Türkler Tatil İçin Neden Yunanistan'ı Tercih Ediyor?

Yunanistan (genel olarak Yunan adaları), Türkler için yaz tatillerinde en çok tercih edilen rotalardan. Peki ne buluyoruz Yunanistan'da?
Türkler Tatil İçin Neden Yunanistan'ı Tercih Ediyor?


önceki sene ve özellikle bu sene, yerli ve yabancı turistin yunan adalarına ve gürcistan'a kaçmasının en önemli sebeplerinden biri türkiye'nin döviz bazında aşırı pahalılaşması 

çevresi olanlar bilir ki; rusya'dan türkiye'ye gelen anti-putinciler ve ukraynalılar, türkiye'deki fahiş fiyatlardan dolayı rotayı sırbistan, karadağ, gürcistan gibi ülkelere kırdılar. bu ülkelerde yaşamanın maliyeti türkiye'den %60 daha ucuz, üstelik gayrimenkul sahibi olmak da çok kolay.

beyaz yaka ve orta üst gelir grubu bile çoğu avrupa birliği ülkesindeki gıda ve konaklama fiyatlarının türkiye'den ucuz olduğunun farkında. para kolay kazanılmıyor, onlar da haliyle en iyi hizmeti en ucuza alabildikleri yere gidiyor. şunu unutmamak gerekir ki; bu ülke kendi vatandaşına ek milyonlarca suriyeliye ve kaydı olmayan afgan'a, paki'ye de bakıyor, bu adamlar da yemek yiyor, barınıyor, suyunu içiyor bu ülkenin. enflasyonun bir türlü düşememesinin ve fiyatlara her ay zam gelmesinin en büyük sebeplerinden biri bu orantısız göçlerin yarattığı talep enflasyonu ve bu göçler de hiç kesilecekmiş gibi durmuyor.

bir ekşi sözlük yazarının örnek tatil planı

hanımla bayram planı yapıyoruz. ikimiz için de hem sağlık (yakınlarımızın amansız hastalıkları) hem iş yoğunluğu sebebiyle son 3-4 ay çok yıpratıcı oldu. dedik, bayram haftası 3-4 gün deniz-kum-güneş tatili yapalım, sonra yine yıpratıcı süreçler devam edecek.

bodrum, marmaris, bozcaada, kaş, fethiye... yok abi yok. 3 gece 4 gün 12.000-13.000'den aşağı düzgün otel yok (bu fiyatlar denize sıfır değil bu arada, merkezlerde pansiyon tarzı). tek kısıtımız müşteri puanı +8 olsun, bir de en azından oda+kahvaltı olsun. 12.000-13.000'lik 3-4 otelden sonra kalan yüzlerce otel zaten 15-20.000 lira 3 gece için. yeme içme hariç.

bugün yunanistan'dan yerimi ayırttım, görüntüsünü ve fiyatını paylaşıyorum:

denize sadece 100-200 mt, kahvaltı yok. hadi güzel hatrınıza 1000 tl kahvaltı yazalım (zaten odada buzdolabı falan var, marketten alıp buzdolabına atıyoruz). toplam maliyet 7500 tl. gideceğimiz tesis 700 km bizim eve. türkiye'de gideceğimiz tatil beldeleri de benzer uzaklıkta. yani yol+otoban masraflarımız aynı. 2 kişi bir tavernada maks 60 eur'a uzo ve mezeler dahil oturabiliyorsunuz, türkiye'de datça en son içki hariç fiks menüler 750 tl idi geçen sene, bu sene kaç para olacak allah bilir, "içki hariç". bütün öğünleri baz alırsak yeme içme yunan'da en az %30-40 daha ucuz. bizim tek avantajımız meslek gereği daima aktif schengenlerimiz var. yani booking puanı 9,2 olan denize sıfır bir tesiste türkiye'den yaklaşık %50 daha ucuza tatil yapacağız (bu arada daha ucuz tesisler de vardı ama ben özellikle yüksek puanlı bir yer aradım. yoksa 4000-5000 tl'ye en az 20-30 opsiyon çıktı, puanları 7,5-8,5 civarındaydı, yorumlarda da bir iki olumsuz konu vardı bizi kıllandıran. mesela 40 yaşında evli bi adam değil öğrenci olsam onlarda kalırdım).

şimdi soruyorum arkadaşlar, ben niye türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak kendi ülkemde ucuz bir tatil yapamazken ekonomik göstergeleri ve gündelik yaşamı bizden oldukça pahalı bir ülkede ülkemde ödeyeceğimin yarısına tatil yapabiliyorum?

kendi tatillerimize istinaden tecrübeme göre yaklaşık maliyetler aşağıdaki gibidir

 (yorumlayan kişiye göre pinti/savurgan olabilirim, biz eşimle aşağıdaki gibi ortalama 3 gece-4 günlük tatil yapıyoruz)

- gidiş dönüş 1500 km yakıt parası // eur 150,00 civarı (bu tutar benim için tr içindeki tatiller ile aynı)
- yeşil sigorta min. 15 gün mecburi // eur 47,50
- gecelik oda ücreti // eur 40,00-60,00 (oda başı)
- selanik'e kadar otoban parası (gidiş-dönüş)// eur 20,00
- günlük harcama // 2 kişi için günlük eur 100,00 fazla fazla yeter, o da her akşam tavernaya oturursanız. bence 3 gece 4 gün için 2 kişi eur 250,00'ye rahat rahat çıkarsınız.

ve birçok başka sebep

- uçak korkusu olanların dahi katlanabileceği kadar yakın, gerekirse arabayla gidilebilecek bir yol (atina 1 saat civarı)

- yemek ve yaşam kültürü fazlaca yakın (peynir, zeytin, meze, balık vs.)

- türkiye'nin sadece zengin ve görgüsüzlere hitap eden "muhteşem" tatil yörelerine rahatça basacak doğal güzellikleri var (adam s*ken otel ve "beach"lere gitmek yerine herhangi bir adaya giderim)

- tarzanca bilseniz dahi anlaşmak çok zor değil (ortak kelime bulmak veya kulaktan dolma şeylerle anlaşmak mümkün)

- havası güzel (kocaman ege işte)

- tarihi zenginliği fazla (tartışmayalım)

- insanı güzel (kızları ortalama üstü)

- fazlaca ucuz

kaldı ki, dönüşte duty free ve aldığınız süreye göre tekrar avrupa'ya gitmenizi sağlayacak bir schengen süreniz oluyor. türk insanı için lüks ya da ekstra değil, balkanlarla (arnavutluk hariç, işim düşse bile zor giderim) birlikte default olmalıdır yunanistan. yerim cennet koylarımızı.