Uğur Dündar'ın Popüler Hale Gelen Videoda Mikrofonla Dövdüğü Adam Kimdir?

Dün itibarıyla Twitter'da dönen bir videoda Uğur Dündar, kameramanıyla gittiği bahçeli bir evde onlara karşı çıkan bir adamı mikrofonla dövmekte. Peki bu adam kim ve Dündar oraya neden, hangi amaçla gitti?

Olayın tam hali şu şekilde

uğur dündar, halil bezmen'in bir çalışanına dayak atmıştır fakat olay şu şekilde gelişmiştir

uğur dündar bezmen'in amerika'daki evinin bahçesine girmiştir, sonra bu koruması olan adam da uğur dündar'ın yanına gelmiş, bahçeden çıkmasını söylemiştir... o arada uğur dündar klasik gazeteci tribiyle bu adama konuyla alakalı sorular sormaya başlamıştır. kameraman çekime, uğur dündar da sorulara devam edince, koruma olan adam "sizi fena yaparım" gibisinden bir şeyler söyleyerek uğur dündar'ı ve kameramanı (sanırım birkaç defa) açıkça dövmekle tehdit etmiştir. (bu arada aradaki hafif itiş-kakışları da tahmin edersiniz.) ilk fiziksel hamleyi kim yaptı hatırlamıyorum ama sanırım koruma olan adamın kameraya ya da kameramana bir hamlesi olduktan hemen sonra uğur dündar elindeki metal mikrofonu adamın burnuna koymuş, az önce kendisini dövmekle tehdit eden adamı birkaç mikrofon darbesiyle yere sermiştir. arkasından uğur dündar ve kameramanı olay yerinden kaçmışlardır. kaçtıktan sonra uğur dündar'ın arabada birilerine küfür ettiği de doğrudur.

yalnız eklemeliyim ki, hakikaten de mikrofon yakın dövüşte etkili bir silahmış...

olay 1994 yılında olmuştu

gençler bu olayın aslını bilmezler. uğur dündar, devleti soyan ve sonrasında abd'ye kaçan bir zamanların ünlü sahtekarı halil bezmen'in oradaki villasına gidip kendisi ile görüşmek istemişti. yumruğu yiyen de dündar'ı tehdit eden bezmen'in bahçıvanı. bu herifin hakkında açılan davalar kitaba konu olur. tarihi eser kaçakçılığından tutun da iski dolandırıcılıklarına kadar uzanır bu. ama sonradan bu antin kuntin işleri kendisine yaramamış elbet, sıfırı tüketmiştir.

ekleme: bu bezmen denilen hırsız türkiye'de de yargılandı ama 2000'lerin başında af yasası sayesinde çıktı. 80'li ve 90'lı yılların ortalarına kadar memleketi soyan ünlü iş adamlarının başında gelir. adam kendi ailesini bile dolandırıp işlerini batırmış. bazıları da diyor ki neden şiddet göstermiş uğur dündar... az bile o dayak bu hırsızlara.

halil bezmen kimdir?

'eski halil bezmen' ülkesine ve insanına edebileceği her türlü maddi ve manevi tecavüzü edip (vergi borcu, ssk borcu, hileli iflas, dolandırıcılık, tarihi eser kaçakçılığı vs. gibi), akabinde salya sümük 9 sene amerika'ya kaçıp, batan geminin mallarını eşinin üzerine geçirip, geri döndüğünde de sembolik bir süre için hapis yattıktan sonra davalarının bir çoğundan beraat eden renkli, rengarenk şahsiyettir.

hikayesi burada bitmez, yenilenir ve bambaşka biri olur; "55 yıllık halili gömdüm" der ve postmodern derviş pişkinliği ile bir de otobiyografi yazdırılır kendisine.

bütün kitap boyunca, mandık attığı ülkesi ve çalışanlarının ahini hiçe sayıp, cayır cayır yaktığı servetinin ortasında ellerini havaya kaldırıp 'bakın bana ne yaptılar' şaşkınlığı içerisindeki neron ayağındadır. geçmişine bakıp bu denli saçma sapan dersler çıkarabilmiş bir insanın nasıl olup da hatalarından öğrenebileceğini, yeni bir insan olabileceğini düşünüp durursunuz kitabı okurken. daha da beteri kitabı okuduğunuz için kendinizi de bu zevzek düzenin bir düzüleni gibi hissedersiniz.

ancak konu ile ilgili en büyük şoku kendisine sempatiyle bakan, 'ne de olsa cezasını çekmiş bir arkadaşımızdır' alaturkalığını gösteren balık hafızalıları görünce yaşarsınız.

bu arkadaşlara suç ve ceza'yı okumalarını mı tavsiye etsem, vergi kanunu üzerine konuşup o zamanın parasıyla trilyonları bulan ödenmemiş verginin hepimizin, tüyü bitmemiş yetimin cebinden çıktığınımı anlatsam, ceza evlerine gidip yıllarca yatan mahkumlarla, düşünce suçlularıyla sohbete mi davet etsem, yoksa hepsini bırakıp şöyle bir dışarı çıkıp temiz hava mı alın desem, bilemiyorum.

allah bu ülkenin yardımcısı olsun. olmazsa gülenimiz daha çok olur, daha çok otobiyografiyi tersten okuruz...

Yakalanan Eroin Satıcısının Efsane Ötesi TRT Röportajı