Ülkesindeki İç Savaşı Durduran Futbolcu: Didier Drogba

Bir dönem ülkemizde, Galatasaray forması da giyen Fildişi Sahilli futbolcu Didier Drogba, bir futbolcudan daha fazlası.
Ülkesindeki İç Savaşı Durduran Futbolcu: Didier Drogba

8 ekim 2005'te drogba, fildişi sahili adına dünya kupası elemelerinde sudan'a karşı oynuyordu. turu geçmek için maçı kazanmak zorunda ve aynı gün oynanan mısır-kamerun maçının da lehine bitmesi gerekiyordu.

fildişi, maçı ülkemizde de zamanında oynayan futbolculardan didier zokora, emmanuel eboue'nin ve drogba'nın katkılarıyla 3-1 kazandı. öbür maçta ise kamerun, bitime dakikalar kala mısır ile 1-1 berabere kaldı ve bir penaltı kazandı. drogba ve arkadaşlarının şansına pierre wome penaltıyı kaçırarak fildişi sahili'nin tarihinde ilk kez dünya kupası'na katılmasını sağladı.


oyuncular haklı olarak çılgınca kutladılar ama asıl olay drogba'nın maçtan sonra konuşmasında yaptığı ülkesindeki iç savaş vurgusuydu. yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"fildişi sahili'nin erkekleri ve kadınları. kuzeyden, güneyden, merkezden ve batıdan, bugün tüm fildişililerin bir arada yaşayabileceğini ve ortak bir amaç için birlikte oynayabileceğini kanıtladık. kutlamaların halkı birleştireceğine dair size söz vermiştik. bugün dizlerimizin üzerine çökerek size yalvarıyoruz. afrika'da bu kadar çok zenginliğe sahip tek ülke savaşa sürüklenmemeli. lütfen silahlarınızı bırakın ve seçimlere gidin."


oyuncular daha sonra ayağa kalktı ve şarkı söyledi: "eğlenmek istiyoruz, bu yüzden silahlarınızı ateşlemeyi bırakın!"

bu sözler büyük bir etki yarattı. savaşan iki tarafın müzakere masasına oturmasına ve 5 yıl kadar sürecek ateşkes imzalamasına yardımcı oldu. böylece ülkesindeki iç savaşı durduran drogba, futbolun birleştirici gücünü de ortaya koydu.

kaynak