Türkiye'nin 2020 Oscar Aday Adayı Bağlılık-Aslı Filminin Fragmanı Yayınlandı

Yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun yeni filmi Bağlılık-Aslı'na dair elimizde neredeyse hiçbir bilgi yoktu. Filmin ilk fragmanı dün yayınlandı ve bizi neyin beklediğiyle ilgili biraz olsun fikir verdi.

Filmin fragmanı

Semih Kaplanoğlu hakkında

1963, izmir doğumlu yönetmen. cuma-cumartesi gecesi kafa dağıtmak, eğlenmek için izlenmemesi gereken, izledikten sonra sizi sarsan, sallayan veya modunuza, zevkinize göre sıkan, bunaltan ama her ne olursa olsun suratınızda garip bir gülümseme ve birkaç soru işareti bırakan bir sineması var kendisinin.

sinematografik dilleri ne kadar farklı olursa olsun, o da nuri bilge ceylan gibi, 'film gibi film' izlemek isteyenlere istediklerini vermemektedir. ama en azından bu topraklar üzerinde yepyeni bir estetik anlayışı arayanlar aradıklarını fazlasıyla bulacaklardır onun filmlerinde.

hayatın belirsizliğine karşı takındığı bakış açısı, varoluşçuluk ve kader temasında gezinmesi, öykündüğü/hayran olduğu bresson, tarkovski, dreyer, ozu gibi yönetmenlerden aşağı kalmayan sinema olgunluğu ile bizleri mest eden yönetmendir.

taşrada doğmuş bir şairin, kronolojik olarak sondan başa anlattığı hikayesi olan yusuf üçlemesiyle (bal-süt-yumurta) türk sinema tarihinde derin bir iz bırakıyor. benzerine kolay kolay rastlayamayacağımız bu bütünlüklü üçleme; yusuf karakteri üzerinden bizlere masumiyet, köklere dönüş, ait olmak/olamamak, kazanmak ya da kaybetmenin ne olduğunu öğrenmek, yaşadığı çağa ait olmak ile arada kalmak temaları hakkında zihin açıcı bir okumaya sebep oluyor.

Breaking Bad Filmi El Camino: A Breaking Bad Movie Fragmanından İki Ayrıntı