Üniversite Bölüm Tercihi Yaparken Kendinize Sormanız Gereken 6 Soru

Üsküdar Üniversitesi aracılığı ile
Doğru bir bölüm tercihi demek mutlu bir gelecek demek. Peki bu denli önemli bir seçimi yaparken kişiyi doğru yönlendirecek sorular nelermiş, bakalım.

1. insanlarla olan ilişkim mi daha iyi yoksa verilerle olan mı?

eğer insan ilişkileriniz güçlüyse mesela doktorluk, avukatlık, öğretmenlik gibi bölümler sizin için daha iyi bir tercih olabilirken verilerle olan ilişkilerde istatistik, mühendislik vs. gibi tercihler daha akıllıca olabilir.

2. bu bölümü sadece okumakla kalmayıp hayatımın sonuna kadar yapacak kadar çok seviyor muyum?

eğer gerçekten emin olmadığınız bir bölümü seçerseniz bu demek oluyor ki en ufak sıkıntıda, zorlukta pes etmek, daha iyisi için savaşamamak demek. yani iyi bir kariyer ve mutlu bir pazartesi sabahından bir adım uzaktasınız. bir daha düşünün.

3. tercih etmek istediğim bölümü okumaya yetecek yeteneğe sahiden de sahip miyim?

evet, bölümü seviyor olabilirsiniz ama belki de yeteneğiniz buna izin vermiyor. mesela endüstri ürünleri tasarımı, mimarlık gibi meslekler geniş bir hayal gücü ve üretme yeteneği gerektiren bölümler. bu konuda kendinize olan inancınız tam mı?

4. tercih edeceğim bölümün getireceği zorlukları şimdiki hevesimle göğüsleyebilecek inancım var mı?

evet, bölümü şimdi çok seviyorsunuz ama getireceği zorlukları düşünerek bir kere daha gözden geçirmekte fayda var. belki uzun mesailer harcamayı ve hatta sabahlara kadar çalışmayı gerektiren bölümlerdense daha programlı çalışma hayatı vaat eden bölümler size daha uygun olabilir.

5. gelecek vaat eden bir tercih mi?

bölümünüzü gerçekten seviyorsunuz belki ama bunun gelecekte payı olan bir meslek olup olmadığını da düşünmelisiniz. mesela yazılım gibi tercihler sizi gelecekte daha da yıldızlaştırabilir.

6. tercih etmek istediğiniz bölüm sadece ülke sınırlarıyla mı sınırlı yoksa yurt dışında da önü açık bir meslek mi?

globalleşen dünyada bu çok önemli bir soru. gelişen teknolojiyle sınırların bir önemi kalmadığı için her yerde geçerliliği olan bir bölüm, kariyerinizin geleceği açısından değerlendirilince oldukça faydalı olabilir.

İşe kendini tanıyarak başla, mesleğini sonra seç!

Üsküdar Üniversitesi'nin sunduğu, Holland Meslek Tercihi Puanlama Cetveli olarak da bilinen Kariyer Testi ile karakterinize uygun ve yapmaktan mutlu olabileceğiniz meslekleri görebilirsiniz.

Buraya tıklayarak kariyer testine gidebilir, vereceğiniz yanıtlar ile size uygun meslekleri bulabilirsiniz.