Uçaklar Neden Tibet'in Üzerinden Uçmaz veya Uçmak İstemez?

Flightradar'da dünya haritasına baktığınızda Tibet'in üzerinde neredeyse hiç uçak olmadığını görebilirsiniz. Bunun birkaç nedeni var.
Uçaklar Neden Tibet'in Üzerinden Uçmaz veya Uçmak İstemez?

hemen everest akıllara gelebilir ancak sadece everest'le ilgisi yokmuş, bağlantılı olarak sebepler varmış:

1. oksijen

uçaklardaki acil durum maskelerinde oksijen desteği max 15-20 dakika kadar yeter. ancak bu tükenmeden önce pilotların 10.000 ft'e inme kuralları var. bu bölgede bunu başarmak oldukça güç, imkansız.


2. türbülans

tibet platosu ve çevresinde çok şiddetli ve görünmez derecede türbülansların olması. yüksek dağlar sebebiyle dengesiz ve şiddetli hava akımları.


3. havalimanı yetersizliği

acil durum inişi için uygun bölge bulunmaması. var olan havalimanlarının da çok az pilot tarafından tecrübe edilmiş olması. tibet'te 2 havalimanı var ancak pistler kısa ve küçük uçaklar için uygun.


4. radar sistemi

bölgede uçaklardaki radar sistemini destekleyecek radar sisteminin olmayışı daha doğrusu olamayışı. hem coğrafi sebepler, hem de yetkin insan. hadi diyelim yetkin insanı bulduk kim -50 dereceyi bulan soğukta, dağın tepesinde tek başına bu işi yapmak ister.


5. askeri üsler

hindistan, bölgedeki gücünü kaybetmemek adına tibet'e olabilecek en yakın bölgelerde askeri üsler kurmuş. doğal olarak askeri üslerin üzerinden ticari uçuşların geçmesi yasakmış. vat is pörpız of vizit?


Dönünce Sizi Aylarca TBT'siz Bırakmayacak Muhteşem Tatil Yerleri

Pilot Koltukları Neden Koyun Postu Kaplıdır?

Yolcu Uçakları Neden Uzaya Çıkamaz?