaz. ayrıca buradan spor klüplerimize de sesleniyorum. lütfen ponpon kızlara da artık çok fazla para yatırmayın. malum işleri hep grup içinde. burada evlenmek isteyen evde kalmış çirkin erkek ve kızlarımız da okuyor olabilirler. sizlerin de maalesef en başta olduğu gibi gerdek gecesine kadar grup içinde takılmanız iyi olur. garantiye alana kadar evlilik teklifi, yüzük beğenme hep grup içinde olacak yani. olmadı zifafı da hep birlikte yapacaksınız ki foyanız ortaya çıkmasın.
ohaaaa! 

grup seksin neden bu kadar popüler olduğunu şimdi anladııım.