Uçaklar Nasıl Yıkanır?

Koca koca uçaklar nasıl yıkanıp temizleniyor? Bu işlemde hangi kimyasal kullanılıyor? Kısaca açıklayalım.
Uçaklar Nasıl Yıkanır?

uçakların yıkanması, bakım ve/veya muayene (inspection) öncesi yapılması elzem olan bir prosedürdür. (özellikle c check ve üs bakımlarında.)

bu iş için uçak yakıtı olan kerozin (kerosene)-su karışımı kullanılır. (karışımın çoğunluğu kerozindir) işlem 1-2 gün kadar sürebilir.

yıkamada uçak yakıtı kullanılmasının en büyük sebebi iyi bir çözücü özelliğine de sahip olmasıdır. yağ, hidrolik, toz vb. lekeleri ve kirleri çıkarmak için en kullanışlı yöntemdir.


işlem sonrası müfettiş abiler rahat rahat sorun giderebilirler. burada yapılan muayene, gayet tabii pilotların yaptığı görsel muayeneden çok daha ayrıntılıdır. zaten bakım kartında muayene ve detaylı muayene diye ayrı iki başlık vardır. ama yine şöyle bir fark var ki burada yapılan muayene yine görseldir. diğer ndi (tahribatsız muayene) yöntemlerini -manyetik parçacık yöntemi olsun ultrason olsun...- tamamen farklı bir ekip yapar. 

örnek video


temizlik görevlilerinin (evet, teknisyenler değil de hangarda görevli temizlik personeli bu işlemi yapıyor) üstündeki yağmurluk benzeri zımbırtı, kerozinden (malûm, o berbat kokusu çıkmaz kolay kolay) korunmalarını sağlıyor.