Türk Futbolunun İlk Yıllarında Fenerbahçe ve Galatasaray Arasında Oluşan Organik Bağ

Türkiye'nin ilk futbol kulübünün yabancı isimli olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya Fenerbahçe'yi kuran kadronun içinde Galatasaraylıların da olduğunu? Bu ve daha fazlası için sizleri bu güzel hikayeye davet ediyoruz.
Türk Futbolunun İlk Yıllarında Fenerbahçe ve Galatasaray Arasında Oluşan Organik Bağ

19.yy'ın son yıllarında istanbul futbolla tanışır

ingilizler ve rumlar çeşitli isimler altında futbol oynarlar. bu sayede futbolla tanışan türkler, kendi takımlarını kurmak isterler ama abdülhamit'in istibdat döneminin katı kuralları buna izin vermez. çünkü ayaklanmalardan ödü kopan abdülhamit, on on beş tane adamın bir araya gelerek kurduğu örgütlere, potansiyel başkaldırı gözüyle bakar. fakat türkler takım kuramazken, ingilizler, rumlar osmanlı çayırlarında doyasıya futbol oynarlar. türkler bir çare olarak ingilizce bir isimle bir takım kurmaya karar verirler.

O yıllarda Almanya'dan bir futbol karesi (1907)

ilk türk futbol takımı black stocking fc, fuat hüsnü kayacan ve reşat danyal bey öncülüğünde kurulur

1899'da dillendirilen fikir 1901'de eyleme geçer. kulüp resmen kurulur. 8 kasım 1901'de takım ilk maçına çıkar. ancak maalesef bu ilk maç, black stocking fc'nin aynı zamanda son maçı da olur. papazın çayırı'nda yani bugünkü şükrü saraçoğlu stadı'nın bulunduğu yerde oynanan maçı moda rum fk'ya 5-1 kaybeden black stocking fc kulubünün oyuncuları maçtan sonra apar topar tutuklanırlar. yıldız sarayı'na ulaşan bir jurnalde takımın kurucularından reşat danyal bey'in örgütleşmek için takımı kurduğu belirtilir. reşat danyal bey tahran'a sürülür, black stocking fc mazi olur.

Black Stocking FC

fenerbahçe tarihinde black stocking'e değinilir

çünkü kadıköy'deki ilk türk takımı black stocking'tir. kadıköy halihazırda istanbul'da futbolun merkezidir. black stocking'in kapatılmasından sonra takımın kurucularından fuat hüsnü bey, bobby takma adıyla yeni kurulan cadi-keuy fc'ye geçer. black stocking'in kurucusu fuat hüsnü bey galatasaray divan üyesi olmak birlikte, 1909-11 arasındaki üç şampiyonlukta galatasaray forması giyer. ancak futbolu bıraktıktan sonra altı yıl fenerbahçe'de teknik direktörlük yapar. fenerbahçe ve galatasaray'ı birbirine bağlayan öğelerden biridir.

1904 yılında henry pears ve james lafontaine, constantinople football league'i kurarlar. lig dört takımlıdır: moda fc, hms imogene fc, elpis fc, and cadi-keuy fc.

1902 yılında, Kadıköy ilçesinde kurulan ve 1912 yılında feshedilen futbol kulübü Cadi-Keuy FC. James La Fontaine ve Horace Armitage adındaki iki İngiliz, diğer bazı İngiliz ve Rumlarla birlikte kurulmuştur.

abdülhamit baskısı zamanla zayıflar

1905 yılında ali sami bey ve arkadaşları bir futbol takımı kurmaya karar verirler. galatasaray 1906-07 sezonunda lige ilk kez katılır ve tek türk takım hüviyetindedir. galatasaray, beş takımlı ligi 4. sırada tamamlar. ertesi yıl galatasaray liseli birkaç isim ve kadıköy'de halihazırda futbola dair girişimleri olan birkaç zat bir başka türk takımını kurma girişiminde bulunurlar. istanbul futbolunun merkezi olan kadıköy'de kurulur bu takım, ismi de fenerbahçe olur.

1908-1909 sezonunun kazanılmasından sonra Galatasaray kadrosu.

enteresan bir bilgidir ki, galatasaray 1906-1907 sezonunda cadi-koey fc ile oynadığı iki maçı da çok farklı kaybeder

11-0 ve 8-0. bunun akabinde fenerbahçe'nin kurulmuş olması ve kurucu isimlerin arasında galatasaray kökenli isimlerin de olması insana "acaba fenerbahçe, cadi-koey fc'yi baltalamak için mi kuruldu?" diye düşündürtüyor. zira üst üste iki sezon şampiyon olan cadi-koey fc, fenerbahçe'nin kurulmasının ardından bir daha şampiyon olamıyor. fenerbahçe kurulduktan sonra galatasaray üç sezon üst üste şampiyon oluyor. 1909, 1910 ve 1911. fakat hemen ardından fenerbahçe iki sezon üst üste şampiyon oluyor. ingiliz ve rum takımları bir bir kapanıyor. serencebey'de jimnastik yapan gençlerin futbola geçişi ise biraz zaman alıyor. onların katılmasının ardından, genç cumhuriyetle birlikte futbolumuzun üç büyükleri oluşuyor.

Fenerbahçe'nin, İşgal Kuvvetlerine Karşı Kazandığı Tarihi Zafer: General Harrington Kupası