Tyrion Lannister Aslında Bir Targaryen mi?

Game of Thrones'la ilgili en çok konuşulan teorilerden birini ''bigboned'' anlatmış.
Tyrion Lannister Aslında Bir Targaryen mi?
HBO


baştan söylemeliyim ki, ben bu teoriye inanmıyorum. jon'un targaryen olabileceği teorisindeki gibi sağlam ipuçlarından ziyade, daha zayıf temellere dayanıyor ve bana göre george r. r. martin, bu konuda biraz bizim paranoyamızla oyun oynuyor. ama ben size elimizdeki verileri vereyim. siz kendiniz karar verin.

teorimiz, tywin ve joanna lannister çiftinin çocuğu olan tyrion'un, deli kral aerys ii'nin çocuğu olduğunu iddia ediyor.

bu teorinin çıkış noktası olan 3 temel bilgi var:

1- deli kral aerys'in tywin'in eşi joanna lannister'dan hoşlandığı dedikoduları


joanna lannister, tywin'in amcasının kızı ve daha tywin ile evlenmeden önce king's landing'de yaşamaya başlıyor. bunun sebebi, aerys'in kız kardeşi (ve yakın gelecekteki karısı) rhaella ile çok yakın arkadaş olması ve prensesin hizmetine geçmesi. yani, aerys, daha kral olmadan önce, joanna'yı tanıma fırsatı buluyor ve muhtemelen kendisini beğeniyor. hatta, joanna'nın bekaretinin aerys tarafından bozulduğu dedikodusu da sarayda yayılıyor. (grandmaester pycelle, buna imkansız diyor ve son derece gururlu bir adam olan tywin'in, aerys'in böyle bir hareket yapmış olması halinde joanna ile evlenmeyeceğini söylüyor. yavşak pycelle'in lafına güven olur mu? size bırakıyorum takdiri)


joanna, saraya gelişinin üzerinden 4 yıl geçtikten sonra, kuzeni tywin ile evleniyor. düğün gecesi, aerys, kendine yakışır bir bişimde abuk subuk konuşuyor ve uzun süre önce yasaklanan "ilk gece" geleneğinden bahsediyor. (ilk gece geleneği, bir lord'un kendine bağlı daha alt lordlar evlenirken, onların eşleriyle ilk gece birlikte olabileceğini söyleyen sapık bir ritüel) hatta, barristan selmy, aerys'in o gece istenmeyen hareketler yaptığını da söyler ama tam olarak neden bahsettiğini bilmiyoruz. ("he took certain unwonted liberties" diyor barristan, çevirebilen varsa çevirsin tam olarak türkçeye) büyük ihtimal, aerys, düğündeki erkeklerin gerdek öncesi gelinin üzerindeki elbiseleri çıkartma geleneğini biraz abarttı. joanna'ya burda tecavüz ettiğini filan zannetmiyorum. düğünden kısa bir süre sonra, kraliçe rhaella, joanna'yı saraydan casterly rock'a yollar ve bence bunun sebebinin, kocası aerys'in sapıklıklarından joanna'yı korumak için olduğu söylenir. joanna, o günden sonra king's landing'e nadiren uğrar.

bu noktada, tywin lannister'ın joanna'yı gerçekten sevdiğini de belirtmem gerekir. tywin'in kardeşi gerion lannister, "joanna öldüğünde, tywin'in de bir parçası öldü" der ve hiç gülmeyen bir adam olan tywin'in düğününde gülümsediği söylenir. joanna, evlendikten 3 yıl sonra jaime ve cersei'yi dünyaya getirir (yıl 270) ve bundan 3 yıl sonra da tyrion'u doğururken hayatını kaybeder. (yıl 273)


bir başka belirtmem gereken konu da, aerys ve tywin'in gençliklerinde iyi arkadaş oldukları ve aerys'in tahta çıkmasıyla beraber tywin'i hand of the king yaptığıdır. lakabı deli kral olan aerys, tahta çıktıktan sonra her geçen yıl daha da delileşirken, westeros'u idare etmek tywin'e kalmıştır ve tywin bu konuda inanılmaz başarılı olmuştur. aerys delirdikçe ondan pek hoşlaşmamaya başlayan westeros lordları, tywin'e adeta bir kral muamelesi yapmaya başlamışlardır. bu yüzdendir ki, aerys'in tahtta kaldığı her sene bu iki eski arkadaşın arası açılmıştır ve deli kralın, tywin'in favori çocuğu jaime'yi kralın muhafızı yapmasıyla bu ilişki dibe vurmuştur. kral muhafızları kendi hanedanlarından gelen hakları terk ettikleri için, tywin, bunu kendine yapılan bir komplo olarak algılamış ve hand of the king görevinden istifa etmiştir.

