Türkiye'nin En Komik Podcast Serilerinden Biri: Meksika Açmazı

Mesut Süre, Fazlı Polat ve Anlatanadam üçlüsünden oluşan podcast serisi, her bölümde işlenen açmaz niteliğindeki önermeleri konuşarak dinleyicileri güldürmeyi başarıyor.
Türkiye'nin En Komik Podcast Serilerinden Biri: Meksika Açmazı

Nedir bu?

son derece dengeli bir kadroya sahip komikli podcast serisi. hayırlı uğurlu olsun. mesut süre anladığım kadarıyla yine rabarba'daki gibi bir nevi moderatör görevini üstlenerek programın akışına yön veriyor. fazlı ve anlatan da kişilik olarak adeta zıt kutuplarda yer alan iki insan olarak muhabbetin dengede durmasını sağlayacak. fazlı dillendirmeyi bırakın yer yer gülerken bile utandıran, garip şakalar ve s*ksoklu muhabbetleriyle programın liseli yönü olurken, anlatan adam "bunları hep eşim izliyor/dinliyor" otokontrolüyle midir, yaşının getirdiği ağırlıktan mıdır (hehe) bilinmez, programın daha politik doğrucu kutbunu oluşturacak. en azından ilk bölümün bana verdiği izlenim budur.

fazlı ve anlatan'ın konuk olduğu efsane bir rabarba talk bölümü vardı. bu dengeyi ilk orada fark etmiştim. bu üçlüyü artık her hafta düzenli olarak dinleyecek olmak kesinlikle keyif verecektir. uzun soluklu olmasını temenni ediyorum.

"Cidden komik"

hani ekşi sözlük'te falan "oğlum şöyle güldük böyle anırdık" yazıyorlar, siz de abartı olduğunu düşünebilirsiniz. ama cidden abartmıyorlar. mesut süre tayfasının kafasına biraz bile yakınsanız bu podcast size nefis gelecektir.

anlatan adamı rabarba'dan takip edenler bilir. görmüş geçirmiş naif bir adam. fazlı polat da patavatsız, aklına ne gelirse bir anda söyleyen birisi. bunlar bir araya gelince efsane geyik dönüyor ve o 30-40 dk nasıl geçiyor anlamıyorsunuz.

ilk başladığından beri dinliyorum ve bir bağımlılık haline geldi bende

üçünün de bütün konularda hep üç noktalarda karakterlerde olması hoşuma gidiyor. mesut her zamanki gibi çok iyi modere ediyor ve zaman zaman kahkaha da arttırıyor. anlatanadam'a olan negatif düşüncem bu podcastle değişti. eskiden keşke bu sektöre yönelmeseydi diye düşünürken şimdi çok iyi bir katalizör görevi görüyor ve fazlı ile bazen de mesut'un şımarmasını sağlıyor. fazlı ise bu podcast'in yıldızı. fazlı'yı bu kadar sevme sebebim samimiyeti, doğal komik olması mı yoksa cehaleti mi bilmiyorum. ama bana utanma hissini yaşatırken de kahkahalar atmama sebep oluyor. sanki michael scott'ı (bkz: the office) izliyor gibiyim. ellerine dillerine sağlık.

meksika açmazı, hayvan gibi güldüğüm bir podcasttir

dinleyin, dinletin, bu adamlarda ya kendinizi ya da arkadaşınızı görürsünüz mutlaka. çok içten, geldiği gibi akıyor gidiyor program. tabii ben buraya tamamen şahsi fikrimi belirtmeye geldim.

ayarsız fazlı'yı uzun zamandır tanırım, podcast'te gerçekten klası oynuyor adam. mesut hiç abartmıyor. anlatanadam olmasa mesut tek başına idare edemezdi fazlı'yı ki zaten geçmişe bakarsak mesut'u da bozduğu gerçeğini görürsünüz :) aklına gelen ve "bu da söylenir mi *mına koyayım?" dediğimiz her şeyi söylemeye devam et, seni böyle tanıdık. eşine de, adaşım oğluna da sevgiler dostum.

anlatan süper tatlı adamsın. öyle bir ses tonun var ki, fazlı gibi orta doğu muhabbeti açsan bile o fikrin doğru olduğuna ikna edersin bizi. anlık çıkışların, çok kıvrak reaksiyonların saygıyı fazlasıyla hak ediyor. bir de senin yüzünden "fıydırı fıydırı işemek" gibi fantastik bir kalıp girdi hayatıma, teşekkürler.

gelelim süper yıldız mesut'a. geçenlerde ben olmasam da bu program yürür demiştin, anlatan'ı övmüştün. hiç öyle değil kusura bakma. öyle bir tecrüben var ki dikkatsiz insanlar kaçacak, "işini iyi yapmak nedir?" sorusunun da cevabı. bu podcast özelinde söylemiyorum. hangi konu nerede sıkışır, nerede akar olayını çözmen 3-5 saniyeni alıyor artık, dinleyen olarak ben bile fark ediyorum.

hiç bozulmasın, tadında kalsın bence. haftada ikiye çıkmasın mesela, belki bi' 15 dakika uzayabilir ama o bile olmasın bana göre. iple çekiyoruz her bölümü, bu heyecanlı bekleme hali de bambaşka güzel...