Ülker Takımyıldızının (Pleiades) Klasik Mitolojideki Varoluş Hikayesi

Dünya'ya en yakın açık yıldız kümelerinden ve büyük ihtimalle de en ünlü ve çıplak göze en güzel gözükenlerden olan Ülker (Süreyya olarak da geçiyor) takımyıldızına masalsı bir perspektiften bakmanızı sağlayacak, ufak bir hikaye.
Ülker Takımyıldızının (Pleiades) Klasik Mitolojideki Varoluş Hikayesi
iStock

maia, electra, alcyone, taygete, asterope, calaeno ve merope adında yedi kızkardeş yaşamaktadır. bu kızlar tanrıça artemis'in avcılarıdır. kızlar, bir gün ormanda tenha bir yerde oyun oynamaktadırlar. yalnız olduklarını düşündükleri için kahkaha atmakta beis görmezler. ancak yiğit avcı orion'un yakınlarda bir geyik avlamakta olduğunun farkında değillerdir.

orion, yedi kızkardeşten gelen kahkahaları duyar ve kim olduklarını merak ederek sesin geldiği yöne doğru yola koyulur. derken, yedi genç kızın dere kenarında birbirlerine su fışkırtmak suretiyle oyun oynadıklarını görür. orion seslenir:

“what goddesses you all are!”

merope, orion'u görür görmez kızlara kaçın diye bağırır. kızlar kaçmaya başlarlar. orion onları kaybeder ama pes etmez.

"bu güzel bakireleri bulacağım, yemin ederim!"

o andan itibaren orion, artemis ve onun öğrencileri olan kızkardeşlerin sürdürdüğü her avı sabote etmeye başlar. yedi yıl boyunca yedi kızkardeşi sürekli kovalar. kızlar artık bitap olmuş, artemis ise avlarından olmuştur. artemis buna bir son vermek ister, "herkes için onu durduracağım" der. ulular ulusu, babası zeus ile konuşmaya gider ve ona şöyle der:

"avlarımızı mahvetti, avcılarımı koru. sana yalvarıyorum!"

zeus, artemis'e durumu dikkate alacağını ancak düşünmesi gerektiğini söyler. zeus'un kafasında bu durumla ilgili başka planlar vardır. daha sonraysa artemis'in dileğini reddeder ve şöyle der:

"senin dileklerini mizah edeceğim!"

artemis'in bir sonraki avı da orion yüzünden helak olur. zeus artık vaktin geldiğini düşünür ve harekete geçer. yedi kızkardeşin yedisini de güvercine çevirir ve uçurur. yedisi de artık görülmeyecek kadar yükseldiğinde onları yıldıza çevirir. orion ve artemis arkalarından bakakalır. artemis bir kez daha zeus'un karşısına çıkar ve yakınır. istediği şeyin bu olmadığını, artık onları hiç göremeyeceğini söyler. zeus hiddetlenir.

"sen sadece av değil, aynı zamanda ay tanrıçasısın, unutma. onları sık sık ziyaret edebileceksin..." artemis bununla yetinmek zorunda kalır.

yedi kızkardeş günümüzde (bkz: ülker takımyıldızı), (bkz: pleiades) olarak bilinen yıldızlardır. orion öldükten sonra zeus, orion'u kızkardeşleri kovalamaya devam etsin diye onların yanına yıldız olarak koyar.

Hakkında Efsaneler Üretilmesine Şaşırmamamız Gereken Büyülü Orion Takım Yıldızı