Tupac ve Dr. Dre'nin Unutulmaz Şarkısı California Love'ın Bilinmeyen Hikayesi

2Pac ve Dr. Dre'ye ait meşhur California Love şarkısının pek bilinmeyen ortaya çıkış hikayesi.
Tupac ve Dr. Dre'nin Unutulmaz Şarkısı California Love'ın Bilinmeyen Hikayesi


bildiğiniz üzere, şarkının biri remix olmak üzere iki versiyonu var:death row records'un sahibi suge knight çok akıllıca bir hareketle hapiste olan 2pac'ın kefaletini ödeyerek özgür kalmasını sağlamış ve kendisiyle üç albümlük bir sözleşme imzalayıvermişti. bu hamle rap dünyasında büyük sansasyon yaratmış ve herkes 2pac'in yayınlayacağı ilk albüme odaklanmış durumdaydı. daha hapisten çıkalı iki ay olmuşken 2pac merakla beklenen albümün habercisi ve teaser'ı olarak nitelendirebileceğimiz ilk single'ını hem de çok büyük prodüksiyona sahip bir video klip ile yayınladı. deyim yerindeyse dünyayı sallayan ve bir mega hit'e dönüşen şarkı bugün bile gelmiş geçmiş en meşhur/en çok bilinen rap şarkılarından biri olma özelliğini halen korumaktadır.

ufku iki değil ama yarım katına çıkaracak ilk bilgiyi bu noktada vermek isterim ki, bu şarkı aslında dr. dre'nin üzerinde çalıştığı ikinci albümü the chronic 2 için kaydettiği ve albümün çıkış şarkısı olarak düşündüğü solo bir şarkılarından biriydi. entry'nin başında "bildiğiniz üzere şarkının iki versiyonu var" dememin sebebi buydu. şarkının bir de bilmediğiniz, rap dünyasında "og versiyon" diye tamınlanan, üçüncü bir versiyonu daha mevcut anlayacağınız:


şimdi gelelim asıl hikayeye. allah mekanını cennet eylesin, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz eski nwa ve ablove the law gruplarının üyesi laylaw'un bu şarkının gerçek yapımcısı ve asıl sahibi olduğunu biliyor musunuz? laylaw isimli arkadaş hem eski grup arkadaşı hem de aynı şirkette (ruthless records) yıllarca beraber çalıştığı dr. dre ile hala iyi ilişkilere sahiptir ve bir gün stüdyoda kendisine d maq isimli arkadaşıyla beraber yaptığı "california love" isimli bir beat'i dinletir. dr. dre beat'i çok beğenir ve kendisi için ister. laylaw tabii der. mevzu bahis beat, caliornia love remix olarak bildiğiniz şarkıdaki beat'tir.

 dr. dre denen anasının gözü laylaw'dan aldığı beat üzerinde çalışırken şarkının nakaratta sample olarak kullandığı ronnie hudson'a ait west coast poplock eserindeki bölümü seslendirmesi için projeye dahiyane bir fikirle roger troutman'ı ve ünlü talk box'ını dahil eder. sonra çok radikal bir değişiklik ile joe cocker'a ait woman to woman eserini sample'layarak laylaw'dan aldığı beati devre dışı bırakır ve şarkıyı sıfırdan tekrar inşa ederek ikinci bir versiyon ortaya çıkarır. yukarıda og version olarak paylaştığım şarkı işte bu ikinci ve dr. dre'ye ait versiyondur. 

derken, bir şekilde 2pac şarkıyı dinler ve suge knight'ı da devreye sokarak dr. dre'den şarkıyı kendisine vermesini ister. death row records'ın sadece sanatçısı değil aynı zamanda suge knight ile birlikte iki büyük ortağından biri olan dr. dre belki de solo albümünden vazgeçmek pahasına şarkıda 2pac'a da bir yer açar ve şarkı 2pac'in hapistan çıktıktan sonra kaydettiği ve merakla beklenen solo albümünün ilk habercisi olan death row records etiketiyle çıkmış ilk single'ı olarak büyük prodüksiyonlu bir klip ile görücüye çıkar ve dünya çapında büyük sükse yapar. dr. dre'nin iyi bir müzik adamı olmasının yanında çok zeki de bir iş adamı olduğunu kanıtlayan hamlelerden biri olarak tarihe geçer bu vazgeçiş. dr. dre tek bir single ile hem ününe ün katmış hem tarihe geçecek bir mega hit'e imza atmış hem de plak şirketinin sanatçısını listelerin tepesine oturtmuştur.

