Tüm Dünyada En Çok Türklerde Görülen Hastalık: Alveoler Mikrolitiazis

Alveoler mikrolitiazis, dünyada en çok Türklerde görülen bir akciğer hastalığı. Peki nedir bu hastalık tam olarak?
Tüm Dünyada En Çok Türklerde Görülen Hastalık: Alveoler Mikrolitiazis

alveoler mikrolitiazis, akciğer dokusunda hava kesecikleri içinde sayısız, minik küçük taşların oluşumu ile meydana gelen bir hastalık. ilk kez 1918'de tanımlanan ve 2001 yılına kadar 424 kişide rastlanan alveoler mikrolitiazis, en çok türklerde görülüyormuş.

bu hastalığın neden en çok türklerde görüldüğü tam olarak bilinmiyor. 

hastalığın en sık belirtiler öksürük ve nefes darlığıdır. bazen küçük kanamalar ve göğüs ağrısı olabilir. hastalık çok yavaş ilerler, çoğunlukla 30 yıl kadar bir süre geçtiğinde hastalarda solunum yetmezliği ve buna bağlı kalp yetmezliği ortaya çıkar.

teşhisi koymak göğüs hastalıkları hekimleri için çok kolaydır. akciğer grafisinde çok tipik bir görünümü mevcuttur. hele de akciğer tomografisi ile biyopsi bile yapılmadan teşhise gidilebilir.

günümüzde hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. çok nadiren ilerlemiş olgularda akciğer nakli gerekebilir. yapılan araştırmalarda akciğerlerin yıkanmasının ve kortizon tedavisinin işe yaramadığı gösterilmiştir. buna karşılık son yıllarda uygulanan disodium etdironat tedavisi ile elde edilen sonuçlar umut vericidir.

Kişide Kan İçme İsteği Uyandıran, Nadir Görülen Korkunç Bir Hastalık: Porfiria