Tuba Sesi Duyunca Cinsel Dürtüleri Kabaran Timsahların İlginç Su Dansı Performansı

1940'larda tesadüfi bir biçimde tuba sesinden çıkan özel bir notadan etkilendiği gözlemlenen timsahlar, bu sesi duydukları gibi özel bir dansa başlıyor. Cinsel dürtülerini açığa vurdukları bu dans, aynı zamanda müziğin evrenselliği açısından değerlendirildiğinde de ilgi çekici bir olay olarak sayılabilir.
Tuba Sesi Duyunca Cinsel Dürtüleri Kabaran Timsahların İlginç Su Dansı Performansı


timsahların si bemol notasını duyunca panik yapıp "bu alemin en azgın ve en güçlü erkeği benim!" haline geliyorlar. 

peki bu nasıl keşfedildi?

1940'larda new york filarmoni orkestrası doğa tarihi müzesinde prova yaparken, tubadan çıkan si bemol sesinden hemen sonra müzede canlı olarak yer alan timsah garip hareketler sergilemeye başlamış. aynı sesi çıkarmaya, hatta vücudunu titretip şişirerek daha büyük görünmeye çalışmış.

mevzu da çiftleşme. tubanın sesini duyan timsah, "ortamda benden daha güçlü bir erkek mi var lan?" diye ortalığı birbirine katıyor.

günümüzde ise timsahların çiftleşme davranışlarının incelenmesi için biliminsanları hala yanlarında bir tubist götürüyor dere kenarlarına falan.

burada nasıl çıldırdığını görebilirsiniz:


sizi bilmem ama müziğin evrensel bir dil olmasının en büyük kanıtlarından biri olmasından dolayı, belirli bir notaya tepki veren timsahlar beni çok etkiledi. bir tuba aracılığıyla bir timsahın belirli bir duygusunu harekete geçirebiliyor müzik. bu muhteşem bir olay.

kaynak: http://awesci.com/b-flat-note-and-alligators/