Türk Basketbolunun Genç Yeteneklerinden Furkan Korkmaz NBA'de Başarılı Olabilir mi?

Anadolu Efes altyapısından yetişen Banvit oyuncusu genç yetenek Furkan Korkmaz, NBA takımlarından Philedelphia 76ers'a transfer olmasıyla gündemde. Sözlük yazarları durumu değerlendirmiş.
Türk Basketbolunun Genç Yeteneklerinden Furkan Korkmaz NBA'de Başarılı Olabilir mi?


76ers'a transferi geçtiğimiz günlerde resmiyet kazanmıştır


takımı, jj reddick'e bir seneliğine 23 milyon dolar verdiğinden ilk senesinde muhtemelen pek dakika almadan d-league ve nba arasında gelip gidecek. umarım ikinci sezonunda biraz kuvvetlenmiş ve lige uyum sağlamış olarak ciddi dakika almaya başlar.


türk basketbolunun büyük bir ihtimal geleceği olan genç yıldız adayıdır furkan korkmaz.

önünde sadece 2 engel var. fizik ve savunma.

güçlenme ve kilo alma sorununu elbet çözecektir ama kaç yıl içinde tam bir soru işareti. elin hırvat, sırp, yunan gençleri kendilerine kısa sürede kaş kütleleri koyarken bizim neredeyse hiç bir basketbolcumuzun bunu yapamaması olayın genetik faktörlerle açıklanma kısmından çıktı bence. belki furkan özelinde böyle bir durum söz konusu olabilir ama bir egemen güven olayı var ki insanı cidden üzüyor.

savunma kısmı ise pek halledemeyecek gibi ama hücum potansiyelinin yarısına ulaşsa bu durumu telafi edebilir. kimse ondan zaten sağlam bir savunma beklemiyor ama ortalama bir savunmacıya dönüşmesi onun nba'de kalıcı olmasını sağlar. ama şu perdeye takılma olayını çözmesi lazım. bu kadar takılanı ben daha görmedim. kaldı ki savunmasını yaptığı 2 numara tutması cidden zor skorer adamlardan oluşuyor ve oluşacak yani karşıdaki oyuncuya verdiği saniyelik bir kazanç takımın basket yemesiyle sonuçlanma ihtimali en yüksek bölge.

hücum olarak kimsenin bir soru işareti olduğunu zannetmiyorum.

nba için hazır değil ama türkiyede bulunarak da hazır olamayacağı da kesin gibi bişi. bir an önce gidip orada kendine oluşturucakları antreman programıyla çalışması lazım. gerekirse d-league'de oynatırlar ama her türlü furkanı geliştirirler. türkiye'de bu iş zor.

Fanatik

potansiyeli ise bogdanoviç ile kıyaslanamayacak kadar fazla.

scoutlar da bunun farkında ki çok az süre aldığı bir sezonda 26 sıradan seçildi.yeterli süreleri alsa büyük ihtimal ilk 12 sıradaydı.

bogdanoviç ise tam süre aldığı bir sezonda 27. sıradan seçildi bu bile net gösterge.

tabii bogdanoviç nba için oldukça hantal ve atletizmden uzak olması bunun nedenlerinden de biri.

ayrıca bogdanoviç nba'e çok geç kaldı. her ne kadar obradovic onu mental olarak geliştirse de nba kariyerini sekteye uğratacak hatta belki avrupaya dönmesine neden olacak kadar geç kaldı.

bana göre bogdanoviç euroleague yıldızı, furkan nba yıldızı olabilecek seviyede.

furkancım senden beklentimiz çok çalışman. eminim bir gün a milli düzeyde uluslararası bir kupa kaldıracaksın ama nolur o günleri erken getir.


furkan, önümüzdeki sezon nba'de forma giyecek olan basketbolcumuz. ibrahim kutluay'ın ardından nba'e giden ikinci guard olarak da kayıtlara geçebilir. genellikle forvet ve center (pivot) pozisyonu için oyuncu çıkartabilen bir ülkeyiz. kısa oyuncularımız avrupa çapında bile çok nadir ilgi görüyor.

furkan pozisyonuna göre uzun bir oyuncu aslında, keza 2 metrenin üzerinde bir boyu var. ancak pozisyonunda ciddi sıkıntıları olan 76ers'ta ne yapacağını öngörebilmek için pek bir basketbol bilgisine de ihtiyaç yok. çok verimli olabileceğini düşünmüyorum ve maksimum 2 sezon sonra avrupa'ya döneceğini zannediyorum.

yukarıda belirtilmiş, fizik olarak çok yetersiz. izlediğimiz kadarıyla nba standartlarında bir hızı da yok. geriye ne kalıyor? büyük bir oyun zekası olması durumunda, bunun en büyük örneklerinden ikisi avrupa basketbolunda llull ve spanoulis, belki farklılık yaratabilir. umarım ilk sezonunda hepimizi göt gibi bırakan bir gelişme gösterir ve kalıcı olur.


kolları ince deniyor kendisi için ama kevin durant'ın kollardan da pek bi farkı yok kollarının. tabi ondaki atletizmin şu an için furkan'da olmadığı açık fakat uzun vaadede başarıyı kovalayan potansiyelli bi takıma gitti. takım arkadaşlarına ayak uydurur fizik olarak da gelişirse nba'in yeni avrupalı yıldızı olabilir.

76ers'ın NBA Yaz Ligi maçlarında süre almaya başlayan Furkan Korkmaz şimdilik gayet iyi gidiyor

yaz ligi maçında los angeles lakers'a karşı oynadığı oyundan ziyade, nba'e geldiği kafa yapısını beğendiğim genç oyuncu.

istatiskleri yanıltmasın. dün geceki maçta bir kaç iyi hareketi olduğu kadar, özellikle son periyotta farkın erimesinde, furkan'ın yaptığı basit hataların da katkısı vardı.

fakat muazzam bir özgüvenle oynuyor. en ufak bir tereddüt yok hareketlerinde. "19 yaşındayım ama, ben buraya oynamaya geldim" diye bas bas bağırıyor sahada. çok beğendim bu açıdan.