Türkiye'den Arabayla 1 Haftalık Balkanlar Turu Rotası ve Yaklaşık Maliyeti

Euronun, doların maalesef yüksek olduğu şu zamanlarda Balkanlar, nispeten ucuz bir yurt dışı tatil seçeneği. Arabayla İstanbul'dan çıkıp, 1 haftalık Balkanlar turu yapan bir Ekşi Sözlük yazarı, böyle bir plan yapmayı düşünenler için faydalı bilgiler vermiş.
Türkiye'den Arabayla 1 Haftalık Balkanlar Turu Rotası ve Yaklaşık Maliyeti

2022 yılının baharında, yemyeşil bir doğa ile iç içe, kendimizi osmanlı medeniyetinin bakiyesine bırakıp hanımla birlikte balkanlar turunu tamamladık. programımız şu şekildeydi: yunanistan, arnavutluk, kuzey makedonya ve bulgaristan. 12 yaşındaki aracımız ile 2200 km yol aldık. detayları aşağıda yazacağım.

arabayla balkan turumuza dair bazı ön bilgiler

- hiçbir ülkenin gümrüğünde covid aşı kartı veya sorgusu yapılmadı.

- hiçbir sınır geçiş gümrüğünde 10 dakikadan fazla beklemedik.

- ülkeler arası varış noktalarında (örneğin kastoria - tiran gibi) 2,5-3 saatten fazla araba kullanmadık. rahat rahat gittik geldik.

- bütün otelleri booking.com üzerinden nisan gibi aldık, şimdiye göre tl bazından %20 gibi bir avantajla ödemelerini yine nisan'da yaptık. erken tarihte aldığımız için delux odalarda kaldığımız halde çok uygun fiyatlar çıktı.

- planlayıp da yapmadığımız hiçbir şey olmadı.


turun maliyeti

aşağıda maliyetleri bulabilirsiniz, fiyatları iyi anlaşılması için euro olarak vereceğim. yola çıkmadan önce/sırasında;

- avrupa ülkelerinde mecburi olan yeşil trafik sigortası (zorunlu/15 günlük): eur 47,50
- mazot (2200 km): eur 160,00
- otoban ücretleri: eur 28,00
- 2 kişi 15 günlük sağlık sigortası (opsiyonel): eur 16,00

ayrıca;

- pasaportunuz yok ise: ücretler
schengen vizeniz yok ise (schengen ülkeleri için): eur 100,00 vize ücreti (bizim meslek gereği genelde aktif schengen'imiz oluyor)


1. gün: istanbul - kastoria (yunanistan)

ab üyesi bir ülke olduğu için maliyet konusunda en çekindiğimiz ülkeydi ama tedarikçimin olağanüstü misafirperverliği sayesinde çok güzel bir gün geçirdik. selanik'e hem ben, hem hanım çok defa gittik geldik, kastoria'nın methini çok duyuyorduk, tedarikçimde aslında buralı idi. istanbul'dan çıktıktan sonra yaklaşık eur 15,00 otoban parası ödeyerek 8 saatte ulaştık, yollar güzel. iyi ki gelmişiz. eşşiz doğası ve sakinliği ile en çok beğendiğimiz yer burası oldu;

otel: eur 32,00
yeme&içme&gezme: eur 70 (tedarikçim sağ olsun, elimi cebime attırmadı ama ödeseydik bu civarda olacaktı)


2. gün: kastoria - tiran (arnavutluk)

kastoria'dan arnavutluk sınırı 15 dakika falan, neredeyse 5 dakika bile beklemeden geçtik arnavutluğa. google maps'in tavsiyesi ile önce harika bir dağ geçişi, sonrasında ohrid gölü kıyısı, en sonunda muhteşem dağ yollarından geçerek 2,5 saat gibi bir sürede tiran'a vardık. otoban parası ödemedik. arnavutluk'a kadar gelmişken adriyatik'e girmemezlik olmaz diyerek 20 dakikalık bir sürüş ile durres beldesine ulaşıp adriyatik'te deniz girip çıktık, deniz leş ama güzel bir deneyimdi. tekrar tiran'a dönerek planladığımız yerleri gezdik. bu arada; eşimle birlikte mutabık kaldığımız üzere bu turda gördüğümüz en güzel kızlar, arnavut kızları.

otel: eur 40,00
yeme&içme&gezme: eur 60,00 (akşam yemeğine müşterim çıkardı, harika bir manzara eşliğinde etleri gömdük ama akşam yemeğini biz ödeseydik günlük yeme masrafımız bu civarda olacaktı)


3. ve 4. gün: tiran - ohrid (kuzey makedonya)

ikimizin de işleri geride bırakıp tam olarak deşarj olacağımız yer ohrid olacağı için buraya gelirken çok heyecanlı idik. tiran'dan çıkıp 2 saatlik bir yolculuk ve yine harika arnavutluk manzarası eşliğinde arnavutluk-makedonya sınırına ulaştık. yine maksiumum 5 dakikalık bir bekleme ile makedonya'ya geçtik. buradan da 20 dakika kadar bir sürüş ile otelimize ulaştık. eşimin kalbi kastoria'da kaldı, benimki burada. tek kelime ile muhteşem. ayrıca başlığında yazacağım için doğrudan maliyetlere geçliyorum.

