Türkçede Tam Karşılığı Bulunmayan, Danimarka'ya Özgü Bir Mutluluk Kavramı: Hygge

Dancada "sıcak, samimi ortamlar yaratma sanatı" gibi anlamlara gelen ve Türkçede tam olarak karşılığı bulunmayan Hygge, sadece Danimarkarlıların değil; tüm İskandinav ülkelerinin mutluluk felsefesini özetliyor.
Türkçede Tam Karşılığı Bulunmayan, Danimarka'ya Özgü Bir Mutluluk Kavramı: Hygge
iStock

danimarka kültürüne özgü bir kavramdır hygge.

uzun ve soğuk iskandinav gecelerinde arkadaşlarınız ve yakınlarınızla beraber bir masaya oturursunuz. ışıkları kapatır ve masada mum yakar, mumların sevdiklerinizin gözündeki yansımalarını izlerken bir yandan kahve içer, belki biraz bir şeyler atıştırırsınız. işte şimdi siz de hygge yapmışsınızdır.


hygge kültürü soğuk iskandinav ikliminden kaynaklanmaktadır. soğuk gecelerde mum gibi ışık ve azıcıkta olsa sıcaklık veren bir cismin etrafında hep birlikte oturarak soğuğun acımasız gerçekliğini unutmak olarak özetlenebilir bildiğim kadarıyla.

hygge'nin kelime anlamı sıcaklık, rahatlık, huzurluluk, samimiyet hallerini birleştiren (türkçede tam karşılığı yok bildiğim) ingilizce'deki coziness (yahut cosiness)'in ta kendisidir.

hygge bir ortam olabileceği gibi hygge barlar da mevcuttur, ki (dan) üniversitelerindeki friday barlar genelde bu adla anılır; zira hafta içi bitmiştir işte, artık soluklanma, iki geyik yapma zamanı gelmiştir, hakkı kazanılmıştır. 


üniversite haricindeki hygge barlar nasıl oluyor efendim: mum olur, loş sarı ışık olur, küçümen ve sesi rahatsızlık vermeyecek derecede açık müziğiniz olur, 8-10'dan fazla homo sapiens olmaz (kedi-köpek olabilir bakın), yani harbiden fiti fiti huzur salan mekanlardır olur bu nevi barlar.

Bu içerik de ilginizi çekebilir