TÜVTÜRK'te Araç Muayenesini Hızlı Bir Şekilde Tamamlamak İçin İpuçları

TÜVTÜRK araç muayenesini hızlı bir şekilde bitirmek mi istiyorsunuz? O zaman bu yazıyı okumadan muayeneye gitmeyin.
TÜVTÜRK'te Araç Muayenesini Hızlı Bir Şekilde Tamamlamak İçin İpuçları


randevu

öncelikle, aracınızı muayene ettirmek istediğiniz için muayene geçerlilik tarihi bitimine yakın bir zaman, tüvturk sitesi üzerinden en az 1 ay önce randevu alın. mesela muayene geçerlilik tarihiniz 1 ekim 2022 ise, ağustos ayı içinde siteden 30 eylül 2022 tarihi için randevu alabilirsiniz.

bazı uyanıklar sahte siteler yapıp, google'a reklam vererek trafik çekiyor ve ücretsiz olan randevu alma işlemi için para talep ediyorlar. bu sitelere girmediğinizden emin olun. resmi site şu: reservation.tuvturk.com.tr

muayene ücreti

randevu alınca ekranda muayene ücreti ile ilgili bir tutar göreceksiniz. örneğin: 500 tl yazacak. siz o tutarın %50 fazlası ile yani 750 tl ile randevuya gidin. (biraz fazla ama olsun.) çünkü bu tutara egzoz muayenesi dahil değil. eksik para ile giderseniz sıradan çıkıp atm'den para çekmeniz vs. gerekebilir. zaman kaybedersiniz. muayenede kaybedilen her saniye, 10 dakika işinizi uzatır. merak etmeyin, çok seri bir şekilde işimizi halledeceğiz.

muayene günü

diyelim ki 30 eylül 2022, saat 08:30 randevu zamanınız. sabah saat 08:00-08:05 civarı tüvtürk istasyonu'na yanınızda yukarıda hesapladığımız nakit, kimliğiniz ve araç ruhsatı ile varın.

şimdi şu işlemleri seri şekilde yapın

1. randevunuz 08:30'da diye sakın arabada oturup 08:30'u beklemeyin. herkese aynı saatte randevu veriliyor. hemen işlemlere başlayın. sizi çağırmayacaklar. siz gidip numaramatikten numara alacaksınız. internetten randevu almanız sadece sıra numarası almaya hak veriyor. evet saçma ama böyle. (bu hareketle işleyişi bilmediği için arabada sırasını bekleyenlerin, etrafta sigara içenlerin önüne geçtiniz ve ortalama 5-10 kişiyi ekarte ettiniz.)

2. arabayla istasyona girer girmez egzoz muayenesi yapılan yeri sorun ve oraya arabanızla yönelin. uygun bir yere arabanızı park edin. (egzoz muayene sırasına girmeyin sakın. sadece arabanızı oraya en yakın ve seri şekilde egzoz sırasına girebileceğiniz bir yere parkedin. çünkü birazdan o sıraya gireceksiniz ve o sıraya seri olarak girmek için uygun bir yere park etmeniz sizi 5-10 aracın önüne atacak.)

3. aracın kilometresinin fotografını çekin, yazın ya da ezberleyin. (bir sonraki işlemde km gerekli. km bilgisini bilmeyenler çıkıp araçlarına dönmek zorunda kalıyorlar. en az 10-15 kişi bunların önüne geçiyor.)

4. paranızı, ruhsatı ve kimliğinizi yanınıza alıp araçtan çıkın. (işlem için ruhsat ve kimlik gerekli, ruhsatı ya da kimliğinizi arabada unutursanız arabaya geri dönersiniz ve yine 10-15 kişi önünüze geçer. bir de ödeme için para lazım.)

5. doğruca hiç vakit kaybetmeden kayıt işlemi yapılan yere gidin ve numaramatikten numara alın. (numara almak için plaka ve aracın kilometre bilgisi gerekiyor. araç km'sinin fotosunu çekmeyen ya da yazmayanlar bu aşamada sıradan birer ikişer çıkıp gidecekler. sıra hızla size gelecek. numaranızı alın ve kesinlikle atmayın. bu numara muayene olurken de gerekli.)

6. numaranız gişede çağırılınca gişeye geçin kimliğinizi, araç ruhsatını verin. ödemenizi yapın. (kartla ödeme yapılabiliyor ama daha çok zaman alıyor, bir de komisyon alıyorlar.)

7. işlem bitince size egzoz muayenesi için bir evrak verecekler. onu alıp hızlıca aracınızın başına gidip, egzoz muayenesine geçin.

8. egzoz muayenesinden çıkınca yine doğrudan arabanızı muayene kanallarının olduğu tarafa sürün. küçük kanallara otomobil ve minibüs falan, büyüklere kamyonları alıyorlar. doğru tarafta bekleyin ve numaranızı takip edin. numaranızın yandığı kanala arabanızı verin.

bu işlemleri yaparsanız ve aracınızda bir sorun yoksa maksimum 30 dakikada muayene işleminiz tamamlanır. hadi geçmiş olsun.