Torunları, Neden Albert Einstein'ın IQ'sunu Miras Almadılar?

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük zekalarından Albert Einstein'in bu özel genetiği, çocuklarına/torunlarına geçti mi?
Torunları, Neden Albert Einstein'ın IQ'sunu Miras Almadılar?

torunları, bir dereceye kadar dedeleri albert einstein'in iq'sunu (zeka seviyesi) miras olarak aldılar. 

önce biraz geriye gidelim ve iq'nun kalıtsallığından bahsedelim

iq, yüksek oranda kalıtsaldır ve bu kalıtsallık büyük ölçüde genler tarafından yönlendirilir. (tahminlerin çoğuna göre %50'den %70'e kadar, bazıları %90'a kadar çıkmaktadır.) ancak, olağanüstü zeki insanlardan söz ederken dikkate alınması gereken birkaç şey vardır.

ilk olarak, einstein'ın çocuklarının da bir anneleri olduğu ve bu nedenle iq'larını da ondan aldıkları gerçeğine sahipsiniz. einstein'ın eşi mileva maric de oldukça zekiydi. einstein'ın bazı çalışmalarına katkıda da bulundu. ama einstein'dan daha az zeki olduğunu varsayarsak bu, çocukların iq'larını düşüren bir faktör olurdu. ayrıca çevresel faktörler de iq'ya etki eden önemli nedenlerden biridir.

ikinci olarak, ortalamaya doğru regresyon kavramı vardır. bu, bize şunu söylüyor: her iki ebeveyniniz de belirli bir açıdan istisnaiyse muhtemelen siz de bu açıdan istisnai olacaksınız, ancak ebeveynleriniz kadar değil.

şimdi einstein'ın torunları konusuna geçelim

einstein ailesinin sağlık sorunlarıyla boğuştuğunu bilmek gerekir en başta. tek tek çocuklara bakalım:

Soldan sağa: Eduard, Mileva Maric, Hans Albert

bebekken ölen lieserl (muhtemelen bir yaşındayken). açıkçası zekası hakkında pek bir şey söylenemez.

eduard, gelecek vaat eden bir tıp öğrencisiydi ama sonra şizofreni geliştirmeye başladı. hayatının büyük bir bölümünü hastanede geçirdi ve maruz kaldığı ilkel tedavi yöntemleri bilişsel yetilerini derinden etkiledi.

bi de hans albert einstein var. hans albert oldukça parlak bir bilim adamıydı. uc berkeley'de hidrolik mühendisliği profesörü ve tortu taşınması konusunda dünyanın önde gelen uzmanıydı. bu, babasının başarıları kadar etkileyici gelmeyebilir ama bu onu yine de oldukça zeki bir insan yapıyor.

hans albert'in çocukları, yine einstein'ın soyundan gelenlerin ilk neslini karakterize eden birçok sağlık sorununa sahipti. hans albert'in dört biyolojik çocuğu vardı, ancak bunlardan sadece biri, bernhard einstein, yetişkinliğe kadar hayatta kaldı.

Albert & Bernhard Einstein

bernhard oldukça zeki bir adamdı. fizikçi oldu, texas instruments ve litton ındustries'de mühendislik alanında çalıştı ve hayatı boyunca yarım düzine abd patenti aldı. bu oldukça iyi ama büyükbabasınınki kadar büyük bir başarı değil.

bernhard'ın beş çocuğu vardı ama hiçbiri hakkında bilgi bulamadım. babalarınınkine benzer hayatları olduğunu varsayıyorum: normal standartlara göre oldukça başarılı, büyük büyükbabalarına kıyasla oldukça başarısız.

olay şu: ben bu insanların hiçbirinin, einstein'ın bile iq'suna sahip değilim ve hayatlarını yargılamak istemiyorum. bununla birlikte, en azından bilimsel başarıları açısından, bunun ortalamaya doğru iyi bir regresyon örneği olduğunu söyleyebilirsiniz: dünyanın en büyük fizikçisinden nispeten sınırlı bir bilimsel alanda en önde gelen uzmana ve oldukça iyi bir mühendise. einstein soyu böyle görünüyor.