otel (2 gece): eur 45,00
yeme&içme&gezme (2 gece-3 gün): eur 100,00


5. gün: ohrid - üsküp (kuzey makedonya)

ohrid'den zorla ayrıldıktan sonra üsküp'e geçtik. her balkan ülkesinde olduğu gibi yine harika dağ manzaları eşliğinde 2 saat süren yolculuğumuz sonunda yaz sıcaklarına merhaba dedik. açıkçası tarihi ve turistik açıdan bizi en çok hayal kırıklığına uğratan yer üsküp oldu. ya bizim vloggerlar ülke görmemiş ya bizim beklenti yüksekti. eşimin müşteri toplantısı ile eski çarşı ve taş köprü civarında gezdikten sonra saat 22:00 gibi otele dönüp yattık. bununla birlikte sosyalizm tedrisatından geçmiş her ülke gibi düzeni ve insanların medeniyetine imrenmedik değil. kullanırsanız eur 3,00 civarı otoban parası var.

otel: eur 35,00
yeme&içme&gezme: eur 50,00 (akşam yemeğini geçiştirdik, isterseniz eur 20,00 daha ekleyebilirsiniz)


6. gün: üsküp- sofya (bulgaristan) 

öncelikle şunu söylemek lazım; otobanlarda gişe yok ama online olarak ödenmesi gereken bir yol parası var. minimum 15 leva, biz bulgar'a girdikten sonra uyandık, kısa bir araştırmadan sonra satın aldık ama inşallah geç kalmamışızdır. aşağıdaki link'ten kolayca alabilirsiniz, türkçe dil desteği var: bgtoll.bg

sofya beni en çok şaşırtan yer oldu. evet, hala sovyet zamanından kalma etkiler ve depresif yapı mevcut. bunu inkar edemem, bununla birlikte bizim 2005 ile 2015 arasındaki halimiz gibiler. her yerde etkinlikler, sanat galelileri, cıvıl cıvıl bir ortam ve bariz zenginleştiği belli olan bir şehir. insanı, düzeni, eğitimi ile yeni yüzyılı yakalamış ve istikrarlı bir şekilde ilerliyorlar. kıskandığımı söylemeliyim, biz de böyle olmalıydık. aklında olanların eur daha fazla artmadan mutlaka ziyaret etmesini tavsiye ederim. gerçekten bambaşka bir yer olmuş bulgarya. büyüklerimizin anlattığı 15-20 yıl önceki hali ile alakası yok. ayrıca hayatımda yediğim açık ara en iyi hamburgeri burada yedim, yerin adı green book burgers. kesinlikle tavsiye ederim.

otel: eur 35,00
yeme&içme&gezme: eur 70,00


7. gün: sofya - istanbul (türkiye)

sofya'dan otoban üzerinden 2,5 saatlik kısa bir yolculuk ile gümrüğe vardık.en uzun sıra buradaydı toplam yarım saat falan bekledik, bulgarların gümrük kapılarında istilası sürüyor. free shop'ta 100'lük rakı ve biralarda kampanya vardı. 250 tl'ye 100'lük rakı, 50 tl'ye 4 bira aldık. sonra edirne'de ciğer yiyerek turumuzu sonlandırdık.


turdan bize kalan ne oldu? 

öncelikle ikimiz de uzun yıllardır hayalini kurduğumuz bir şeyi gerçekleştirdik ve "yapılacaklar" listemizden yapılması gereken bir işi daha düştük. sonra, balkanlar'ın kesinlikle gezilmesi gereken yerler olduğuna tekrar ikna olduk. hem osmanlı'dan kalan bakiyenin getirdikleri ile komünizm arasındaki arada kalmışlığın verdiği o tarifsiz hava, hem kapitalizmin ellerine kendilerini bırakıp gelişmenin tadını almışlığın özgüveni, hem de muhteşem doğa ile harmanlı eşsiz bir coğrafya... imkanı olan bunu mutlaka deneyimlemeli. ayrıca karşılaştırmak gerekirse porsiyon olarak istanbul'da ödediğimiz paraya istinaden en düşük gramajı gördüğümüzü yine/tekrar deneyimledik.

sona kalan ise en acısı... evet, türkiye güçlü ve büyük bir ülke. çoğu açıdan ülkemiz ve balkan ülkelerini karşılaştırmak haksızlık olur. ama... ama... ama... ekonomik açıdan resmen 3. lige düştüğümüzün tescili oldu bu yolculuk. buradayken pek anlamıyorduk, hadi bulgar ve yunan ab üyesi onu da anladık. arnavutluk ve makedonya ise kahredici oldu. oralarda eski fiyatlara göre en fazla %10-15 artış olmasına rağmen eskiden bize bedava gelen şeyler şu an bildiğin pahalı tl bazında. 3-4 euro nedir ya? adamlar bize 3-4 eur karşılığı dünyanın porsiyonunu getiriyor.biz ise 3-4 eur karşılığı anca az biraz yemek yiyebiliyoruz. ekonomik bir gerilemenin eşiğindeyiz, inşallah kısa zamanda düzelir.