Türk Futbol Tarihinin Efsane İsmi Taçsız Kral Metin Oktay'ın Hayatından Satırbaşları

Çok ama çok erken kaybettiğimiz efsane isim Metin Oktay'ın hayatının kısa bir özetini "ich" anlatmış.
Türk Futbol Tarihinin Efsane İsmi Taçsız Kral Metin Oktay'ın Hayatından Satırbaşları


2 şubat 1936'da izmir'de doğan metin 15 yaşında ilk klübü olan damlacık'a transfer oldu..

metin oktay'ın damlacık'ta forma numarası 8 idi..8 numara giymesinin sebebi o dönem hayranı olduğu sait altınordunun 8 numara giymesiydi..


taçsız kral damlacık'tan sonra yün mensucat'a transfer oldu, burda attığı 14 golle dikkatleri üstüne çekti ve genç milli takıma çağrıldı..ilk milli maçına 11 nisan 1954'de belçika maçıyla çıktı bu maçta 2 gol attı..

artık taçsız kral'ın önlenemez yükselişi başlamıştı, aynı sezon izmirspor'a transfer olur ve 17 gol atıp gol kralı olur, izmirspor'da o sezon mahalli ligi şampiyon olarak bitirir.


artık izmirspor taçsız kral'a yetmiyodu onun gözü istanbul'daydı..ilk olarak beşiktaş'ın kapısı çalındı ama yanıt olumsuzdu ama o zamanların efsane ismi baba gündüz metin'i keşfetmekte geç kalmadı ve taçsız kral'ı galatasaray'a kazandırdı.sene 1955'di..

metin oktay galatasaray'la ilk maçına beyoğluspor karşısında 28 ağustos 1955'de çıktı ve ilk golünü attı..metin'in istanbul'a gelişi futbol sahalarını olduğu kadar sahaların dışını da sarstı.
mualla kaynak'tı metin'in aklını başından alan ilk istanbul güzeli... metin mualla'dan ya da mualla metin'den çok cabuk vazgeçmişti kral'ın kalbi artık 1953 türkiye güzeli ceylan ece icin atıyodu, ama o da çok uzun sürmedi centilmendi hiçbir güzeli geri çeviremiyodu feriha şen o dönem metin oktay'la aşk yaşayan başka bir ünlüydü..kral bir süre maria vincent isimli hanımefendi ile aşk yaşadıktan sonra artık kendini ayfer feray'a teslim etmişti (taçsız kral filminde canlandırılan kişi)..kral artık durulmak zamanıdır demişti 29 ocak 1959'da izmir'de oya sarı ile evlendi.


10 haziran 1959'da türk futbol tarihine geçmiş olan fenerbahçe filelerini yırttığı golü attı.
transfer döneminde izmirspor'un yaptıgı inanılmaz transfer teklifini ben galatasaraylıyım diye geri çevirdi, karısının ya ben ya galatasaray diye restinide ben zaten galatasaray'la evliyim diyerek gördü kral.


18 aralık 1960'da galatasaray'ın fenerbahçe'yi 5-0 yendiği maçta taçsız kral 4 golün sahibiydi..
temmuz 1961'de italya'nın palermo takımına transfer oldu ama italya günleri türkiye ve galatasaray özlemiyle gecti..1 sezon sonra çok sevdiği galatasaray'ına geri döndü ve kaldığı yerden devam etti.

1965 yılında servet kardıçalı ile evlendi aynı sene taçsız kral filminde baba hakkı, karıncaezmez şevki, turgay şeren,necmi tanyolac, ayten gökcerve ajda pekkan rol arkadaşları oldular kral'ın.


1969 yılında cok kişiye kısmet olmayacak şekilde hem galatasaray şampiyon hem de kendisi gol kralı olmuş şekilde futbolu bıraktı..

metin oktay tek kırmızı kart gördügü macın ardından kendisine küfür eden rakip takım taraftarlarını belinden eğilerek selamlardı..


kale filesini yırtan şutundan sonra yırtık belli olmasın diye oraya şemsiye asışını bilenler bilir..

ve biliyo musunuz bu sene taçsız kral'ın aramızda olmayışının 27. senesi....

2 şubat 1936 - ....