Türkiye'de Satılan İki Ucuz Elektrikli Araba Seres 3 ve MG ZS EV'nin Karşılaştırması

Ucuz dediğimize bakmayın elbette; Türkiye şartlarında satılan elektrikli otomobillerle kıyaslandığında Seres 3 ve MG ZS EV, en ucuzlar listesinde kendine yer buluyor. Bu iki aracı da deneyimleyen bir Ekşi Sözlük yazarı, Seres 3 ve MG ZS EV'yi anlatmış.
Türkiye'de Satılan İki Ucuz Elektrikli Araba Seres 3 ve MG ZS EV'nin Karşılaştırması

bu yazıda sizlere türkiye'de satışta olan elektrikli 2 rakip aracın karşılaştırmasını yapmaya çalıştım. yenibosna şahsuvaroğlu yetkili bayisinden 2022 model bir seres 3'ü 1000 km'dir babam ile birlikte kullanıyoruz. ben de seres 3'ün en yakın rakibi olan, doğan trend'in (halkalı) ve egaraj'ın (maslak) çin'den getirdiği 2021 model mg zs ev kullanıcısıyım ve bu iki aracı kıyaslama şansım oldu.

1. dış tasarım 

seres 3 'ün tasarımını çok daha iyi bulduğumu söyleyebilirim. segment farkı da var tabii; seres 3 daha büyük bir araç (b suv), mg zs ev'ye göre tasarım hatları, yan çizgileri ve arka görünümü, köpek balığı tavan antenine sahip olması, jantları tartışmasız daha iyi. mg zs ev 'nin ön ızgarasını ve şarj giriş yerini 2022'de değiştirmesi de 2021 modellerde hata yaptığının önemli bir kanıtı gibi duruyor.

MG ZS EV
Seres 3

2. iç tasarım 

yine seres 3 tartışmasız kazanır. start-stop düğmesine basınca vites butonu yukarı çıkıyor, güzel bir enstantane. klimanın dijital olması, dokunmatik ekranın mg zs ev'deki gibi geç yanıt vermemesi, hayalet ekran, kablosuz telefon şarjı, ortadaki ekrana telefonun birebir yansıtılması ve hatta youtube izlenebiliyor olması, her yönden park kameralarının olması ve bunların çözünürlüğünün mg zs ev'nin arka kamerasından çok daha kaliteli olması aklıma gelen artıları.

MG ZS EV
Seres 3

3. sürüş performansı 

burada mg zs ev'nin hakkını direkt olarak teslim etmem gerekir. seres 3'ün gaz tepkimesi sport modunda bile çok ağır kalıyor. 150 kg'lık ekstra ağırlık başa bela gibi. mg zs ev 'nin hızlanması, gaz tepkisi gayet başarılı. araç elektrikli hissiyatını tam manasıyla veriyor, seres belli bir hızdan sonra ağırlaşıyor. bir de şu frenleme sistemine değinmek gerekir. mg zs ev'de 3 kademeli (kers) frenleme sistemi hem çok pratik, hem de şehir içi - şehir dışında ayrı sürüş keyfi sunuyor. vitesin orada bir tuşla anında değişebiliyorsunuz. seres 3'teki sistem (enerji kazanımı) maalesef olmamış. gazdan ayağınızı çekmeden öyle keskin devreye giriyor ki, sürücüyü rahatsız ediyor. bunun belki serviste bir çaresi vardır ancak kesinlikle düzeltilmesi gerekir diye düşünüyorum. bir de enerji geri kazanımı adındaki bu frenleme sisteminin orta ekrandan bulunup değiştirilmesi çok zaman ve dikkat kaybettirici olmuş.


4. menzil / verimlilik 

teknik verilerden bahsedecek olursak seres 3'ün kullanılabilir batarya kapasitesi (52,0 kwh) mg zs ev'ye (42,5 kwh) göre yüksek. ancak verimlilik olarak mg zs ev'yi daha iyi bulduğumu söyleyebilirim. yaklaşık 10.000 km yol yaptığım mg zs ev ile ortalama 16-17 kwh/100 km tüketim yapmışım. seres 3'te 18,5 kwh/100 km ortalamadayım. bunun anlamı;

seres 3 günlük kullanımda menzil ortalaması: 281 km (maliyet 40 kuruş / km)
mg zs ev günlük kullanımda menzil ortalaması: 258 km (maliyet 35 kuruş/km)

bu konuda takıldığım bir başka konu, seres 3'te tam şarjda yazan 347 km menzil. ona ulaşmaya çok uzakken neden böyle bir menzil gösterir, daha sonra da neden olağandan hızlı bir biçimde 2-3 km birden düşer anlamış değilim. gerçekçi menzil gösteremiyor oluşu alışkın olmayan insanları gerebilir, hatta acil durumlarda üzebilir. mg zs ev menzil göstergesi ise hep gerçekçi, 1'er km düşüyor, insanı germiyor. burada hem aerodinamik hem de ağırlık açısından avantajlı olan mg zs ev.


5. fiyat

0 km 2021 model mg zs ev liste fiyatı 729.000 tl - 0 km 2022 model seres 780.000 tl . fiyat / performans olarak bence seres 3 kazanır, son zamlara göre arada fiyat farkı kalmamış gibi. bir de önemli bir jest yapmış şahsuvaroğlu, yenibosna'daki bayisine dc hızlı şarj istasyonu kurmuş 1 sene elektrik şarjı bedava, babam 4 günde 2 kere bedava full şarj etti. keşke halkalı'daki doğan trend mg satış bayii de böyle bir hamle yapsa.

6. güvenlik

mg zs ev euro ncap 5 yıldızlı. adaptif hız sabitleyici, ön çarpışma ve yaya çarpışma önleyici bir sistemi var. bunlar gerçekten başarılı olmuş dalgın anlarınızda hayat kurtarıyor. seres 3' te ön çarpışma ses uyarısı var, hız sabitleme öndeki aracı takip etmediği için sadece boş uzun yolda iş yapar. mg zs ev'de şeritte kalma özelliği var ama 10 saniyede bir direksiyonu tutmanız gerekiyor. kullanışlı olmamış. park esnasında bir tuşla devreye giren seres 3'ün kameraları çok faydalı olmuş, olası kaza anında ise bu kameralar kayıt halinde oluyor.


7. diğer kıyaslamalar

mg zs ev'de yedek lastik yok o yüzden bagaj içinde bir miktar daha derinlik ve yan cepler var. dokunmatik ekran konusunda mg zs ev fiyasko geç algılıyor, bazen donuyor, seres 3 dokunmatik ekranı başarılı. apple car play ve android auto mg zs ev 'de var , seres 3'te maalesef yok. bakım süreleri mg zs ev 25.000 km , seres 3 ise 10.000km'de bir tavsiye ediliyor. periyodik bakım masrafları hemen hemen aynıdır diye düşünüyorum. ikisi de wallbox veriyor, 20 metre kablo mesafesine kadar ücretsiz kurulum var, gerisi ücrete tabi. ev tipi prizle seres 3, mg'ye göre daha hızlı doluyor. ikisinde de koltuk ısıtma, deri koltuklar, cam tavan ve perde, elektrikli yan aynalar mevcut.