Türk Rock Müziğinin Zirvelerinden Dönence'nin Barış Manço'nun Ağzından Hikayesi

Gelmiş geçmiş en sağlam Türk Rock şarkılarından biri olan Dönence'nin hikayesini anlatmış Barış Manço.
Türk Rock Müziğinin Zirvelerinden Dönence'nin Barış Manço'nun Ağzından Hikayesi

dönence, türk rock müziğinin zirvelerinden biri. grup müziği nedir, nasıl yapılır; ders niteliğindedir. barış manço, şubat 1982 tarihli “tvde 7 gün” dergisine şarkının hikayesini, ne anlatmak istediğini şu şekilde paylaşmıştır:

“dönence, dünya'nın iki ayrı kutbundaki meridyenlerdir ve hiçbir zamanda birlikte olamazlar. insanın doğasında da iki zıt kutup vardır. bu, kendisinde olmayanı arama içgüdüsüdür. örneğin; kış mevsiminde yazın gelmesini bekler yazın da kış mevsimini ararız. insanlar hiçbir şeyin tamamına sahip değillerdir, her şeyin yarısını yaşarlar. örneğin; 12 saat geceyi, 12 saat gündüzü yaşıyoruz ama 24 saat boyunca gündüzü veya geceyi yaşayamıyoruz. yani devamlı bir beklenti ve umut içinde yaşayıp duruyoruz. bu beklenti ve umudun da bir sonu yok, dönüp duruyor.


işte tüm bu düşüncelerin ışığında "dönence" doğdu. şarkının müziğini kurtalan ekspres'ten bas gitarist ahmet güvenç ve tumba ritmdeki celal güven isimli arkadaşlarım yaptı. aslında “dönence” yoruma açık bir parça. çünkü bizim dinleyici kitlemiz çeşitli kesimlerden oluşuyor. bu çeşitli kesimlerden gelen insanlar da bu parçadan kendilerine göre bir sonuç çıkarıyorlar. zaten arzu ettiğimiz bu soyut parçadan herkesin arzu ettiği somut sonuçları çıkarmasıdır.


"simsiyah gecenin koynundayım, 
yapayalnız bekliyorum
uzaklarda bir yerlerde güneşler doğuyor
görüyorum dönence…"

bu sözlerle insanların beklentilerini vurgulamaya çalıştım. geceyi yaşayan bir insanın gündüze olan özlemini dile getirdim. çünkü insanlar her gece aynı duyguları duyuyorlar.


"kupkuru bir ağacın dalıyım, yapayalnız
uzaklarda bir yerlerde bir şeyler kök salıyor
biliyorum dönence…."

burada, insanlardaki tatminsizliği ve olmayanı arama duygusunu açıklamaya çalıştım. devamlı gelecekte olacakları umut ederek yaşayan insanları yani…”

aynı şekilde trt’de katıldığı programda dönence'nin hikayesini kendisinden dinlemek isteyenler için: