Türkiye'de Pek Çok Kişinin Düşündüğünün Aksine Facebook Neden Bitmiş Değil?

Özellikle Türkiye'deki genç nüfusun Instagram, Tiktok, Twitter gibi mecralara kaymasıyla birlikte Facebook'un pabucu biraz dama atıldı. Pek çok kişi Facebook'un bittiğini düşünüyor ancak durum pek öyle değil.
Türkiye'de Pek Çok Kişinin Düşündüğünün Aksine Facebook Neden Bitmiş Değil?


Öncelikle bazı istatistikler

- facebook, 11,2 milyar ziyaretle dünyanın en popüler sosyal medyasıdır.
- facebook kullanıcılarının %98,3'ü facebook'a mobil cihazlardan erişiyor.
- facebook stories'in günlük 500 milyon izleyicisi var.
- facebook profillerinin %16'sı kopya veya sahtedir. (genellikle business page'lerin kullanımı için açılıyor bu hesaplar)

aylık ziyaretçi:
facebook: 3,065,000,000
youtube: 2,504,000,000
instagram: 2,000,000,000

facebook demografik istatistikleri
yaşa göre istatistikler:
13-17 yaş arası kişilerin %2,9'u facebook kullanıyor.
18-24 yaş arasındaki kişilerin %18,1'i facebook kullanıyor.
25-34 yaş arası kişilerin %25,7'si facebook kullanıyor.
35-44 yaş arası kişilerin %18,1'i facebook kullanıyor.
45-54 yaş arası kişilerin %13,6'sı facebook kullanıyor.
55-64 yaş arası kişilerin %11'i facebook kullanıyor.
65 yaş üstü kişilerin %10,6'sı facebook kullanıyor.

cinsiyete göre istatistikler
- facebook kullanıcılarının yüzde 56,5'i erkek.
- facebook kullanıcılarının yüzde 43,5'i kadın.

ülkeye göre istatistikler
- hindistan'da aylık 320 milyon aktif facebook kullanıcısı bulunuyor.
- amerika birleşik devletleri'nde aylık 190 milyon aktif facebook kullanıcısı bulunmaktadır.
- endonezya'da aylık 140 milyon aktif facebook kullanıcısı bulunuyor.
- brezilya'da aylık 130 milyon aktif facebook kullanıcısı var.
- meksika'da aylık 93 milyon aktif facebook kullanıcısı bulunuyor.
- filipinler'de aylık 83 milyon aktif facebook kullanıcısı bulunuyor.
- vietnam'ın aylık 68 milyon aktif facebook kullanıcısı var.
...

dijital iş ya da marketing yapıyorsanız bu mecraların hepsi profesyonel iş alanlarınız. ona burun büktüm buna burun büktüm, çoluk çocuk yapar ancak. tiktok da, snapchat de, whatsapp de hangisi, hedef kitlenize satış, trafik vs. için ulaşmakta faydalı ise o iyisidir sizin için.

evrensel istatistikler ortada, şirketin karı ortada, adam kendi arkadaş çevresi facebook'da diye ortamı öyle zannediyor.

''facebook bitti'' demek, her şeyi türkiye ile ölçmektir

aynı mantıkla whatsapp varken facebook messenger ya da imessage kim kullanıyor diye başlık da açılabilir fakat gel gör ki abd’de whatsapp kullanımı nadirdir.

facebook global kullanım oranlarında halen en popüler sosyal medya gibi gözüküyor. belirtildiği üzere çoğu ülkede okul grupları, site, komünite yönetim grupları, sosyal gruplar vb. burada dönüyor. türkiye’de ise bu anlamda çok daha elverişsiz ve amacı bu olmadığı halde bu tip sosyal gruplar bile whatsapp’ta kuruluyor nedense. 

facebook ise benim en faydalı bulduğum sosyal platform ve çıkmayı da düşünmüyorum

yıllardır herhangi bir paylaşım yapmıyorum, daha çok içerisinde bulunan gruplar için kullanıyorum.

facebook zaman içerisinde her türlü konuda yardım ve bilgi bulabileceğiniz bir yer haline geldi. en ufak kıyıda köşede kalmış konular, en az bilinen ürünler hakkında dahi gruplar mevcut ve bu gruplarda tamamen yararlı bilgilerin paylaşıldığı, sorunlarınıza çözüm bulabildiğiniz bir ortam var.