şimdi geldik en cancanlı yere! tüm bunlar olup biterken laylaw "bi dk bi dk noluyor amk ya?" diye şaşkınlıkla olan biteni izler ve şarkının en son "produced by dr. dre" künyesiyle yayınlanıp adının hiçbir yerde geçmediğini görünce "s*kerler aga" diyerekten hesap sormak için dr. dre'nin kapısını çalar ve "hayırdır birader, bizim şarkı oldu?!" diye efelenir. dr. dre oturun size bi hennesey açayım konuşuruz hemen celallenmeyin ya diyerekten (buraları heralde sallıyorum mk, maksat biraz gözümüzde canlansın ki iyice içine girelim mevzunun) bunları kafa kola alır ve sizin o beati biz remix versiyon olarak kullanacağız, hem de 2pac'in solo albümünde bu sizin remix versiyonu yer alacak, dahası sizin versiyona da klip çekecez mk daha ne istiyorsun köftehor, aşkolsun yani ben sana nonik yapar mıyım kaç yıllık hukukumuz var falan filan der ve laylaw mutlu mesut tatmin olmuş bir şekilde dre'nin yanından ayrılır.

gün gelir, gerçekten de laylaw'a ait versiyona bir klip çekilir ve şarkı 2pac'in "all eyes on me" albümünde california love remix adıyla yer alır. şarkı en az ilk versiyonu kadar beğenilir, hatta kimilerince remix'inin çok daha başarlı olduğu bugün bile hala dillendirilir. gelgelelim şarkının künyesinde yine produced by dr. dre yazmakta ve laylaw ile d mac'in isimleri geçmemektedir. daha içtiği hennesey'i işemeden yediği ikinci kazığı çıkarmak için tekrar dr. dre'nin kapısına dayanan bilo, şey laylaw "bunu neden yaptın" diye hesap sorar. "yaptım ama neden yaptım bir sor" diyen maho yani dr. dre, ya ben aslında suge knight'a sizin isimlerinizi verdim, gerekli bilgileri de verdim ama bu suge knight gerizekalısı unutmuş demek ki, ben de çok kızdım falan der gönderir laylaw'u. bu da yazık gider suge knight'a "neden böyle oldu?" diye sorar. suge knight da dre bana hiç sizden bahsetmedi haberim bile yok dre sizi keklemiş der. bilo gider tabi yine maho ağasına suge knight böyle böyle dedi der, dr. dre de daha yeni suge knight ile kavga etmiş ve kapıyı çarparak çıkmış, death row'u mahkemeye vermiş haklarını alıp şirketten çıkmanın peşinde, "valla ben şirketten ayrıldım, mahkemeliğiz, gidip orayla çözmen lazım" diyerek laylaw'ı eli boş geri yollar. laylaw son çare 2pac'a gider yardım istemeye, o da "moruk bir albüm anlaşmam kaldı, onu da yapıp kaçıcam şirketten, benim de sıtkım sıyrıldı, g*tüme yılan akmış durumda, beni hiç karıştırmayın" der. 

tüm kapılar yüzüne kapanan laylaw çareyi şarkı nezdinde yapım şirketi ve tüm sorumluları (2pac ve dr. dre de dahil olmak üzere) dava etmekte bulur. nihayetinde 3 milyon dolarlık bir telif hakları davası açan laylaw ve c maq zaman içinde haklarını bir şekilde mahkeme yoluyla almayı başarırlar.

og laylaw, bu yazı senin için. aziz hatıranın önünde saygıyla eğiliyorum. https://rockthebells.com/…er-laylaw-goodman-passes/