tyrion'un, deli kralın çocuğu olduğu dedikodusunun temelinde, 272 yılındaki aerys'in tahta çıkışının 10. senesi şerefine yapılan turnuva vardır. bu turnuvaya, tywin ve karısı joanna da katılır. kutlamalar sırasındaki ziyafette, aerys yine deliliğini gösterir ve bütün westeros lordlarının önünde joanna'ya "çocuk emzirmek o dik göğüslerini bozdu mu?" diye sorar. bu soru, tywin'i çileden çıkarır ve ertesi gün gidip aerys'e istifasını verir ama deli kral bunu kabul etmez. tyrion'un doğduğu 273 ile bu turnuvanın yapıldığı 272 tarihleri arasında kaç ay geçtiğini bilmiyoruz ama teorimizin temelinde aerys'in o gece joanna'ya tecavüz ettiği yatıyor ve teoriye göre tywin'in istifa etmesinin sebebi de bu tecavüz olayı. böyle bir olay olsa tywin sadece istifa mı ederdi, yoksa daha radikal bir tepki mi verirdi bilmiyoruz ve tekrar yorumu size bırakıyorum.


benim bu madde ile ilgili yorumum

bana göre, aerys'inki bariz bir kıskanç ergen sendromu. daha gençliğinden itibaren joanna'ya platonik duygular besleyen aerys, onun tywin ile evlenmesini içine sindiremiyor ve eline geçen her fırsatta hem joanna'yı hem de çok kıskandığı tywin'i küçük düşürmeye çalışıyor. bu "bekaretini ben bozdum" dedikodusu, resmen bir ergenin okulda "şu kızı siktim" dedikodusu yaymasına benziyor. üstüne bir de "dik göğüslerini bozdu mu" lafı da "ben bu kızın göğüslerini gördüm" diyerek arkadaşlarına hava atan ergen gibi işte. hele ki, tecavüz olayı bana hiç inandırıcı gelmiyor ve ben böyle bir şey olsaydı tywin lannister'ın aerys'e daha ağır bir tepki vereceğini düşünüyorum. ama bu olaylardan 11 sene sonra, tywin'in oğlu jaime'nin aerys'i öldürdüğünü de unutmamak lazım. tywin, orda bu hareketi içine atıp 10 sene bu cinayeti planlamıştır diyenler de olabilir. 


2- tywin'in tyrion'a olan nefreti

bu teorinin savunucuları, tywin'in tyrion'dan aerys'in oğlu olduğu için nefret ettiğini savunuyorlar. ancak, bence tywin'in tyrion'dan nefret etmesi için çok önemli 2 sebep zaten var elimizde.

birincisi, tywin'in hayatı boyunca gerçekten sevdiği tek insan olan karısı joanna, tyrion'u doğururken ölüyor. tywin, belli ki bu olaydan dolayı tyrion'u suçluyor. bu çok haksız bir suçlama da olsa, tywin'in çok da umurunda olduğunu sanmıyorum. bu suçlamanın tyrion'un kişiliğinde ağır bir yara açtığını da biliyoruz çünkü cersei, tyrion'u ne zaman yaralamak istese "sen annemizi öldürdün" lafını ediyor.


ikinci sebep tywin lannister'ın son derece gururlu ve kendi ailesini herkesten üstün gören kişiliğinin, tyrion gibi bir cüceyi, ailesini aşağılayan bir şey olarak görmesi. westeros'ta cücelere olan bakış açısı, orta çağ avrupasındakinden farklı değil. cüceler, deforme olmuş, lanetlenmiş insanlar olarak görülüyorlar. zaten tyrion'a her yerde "the imp" denmesinin sebebi de bu. tyrion da zaten, bunu doğrularcasına "eğer bir lannister olarak doğmasaydım, daha doğduğum gün boğulurdum" diyor.

bu iki sebebe ek olarak, tywin'in kendisine en çok benzeyen çocuğunun tyrion olması gerçeği var. fiziksel olarak olmasa da, zeka, yönetme yetenekleri ve stratejik düşünme konularında tyrion, aynı tywin'e benziyor. ne jaime, ne de cersei çok akıllı karakterler değiller ve zaten tywin her ikisine de bu gerçeği hatırlatmaktan çekinmiyor. bence, kendisine en çok benzeyenin, en sevmediği çocuğu olması tywin'i daha da gıcık ediyor.


hala "aerys'in çocuğu" nedenine ihtiyacımız var mı bu nefreti açıklamak için, bilmiyorum. tek diyeceğim, tyrion, aerys'in çocuğu olsaydı, joanna öldükten sonra tywin'in, tyrion'u öldürmemesi için tek bir neden bile aklıma gelmediği.

