Türk Bayrağının Ortaya Çıkış Hikayesi

Çocukluğumuzdan beri öğrendiğimiz ''gökteki ay ve yıldızın yansıması'' mevzusundan daha farklı bir hikayesi varmış.
Türk Bayrağının Ortaya Çıkış Hikayesi
iStock.com

aslında bize kitaplarda öğrettikleri gibi bir sokaktan geçerken gökten yansıyan ay ve yıldızın yerdeki yansıması mıymış dersiniz? iyi ki o sokaktan geçiyorduk, ya arka sokaktan geçseydik ne olacaktı? 

iStock.com


bizim bayrağımızın bir tarihi vardır. bayrağımızda ilk defa hilal ve yıldızı 3. selim bir araya getirmiştir. o zamana kadar her gelen padişah bir bayrak ortaya çıkarıyor. 3. selim diyor ki "her ülkenin bayrağında bir çok hilal var ama benim ülkemin bayrağı farklı olmalı, yeryüzünde tek olmalı" ve sonra 3. selim bayraktaki hilal sayısını bire düşürüyor ve yanına sekiz köşeli yıldızı koyuyor. sekiz köşeli yıldız şekil biliminde "zafer" anlamına gelir. daha sonra sultan abdülmecid zafer madalyalarının da sekiz köşeli olduğunu ve bayraktaki yıldızın farklı bir yıldız olması gerektiğini söylüyor ve sekiz köşeli yıldızı beş köşeye indiriyor. beş köşeli yıldızın anlamı ise "insan" dır.

iStock.com


arkadaşlar hepimiz artık bayrağımızı tesadüfen bulmadığımızı öğrenmiş olduk. lütfen ona sahip çıkalım ve onu yakanları, ona saygı duymayanları ve onun hikayesini bize adam gibi öğretmeyip raslantılar silsilesi içinde basitleştirerek anlatanları hep beraber burdan kınayalım.

iStock.com


çünkü bizim bayrağımız dünyadaki en güzel bayrak'tır. onun anlamı ve önemi bütün bayrakların üstündedir.

kaynak: sunay akın - türk bayrağı