Trabzonspor'un, Bu Sezonun En İyi Galatasaray'ını 2-1 Yendiği Maçın Analizi

Trabzonspor, bu sezonun şimdiye kadarki en iyi topunu oynayan Galatasaray'ını nasıl yendi? Cevabı burada.
Trabzonspor'un, Bu Sezonun En İyi Galatasaray'ını 2-1 Yendiği Maçın Analizi
Fotoğraf: Twitter @Trabzonspor

23 ocak 2022 galatasaray trabzonspor maçı, abdullah avcı'nın berat özdemir'i 45'te çıkararak döndürdüğü, bu yüzden galatasaray'ın ikinci yarısında yapacak bir şeyinin kalmadığı maç oldu.

berat'ın ağır oynama problemi sezon başından bugüne genel tabloya baktığımızda -zaman zaman kıvılcımlansa da- hala sürüyor, topsuz oyunda zaten çabuk ve eforlu bir oyuncu olmadığı için de şampiyonluğa oynayan bir takımın zorlu maçlarında epey sırıtıyor.

dünkü galatasaray maçı da çok zorluydu çünkü gs maça domenec torrent'in geçen haftaki garabetten dönüp tekrar 4-3-3 / cicaldau'nun öne çıkışlarıyla 4-2-3-1'e dönen, solda kerem-sağda e. kılınç'ın ters ayakla gezgin oynayarak merkezi güçlendirdiği şekilde oynattı. 

geçen hafta:


ekstra olarak, takım maça bu topa sahip olarak ilerlemek isteyen oyun düzeninin müsade edebileceği en tempolu şekilde başladı; hatayspor maçında işaretlerini gördüğümüz, 2017 liverpool'unu andıran iki istasyonlu yerden tek pas rotaları ile kanatları boşa çıkaran hücum planı bir seviye daha üste çıktı:

boey yetişemese de düşünce belli

devamında penaltı geliyor


yani; galatasaray zaten top rakipteyken koşmak isteyen bir takımdı, dünkü ilk 45 dk bunu aynı zamanda topu ilerletirken de yaptılar.

işte berat'ın zorlandığı kısım bu oldu; normalde ligdeki rakipler içinde topsuz oyunda eforlu / ama toplu oyunu ağır takımlara karşı trabzon oyunu rakip sahaya yığıp topu dolaştırabiliyor, bu zamanlarda berat zaten ihtiyaç duyulan bir eleman. aynı zamanda toplu oyunda eforlu / ama top rakipteyken daha çok kendi yarı sahasında pozisyon alıp bekleyen + az adamlı kontra yapan takımlar karşısında da berat'ın savunma açısından zaafları çok öne çıkmıyordu. ama dün galatasaray ilk 45 dk boyunca trabzon'un bu sezon ligde hiçbir rakibinden görmediği bir ikili (hem toplu hem topsuz oyunda) tempo sergiledi, dolayısıyla berat ne ayağındaki topları iyi kullanabildi, ne de top kaptırıldığında reaksiyon gösterebildi; iki işlemde de ağır kaldı:

seken topta ağır kalıyor, sonra da jogging yapıyor


yine jogging, devamında gs penaltı kazanıyor


uğurcan'ın yılan gibi kurtardığı pozisyon berat'ın hatasıyla başladı


gerek geçişlerde gerekse top dolaşımında berat'ın bu tempoyu kaldıramayışı trabzonspor'un hücum yerleşimlerine bir türlü oturamamasına sebep oldu; takım berat'ın yarattığı saniyelik gecikmeler yüzünden pozisyonlara geri reaksiyon vermeye, topu tekrar rayına oturtmak için geri-ileri loop'a dönmeye başladı ve gereksiz bir efor yükü bindi takımın üstüne, bu yüzden zar zor hücum organizasyonu yapılabildi, bulunan nadir pozisyonlar da düzensizlik yüzünden sarfedilen yüksek eforun getirdiği bezginlik ile (ki nwakaeme zaten hiç toparlamamış) kötü sonuçlandırıldı.

işte abdullah avcı bu noktada manolis siopis hamlesiyle düğümü çözdü. siopis hep parmak ucunda seker gibi oynayan, her an her aksiyona hazır ayakları çabuk bir eleman, berat'ın topsuz oyundaki eforunun çok daha fazlasını veriyorken aynı zamanda topu hızlı kullanabildiği için rakiplerin önlem alıp uygulamaya vakti kalmıyor. trabzonspor'un iki maçtır siopis'in girişinden sonra oyunu domine etmesi tesadüf değil:

şutu çekiyor, seken topu takip ediyor, zorlanmasına rağmen hemen ayağından çıkarıp b.peres'e aktarıyor ve pozisyonun devamında iyi bir fırsat doğuyor


kritik bölgede rakip baskıya gelemeden pasını çıkarıyor, devamında gol geliyor

bunlar basit hareketler ama milisaniyelerin önem kazandığı futbolda çok kıymetli.


uzun lafın kısası

abdullah avcı bir değişiklikle 2021-22 sezonunun en iyi galatasaray'ını 45 dk'da sona erdirdi, temposunu bitirdi, kontrolünü elinden aldı, tempoyu kendi yükseltti ve rakibini hatalar yapacak hale getirdi, ki o hatalar da galibiyeti getirmiş oldu.