Tuhaf ve Acı Verici Güzelleştirme Metotları Olan Etiyopyalı Kabile: Mursiler

2007 nüfus sayımına göre sayıları 11 bin 500 civarında olan Mursi Kabilesi'nin insanları, oldukça ilginç görünümlere sahipler.
Tuhaf ve Acı Verici Güzelleştirme Metotları Olan Etiyopyalı Kabile: Mursiler

bunlar aslında kabile olduklarından mursiler demek daha doğru. bu kabile etiyopyalı. elvan abeylegesse ve abebe bikila'nın hemşehrileri.

erkekleri bildiğimiz siyah ve oralarına buralarına acayip boyalar süren, uçmuş tipler. mursi kadınları ise erkeklerinden çok daha fazla uçmuş, başka bir alemde yaşarlar. belgesellerde falan gördüğümüz, dudaklarına böyle nal gibi tabaklar koyan kadınlar bu mursi hanımları oluyor.


dudaklarını ortadan kesip diş ve dudak arasına tabak yerleştirdiklerinde güzel olduklarına inanan acayip insanlar. tabak denince böyle çini süslemeli bir porselen olsa "en azından tabak güzelmiş" diyerek teselli bulacağız. oysa bildiğin pişmiş kilden yaptıkları toprak kaplar.
tabii bunun için kadının 17 yaşına gelmesini bekliyorlar ki tam güzellik, ergenlik dönemine denk gelsin, daha çok beğenilsin. dönem dönem de dudaklarındaki tabağı daha büyüğüyle değiştirerek daha geniş ve güzel dudaklara sahip olmaya çalışıyorlar.


aslında bu ablaların bu tuhaf güzellik sedası, oyunlarına halka takan burmalı padonglarınki gibi güzellik savdasından çok, çirkinleştirme amaçlı başlamış. adamın biri güzel bir kadınla evlenince "ulan diğer itler, hanıma hallenmesin" diye düşünerek böyle bir eşekliğe başvurmuş. amaç kadını çirkin hale getirip başka erkeklerin beğenmesini engellemek. sonra bu bir gelenek olarak oturmuş. ardından da moda haline gelmiş ve kadınlar güzellik için yapar olmuş. hatta kulaklarını da yararak tabak koyup genişletmeye vardıranları olmuş.


kadının çirkinleştirilmesi ve diğer kabilelerin ilgisinden uzaklaştırılmasının nedeni doğurganlığı olmalı. ne kadar kadın o kadar geniş kabile. tabii sen bir kadını sahiplenirsen bir başkası da diğer kadını sahiplenince ortaya ne çıkıyor. "biz" ve "onlar" bilinci. bu da insanın zaman içinde birbirinden ayrılarak kendi kurallarını koymasına freud amcanın totem ve tabusuna kadar uzanıp gidiyor. etiyopyalıların şu anda geçtikleri antropolojik devirden, binlerce yıl önce bizim de geçmiş olduğumuz bir gerçek.

mursiler, güzelleşmek ve daha cazip olmak adına bir de vücutlarında çeşitli şekiller oluşturuyorlar. vücudunda en fazla şekil olan kadın; en güzel, en alımlı, en cazip kadın sayılıyor imiş. şekilleri yapmak için, önce sarı akasya ağacının dikenleriyle deriye kesik atıyorlar. 


sonra deriyi kaldırıp, içine kül dolduruyorlar ki enfeksiyon oluşsun ve deri böyle şişsin. deri şişince, bu sefer yaranın iyileşmesi ama iyileşirken de bu şişkin görüntünün muhafaza edilmesi için üzerine mangal kömürü basıyorlar. ve tüm bunları yaparken de ağlamamayı koşul koyuyorlar.

küçük köyler halinde yaşayan bu kabile, turistlerin artan ilgisi nedeniyle yakında otantik halini yitirip, turistik bir gösteriye dönüşecek olsa da halen 5000 yıl önceki gibi yaşıyor.
köylerde elektrik ve su yok. hatta ev bile yok. 


ev denecek şey, çalılardan oluşturulmuş bir kulübe. tüm etyopya'da olduğu gibi mursilerin yaşam alanlarında da düzgün yol yok. 

şu anda turizm önemli bir geçim kaynağı. para verirseniz köylerine girmenize izin veriyorlar. fotoğraf çekecekseniz de ek para ödemeniz gerekiyor.