bir problem mi yaşadınız, aklınıza bir şey mi takıldı; yazıyorsunuz ve anında bilgilendirici bir dönüş oluyor. çünkü milyarlarca kullanıcısı var ve illaki bilgili birisine denk geliyorsunuz.
aslında yaptığı iş o kadar önemli ve büyük ki. biz 1-2 tık ile ulaşabildiğimiz için değerini anlamıyoruz. 

düşünsenize kafanıza bir şey takılıyor, yazıyorsunuz ve amerika'nın, avustralya'nın en ücra köşelerinden birileri size bilgisini aktarıyor. facebook olmasa bu kişilere ulaşmanızın imkanı yok.

gitar çalmaktan tutun, araba tamirine, yemek tarifine kadar her şey var bu gruplarda. vize almak olsun, vatandaşlığa geçmek olsun, yurt dışı sınavlarına hazırlık olsun profesyonel firmalardan alamayacağınız bilgiyi ve yardımı facebook'taki gruplardan alıyorsunuz.
gerçekten müthiş bir şey.

arabanızın kronik bir sorunu mu var? facebook'a girip arabanızın olduğu gruba katılın ve sorunu yazın. grup büyüklüğüne göre o sorunu daha önce yaşamış ve çözmüş onlarca kişiden cevap alırsınız. çünkü zamanında sorunu 10x liraya çözen adam aslında sorunun x liralık parçadan olduğunu anlatacaktır. bu da sizi binlerce lira harcamaktan kurtarır.

x marka bir araca sahibisiniz. diyelim bir şehre yeni taşındınız. gruba girip x şehrinde x marka için hangi ustayı önerirsiniz diye sorun tavsiyeler alırsınız. gruplarda ustalar ve o ustalara giden müşteriler olduğu için adam ustayla bir sıkıntı yaşarsa gruba düşer ve sanayi ustaları imajını çizdirmek istemez. çünkü tavsiye ile çok gelen oluyor. hiç bilmemektense memnun kalıp gitmiş birisinin gittiği ustaya gitmek biraz daha rahat olur.

beyaz eşya konusunda bir sıkıntınız var diyelim. sorunu atın oradaki gruptaki ustalar sorun teşhisi ve gerekli parçayı söyler. (ama yorumlarda söylemeyin biz de ekmek yiyelim diyen ustalar da çıkar. ) çamaşır makinesi rezistansının nasıl söküleceğine dair bile bilgi rahatça bulunur.

kombiniz kart veya parça arızası yaptı ve eliniz yatkın . sorunu yazın. şu parçalar diye cevap alırsınız. doğrudan telefon numarası bırakan parçacılar veya ustalar da var. ama güvenilirlik konusunu bilmiyorum alışveriş yapmadım.

evinizin banyosu kötü durumda ve fayansları kırdırıp yeni fayans döşetmek istiyorsunuz. fiyat konusunda pek fikriniz yok. fayans ustalarının olduğu gruba girip banyo hakkındaki bilgileri yazıyorsunuz gelen yanıtlardan ortalama bir fiyat kafanızda oluşuyor. burada da numarasını bırakan ustalar görürsünüz.

köydeki eve veranda mı yapılacak? demirci ustaları grubuna. bahçeye duvar mı örülecek? duvar ustası gruplarına girin. dağcılığa mı meraklısınız onun gruplarına girin çadırından botuna kadar tavsiye alabilirsiniz.

örneğin hiç gitmediğiniz çoruma birkaç günlüğüne gitmeniz gerekti. girin bir gruba yazın "çorumda birkaç gün kalacağım neler yapmamı önerirsiniz?" diye . cevaplar muhtemelen "şurayı mutlaka gez , şuradan şunu yemeden gitme" gibi cevaplarla birkaç günlük turunuz hazır.

bir arkadaşım letgo ile satamadığı eşyaları facebook marketplace ile çok rahat sattığını söylemişti. satış yapmadığım için karşılaştırma fırsatım olmadı.

bunlar forumlarda da oluyor diyebilirsiniz. burada facebook'un işlevselliği tüm gruplardaki son gönderileri tek ana sayfada görebilmektir.