Uçaktan Daha İyi Bir Ulaşım Yöntemi Olacak Hyperloop'la Birlikte Gelecek Değişimler

Hyperloop nedir? Hyperloop projesiyle hayatımızda neler değişecek? Bu ve daha fazlası için sizi böyle alalım.
Uçaktan Daha İyi Bir Ulaşım Yöntemi Olacak Hyperloop'la Birlikte Gelecek Değişimler

- ilk olarak uçak yolculuklarında 1-2 saat uçağa binme, uçaktan inme, kalkış, iniş gibi ritüellere kaptırılmaktadır. mesela normalde istanbul-izmir arası uçakla 50-60 dakikadır ama bu uçak yolculuğunu yapmanız 3-4 saatinizi alır (havaalanına gideceksin de, park yeri bulacaksın da, park yerinden terminale yürüyeceksin de, güvenlik kontrolünden geçeceksin de, uçak rötar yapmadıysa bile uçağa alınmayı bekleyeceksin de, uçağa herkes yerleştikten sonra kalkacak da, inecek de, herkes inene kadar bekleyeceksin de, ölme eşeğim ölme, üstelik bu uçak rötar yapmadıysa; yaptıysa daha da kötü). hyperloop ile aynı mesafe 45 dakikaya inecek.

- ikinci olarak hyperloop uçaktan çok daha konforlu şartlarda gitmenizi sağlayacak. uçakta yakıttan tasarruf etmek için business class dışındaki koltuklar çok ufak ve birbirine çok yakın oluyor ve uçakla yolculuk tam bir eziyet.

- üçüncü olarak evcil hayvanınız varsa ve yanınızda tatile götürmek istiyorsanız hyperloop'la yanınızda götürebilirsiniz. uçakta hayvan kargoda binbir eziyet çekerek gidiyor. bu çok mu önemli? benim gibi hayvan besleyen insanlar için bu detay aşırı derecede önemlidir.

- dördüncü olarak daha güvenli olacaktır. tamam uçaklar da çok nadir düşüyor ama hyperlooplar daha da nadir kaza yapacak. metro gibi düşün. yalnız hyperloop hattı kötü inşa edildiyse depremlerde risk olabilir.

- beşinci olarak hyperloop daha ucuza gelecek. bir kere alet kendi kendini süreceği için pilot yok, hostes yok, petrol tüketimi yok ve masraflar daha az. hatta bazı firmalar yolculuk boyunca yolculara reklam göstererek aynı spotify gibi reklamlı ama daha ucuz versiyonlar sunmayı da düşünüyorlar. işte bir yere giderken reklam izlemek istemiyorsanız 300 lira, reklam izleyerek gitmeye razıysanız 150 lira gibi fiyatlandırmalar olabilir.

- altıncı olarak tüm ülke hyperloop ağıyla donatılırsa aktarma işi çok daha kolay olur. aynı bir metrodan inip diğer metroya binme kolaylığında aktarmalar yapılır. bu durumda bir sonraki aktarmayı kaçırdık mı, bir sonraki aktar ertelendi mi, rötar mı yaptı derdi yok.

2025 gibi ilk olarak katar gibi zengin arap ülkelerine gelecek, 2035 gibi avrupa ülkelerine gelecek, 2040 gibi abd'ye gelecek ve türkiye'ye gelmesi bir 2050-2060'ları bulur.

Dünya'ya Daha Yakın Olan Ay Yerine Neden Çok Uzaktaki Mars'a Koloni Kurmaya Çalışıyoruz?