Türkçe Rap Tarihinde Bugüne Kadar Atılmış En İyi Diss'ler

Rap müzikte rapçilerin birbirlerini sert sözlerle eleştirdikleri şarkılara diss deniyor. Bir rapçinin başka bir rapçi için diss şarkı yapmasına da Diss Atmak deniyor. Türkçe rap dünyasında da bugüne kadar pek çok diss atıldı. İşte onlardan bazıları.

Mode XL - Erotizma (Sagopa'ya diss)

mode xl'in beatmaker'ı yasin tarafından, sagopa kajmer'in terapi adlı şarkısının altyapısındaki melodi yeniden yazılarak yani sample kullanmadan bu şarkı oluşturulmuştur. 'diss nedir, nasıl atılır?' sorularının yegane cevabıdır, ayakta alkışlanasıdır.

Ceza - Mürekkep Doldurdum (Sagopa'ya diss)

sagopa kajmer ve ceza'nın türkçe rap'e önce damga vurup, sonra ayrıştırmaya başladıkları dönemlere tekabül eden diss parçasıdır. ceza adeta yardırmıştı bu şarkıda. ezbere bilirdim eskiden.

Sagopa Kajmer - Disstortion EP (Ceza'ya diss)

sadece ceza'yı değil; sahtiyan, ayben ve fuat ergin'i de hedef alan, bir zamanların eğlenceli diss'i. ceza'nın mürekkep doldurdum diss'i üzerine yapılmıştır.

Sansar Salvo - Paranı Verdim (Sagopa'ya diss)

bence türk rap tarihinin en ayakları yere basan, anlamlı ve güzel diss parçasıdır. sagopa kajmer, bu şarkı sonrası sansar salvo'ya dava açmıştır.

Sahtiyan - Kartlar Karışsın (Sagopa'ya diss)

sahtiyan'ın, kuvvet mira'nın disstortion e.p.'sine cevabı olan diss. beat'leri mt tarafından yapılmış.

Joker - Jokzilla Part 2 (Birçok kişiye diss)

Hidra - Beddua (Stallker'a diss)

hidra'nın yaptığı en iyi işlerden birisidir. ve ben hayatımda bu kadar iyi diss atılan başka parça pek hatırlamıyorum. dinleyin, dinlettirin. bu arada diss track olduğu için ağır şekilde küfür ve hakaret içermektedir.

Patron - Kaybedecek Ne Kaldı? (Birçok kişiye diss)

patron'un tüm piyasaya attığı diss track.  

berkcan güven'den ezhel'e, cumali ceber'den joker'e; içinde kalanları şarkıya dökmüş. özellikle şarkı başında 2004 'teki parçasının bir kısmını koymuş, inanılmaz harika bir şey olmuş efenim.

Norm Ender - Mekanın Sahibi (Ezhel, Ben Fero, Ceg gibi yeni nesle diss)

norm ender'in yeni nesil rapçilere sağlam giydirdiği yeni parçasıdır. aura albümünden sonra bozduğunu düşündürtse de özellikle ikinci verse'de eski norm fırtınasını estirmiştir. on numara şarkıdır. respect.

Norm Ender'in Ezhel ve Ben Fero Gibi Yeni Kuşak Rapçilere Attığı Diss Olayı Nedir?