Türk Lirası, Nasıl Oldu da İki Günde Hissedilir Bir Değer Artışı Yaşadı?

Türk Lirası, son iki-üç günde döviz kurları karşısında hissedilir bir değer artışı yaşamayı nasıl başardı? Cevabın birkaç maddelik kısa bir listeden oluştuğunu söyleyebiliriz.
Türk Lirası, Nasıl Oldu da İki Günde Hissedilir Bir Değer Artışı Yaşadı?
iStock

11 kasım, türk lirasının güçlendiği bir gün oldu

sebeplerine gelince üç haber ön plana çıkıyor:

* yeni abd başkanı biden'ın danışmanı tarafından gelen türkiye'yi ekonomik açıdan sıkıştırmaya çalışmayacağız mesajı türk varlıklarını olumlu etkiledi.


* yeni merkez bankası başkanı ağbal son günlerde normalleşme mesajları veriyor ve güçlü bir faiz artışı beklentisi var.

bugün cumhurbaşkanı erdoğan'ın ağbal'ın arkasındayım mesajı sonrası faiz artışı beklentisi güçlendi. aslında aynı konuşmada piyasanın hoşlanmayacağı mesajlar da var ama piyasa "ağbal'ın arkasındayım." mesajına odaklandı.


* bddk bugün yabancıların tl "lehine" pozisyon almasını biraz daha kolaylaştıran bir karar aldı.

"bddk yabancıların kısa vadede türk lirası lehine pozisyon almasını zorlaştırdığı karar gevşetildi. alınan kararla vadesi 7 güne kadar olan tl satım işlemlerinin (swap, opsiyon vs.) limiti öz kaynakların %2'sinden %5'e; vadesi 30 güne kadar olan tl satım işlemlerinin limiti %5'den %10'a; vadesi 1 yıla kadar olan tl satım işlemlerinin limiti %20'den %30'e yükseltildi."


bddk'nın swap işlemlerinden söz edilince genelde yabancıların tl aleyhine pozisyon almasının engellendiği, geçen sene londra'da sık sık ilginç fiyatlamalara sebebiyet veren kararlar hatırlansa da bddk'nın türkiye'de sıcak paranın çok istenmediği anlamına gelen bir kararı da vardı, eylül ayında bu karar bir tık gevşetilmişti, dün biraz daha gevşetildi.