Türk Sinemasının En Sağlam Diyaloglara Sahip Filmlerinden Gemide'nin Unutulmaz Replikleri

Başrollerinde Erkan Can ve Haldun Boysan'ın olduğu 1998 yapımı Gemide filminden akılda kalanlar.
Türk Sinemasının En Sağlam Diyaloglara Sahip Filmlerinden Gemide'nin Unutulmaz Replikleri

- offf. napıcaz be kamil.. anamız sikildi. artık cinayete girdik.

- kazaydı, anlatırız. hem herif pezevenkmiş kimse siklemez.

- sen öyle san (sigarasını yakar, efkarı birikmiş sığmıyordur içine, tekrarlar) sen öyle san! pezevengi öldür, 1: cinayet. kızı al, 2: adam kaçırma. kızı en az iki kişi sik, 3: ırza tecavüz. her gece esrara takıl, nerden baksan 4: içicilik. heriflerin cebinden paraları al, 5: gasp. bütün bu bokları yedikten sonra polislerin suratina bakip "-kusura bakma abi, kaza oldu" diyemezsin. adamın götünden kan alırlar kamil kan.. hadi kız orospu, ki bu ibneler bakireydi diyorlar, bakire kız nasıl orospu olur ben anlamadım gitti. off, her şey karışık.

--- spoiler ---

ne tecavüze yeltenmiş ne adam öldürümüştür kamil, ne var ki memleketin en sakınılası; riyakar ve gaddar adamıdır. kızın en son gördüğü surat da onunkisidir. kaptanın yanında kızı koruyan sağduyulu adam numaraları yapmıştır onca zaman; ama o an, orada bişi yapmasa da pis pis bakıp sırıtmaktadır işte. kız o an yitirmiştir bütün umutlarını ve artık terketmek istemektedir memleketi..

--- spoiler ---

kaptan: özür dile lan kızdan.
boksör: bu dil bilmez ki abi anlamaz ki.
kaptan: dile lan.
boksör: özür dilerim bacım.
kaptan: aferim.

boksör : kalsın burda sende gönül eğlendirirsin kaptan
kaptan :oğlum hani seviyordun lan kızı, bu nasıl sevmek puşt?
boksör :biz uzaktan da severiz abii

-kafan nasi kaptan?
-beynimde filler sikisio...

-ya kamil cok ictik be
-kamil yedik dimi biz ne actim be artik ac deilimdir ama..nerde kalmistim?

“bir memleket gibidir gemi. herşey düzenli ve kontrol altında olmalıdır. kaidelere uyulmalıdır, kanunlara, nizamlara. bende bu memleketin baş şeyi gibiyim...başbakanı gibiyim mesela! herşey benden sorulur. denize çıktıkmıydı, bu küçücük gemi bir memleket oluverir. aslında bir başbakandan daha çok görevim var. çünkü onun bakanları var, adamları var, falanı var, filanı var. benim yok. bu gemide güvenlikte, eğitimde, sağlıkta, eğlencede benden sorulur. kamil’de başbakanın en kıyak yardımcısı, sizde vatandaş, aynı zamanda memur gibisiniz. bu yüzden çok kıyak, çok disiplinli ve çakı gibi olmalıyız. sürekli kendimizi ve birbirimizi kollamalıyız.”

--- spoiler ---

esrara takılınan gecelerden birinde ortamdaki herkes sızar, kaptan masada duran baklavaya döner ve sorar, "nerde kalmıştık?"

--- spoiler ---

sikerler oğlum! hepimizi sikerler!