Uçağa Su Sokmak Neden Yasak?

Havalimanında ikinci kontrol noktasından geçmeden önce alınan sular, uçağa alınmıyor. İşte bunun sebebi.
Uçağa Su Sokmak Neden Yasak?


Uçağa su sokmak neden yasak?

havacılık sektöründen bildiriyorum. bunun ana nedeni, yaşanan 11 eylül olayı ve sonrasında uçağa likit patlayıcı sokma eyleminin olmasıdır. 

laptop ve tabletlerde de laptop içinde bomba düzeneği sokmaya çalışılmasından dolayı kısıtlamalar getirildi. reçeteli ilaç, uçuş süresince yetecek bebek maması gibi istisnalar var.

diğer taraftan, 100 ml'lik kaplarda 1 lt'ye kadar sıvı sokulabilir.

havalimanında ikinci kontrol noktasından sonra alınan suyun uçağa sokulma nedeni ise bunları getiren firmanın akredite olması, faturasının olması veya fabrikadan mühürlü araçla gelmesi ve x-ray taramasından geçmesidir.

bu uygulama elbette ki havalimanı içinde ikinci kontrol noktasından sonra su satan firmaların veya pegasus gibi ikramdan ciddi gelir elde eden firmaların da işine gelmektedir ama hiçbir zaman ana neden bu olmamıştır.

ayrıca, yolcuların güvenlik kontrolünden geçirmeye çalıştığı açık veya kapalı tüm şişelerden numune almaları ise ne güvenli, ne de pratik.

Yakın geçmişten bir örnek

2015 yılında sharm el sheikh'den kalkıp saint petersburg'a giden rus metrojet havayollarına ait airbus a321 uçağı, 330 ml alüminyum içecek kutusuna koyulan sıvı patlayıcının patlatılması ile düşürülmüştür.

istihbarat çalışmaları teröristlerin bu durumla ilgili uzun zamandır denemeler yaptıklarını, patlayıcıları içecek kutuları içinde sokmanın kolay olduğu bilgisini paylaştıklarını ortaya çıkarmıştır.

aft cargo bölümünde bagaj içerisinde patlatılan 330 ml sıvı patlayıcı 30.000 feet üzeri irtifada ani basınç kaybının da etkisi ile uçağın kuyruk bölümünü koparmaya yetmiştir.

on 18 november 2015, isil published pictures of what it claimed was the type of bomb in its dabiq online magazine, claiming to show the three ied components including a schweppes soda can containing the explosive charge, a military-grade detonator and switch. in the same month russian defense minister sergey shoygu announced that the sinai branch of isil was responsible for downing of the flight.

kaynak: https://en.m.wikipedia.org/…ki/metrojet_flight_9268