Türkiye'nin En Etkileyici Antik Kentlerinden Biri: Sagalassos

Burdur'un Ağlasun ilçesinde bulunan Sagalassos Antik Kenti, 8500 yıllık tarihi ve mimarisiyle Türkiye'deki en güzel antik kentlerden biri.
Türkiye'nin En Etkileyici Antik Kentlerinden Biri: Sagalassos

antik pisidia bölgesinin en önemli kentidir sagalassos. burdur'un ağlasun ilçesinin hemen kuzeyinde yer alan batı torosların (ağlasun dağı) yamacında harika bir manzaraya sahiptir.


sagalassos en parlak çağını roma döneminde yaşamış olsa da(roma döneminde sagalassos, "pisidia'nın birinci kenti" ünvanını almıştır) burada insanoğluna dair bulunan ilk izler mö 10.000 yılına dayanmakta. yerleşik hayat düzenine dair ilk buluntular ise mö 6500 yıllarına ait. yani sagalassos aslında 8500 yıllık bir kent.


zaten o dağa çıkıp, oradan ovaya doğru baktığınızda "neden burada şehir kurmuşlar" sorusunu cevaplıyorsunuz. sagalassos döneminin en önemli şehirlerinden biri olduğunu size hemen kanıksatıyor. bu şehri, böyle bir dağın tepesinde bu şehri kurmalarının ilk sebebi güvenlik.


ayrıca sagalassos bölgeye hakim bir yükseklikte olduğundan, verimli ovaları kolaylıkla kontrol edebilmişler. ha, bir de bol su bulunması. evet, o yükseklikte çok bol su var. neden? çünkü kentin kurulduğu dağ, geçirgen kireçtaşı özellikli. 


bu kireçtaşı kayaçlardan sızan su, alttaki kil tabakalarına rastlayınca, yamaçlardaki çatlaklardan çağlayan pınarlara dönüşüyor ve sagalassos gibi bir medeniyetin yükselmesine katkı sağlıyor.


sagalassos deyince ve konu su olunca tabii akla gelen ilk eser de işte bu suların 2000 yıldır gürül gürül aktığı antoninler çeşmesi olarak bilinen roma dönemi eseri. muhteşem... bakın bu çeşme en az 2000 yıllık. 2000 yıldır orada ve hala gürül gürül akıyor.


antoninler çeşmesi'nin adı, roma imparatorluğunda "beş iyi imparator" olarak bilinen "antoninler dönemi"ne ithafen böyledir. tabii bu antoninler çeşmesi'nin restore edilmiş hali. koç holding'in sponsorluğunda böyle bir tarihi eser yeniden canlandı. işte ehil ellere işi teslim edersen böyle güzel şeyler oluyor.


sagalassos'a giderseniz, -ki mutlaka gidin- bu antoninler çeşmesi'nin altına girip su içmeyi unutmayın. pişman olmayacaksınız.

Dünyanın İlk Borsasını da Barındıran Çok İyi Korunmuş Antik Kent: Aizanoi