3- tyrion'un gördüğü ejderha rüyaları

bu maddeyi çok fazla açıklamaya gerek yok çünkü tamamen spekülasyona açık bir şey. bence bu, başta bahsettiğim, george martin'in bizimle oyun oynadığı yerlerden birisi. tyrion'un çocukluğundan beri rüyasında ejderhaları gördüğü söyleniyor ve bu targaryenler ile ilişkilendirilen bir şey. daenerys ve rhaegar gibi karakterler de benzer rüyaları görüyorlar. ancak, bunun tyrion'un bir targaryen olduğunu kanıtlaması bana biraz uzak ihtimal gibi geliyor. yani, ben de küçükken rüyamda t-rex görüyordum ama büyüyünce t-rex binicisi filan olmadım.

son olarak bir de kitapta tyrion'un gözlerinden birisinin siyah diğerinin mavi olduğunu belirteyim. bu teorinin destekçileri, bir gözün aslında siyah değil "koyu mor" olduğunu iddia ediyor. mor gözler, targaryenlerin bir özelliği. ama siyahın mor olup olmadığına dair somut bir veri yok. tamamen spekülasyon.


yukarıda anlattıklarım, bu teoriye neden inanmadığımı açıklamıştır sanırım

ben kitapta bunun gerçek olacağına inanmasam da, dizide böyle bir gelişmenin mümkün olacağını düşünüyorum. hele ki, geçen bölümdeki tyrion ve ejderhalar sahnesini gördükten sonra yapımcıların çok da mantıklı olmasa da böyle bir şeyi yapacaklarından kıllanır oldum.

böyle düşünmemin bir başka sebebi, 3 ejderhanın binicisi adaylarının dizide iyice azalmış olması. kitapta, aynı noktada binici olabilecek 4 kişi var ve bunlardan bir tanesi tyrion'dan çok daha güçlü bir aday. ama, dizi bu 4 karakterin ikisini hiç göstermedi ve içimden bir ses dizide bu görevin tyrion'a verileceğini söylüyor. hatta, ilk sezonda, detay bir sahne olmasına rağmen, tyrion'un bran'a ata binebilmesi için özel bir eyer yaptığı sahnenin gösterilmesinin nedeni de bu olabilir. tyrion, ejderha eyeri mi yapacak kendine acaba?

dizinin bunu işlemesi için tyrion'u bir targaryen ilan etmesine gerek de yok. kitapta, ejderhalara sadece targaryen genlerini taşıyanların hükmedebileceği söyleniyor (gerçi bunun da 1 istisnası var geçmişte) ancak dizide böyle bir şeyin söylendiğini hatırlamıyorum. yani dizi, tyrion'u targaryen yapmadan da ejderhaya oturtabilir. son bölümdeki, "bak ejderhalar tyrion'u çok sevdi" sahnesi de, bunun altyapısını yapıyor olabilir. bekleyip göreceğiz.

son olarak

burada defalarca açıklanmasına rağmen, tekrar tekrar öne sürülen "targaryenler yanmaz" lafına bir açıklama da ben getireyim. targaryenlerin ateşe olan duyanıklılığı senden benden fazla olabilir ama bu ailenin bireyleri de yanar arkadaşlar. geçmişte iç savaş yapıp birbirlerini yakmışlıkları da vardır. biliyorum, dizide deanerys "ateş, bir ejderhayı yakmaz" diyor ama dany bir ejderha değil ve zaten, viserys de bir güzel alev aldı hatırlarsanız. eğer, dany'nin ejderha yumurtalamak için ateşe yürüdüğü sahneyi öne sürecekseniz, orada mirri maz duur'un yaptığı bir büyü var. illa detay istiyorsanız, onu da açıklarım. lüften artık, "tyrion'un yanmadığı ortaya çıkacak" saçmalığını bir kenara bırakın.

son olarak 5 kitabı da okuyanlara bir not düşeyim. kitabı okumak gibi bir niyetiniz varsa burdan sonrasını okumayın lütfen, ağır spoiler var.

--- spoiler ---

dizideki tyrion'un, kitaptaki aegon'un işlevini üstlendiğini düşünüyorum ben. zaten kitapta aegon'u destekleyen varys de, dizide tyrion'un peşinde. yani, aegon yerine, tyrion'u bindirebilirler o ejderhaya.

--- spoiler ---

Üniversite Tercihi Yapacakların Geleceğini Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler