Üniversite Tercihi Yapacak Öğrencilerin Kulak Vermesi Gereken Tavsiyeler

Yeditepe Üniversitesi aracılığı ile
Hayaller, bir noktada geleceğinizin ta kendisi demek. Bu hayalleri gerçekleştirme yolunda ise seçilecek üniversite ve bölüm kesinlikle önemli bir yer tutuyor. İşte bu konuda önemli tavsiyeler.
Üniversite Tercihi Yapacak Öğrencilerin Kulak Vermesi Gereken Tavsiyeler
iStock

Temel ihtiyaçları biliyorsunuz... Kaliteli bir eğitim hayatı için de her şeyden önce mutlu şekilde barınmanız gerekiyor. Yani yurt arama derdinden, ev tutacaksanız ev sahibi derdinden, kira veya aidat zammı derdinden kurtulmanız, kafayı ideallerinize verebilmek için birincil şart. Bunun için hâlihazırda yüksek kapasiteli yurtları olan bir okul önceliğiniz olsun.


Barınmayı hallettik, peki sonra? Tercih edeceğiniz okulun bilime önem verdiğine emin olmak gerekiyor. Modern dünyada fark yaratmak istiyorsanız sizi öncelikle bilim ve teknoloji alanına kattığınız değerler öne çıkarıyor artık. "Herkes telefon uygulaması yapsın" demek değil bu, tarım ürünlerini verimli işleme ve saklama yöntemleri üretmek de bilimdir örneğin. Bunun için de olanakları geniş, sayıca fazla laboratuvarı olan bir okula gitmek sizi net 1-0 önde başlatır.


Lisans düzeyi temel bilimler öğreten, bir kafeteryaya veya bir basketbol sahasına sahip olan binlerce okul var zaten. Peki size farklı ülkeler veya kültürler tanıtabilecek bir okul? Evet, tercih edeceğiniz okulun bolca ülkeyle Erasmus ve değişim anlaşması olup olmadığını mutlaka kontrol edin önceden. Çünkü başka ülkede geçireceğiniz o birkaç ayı asla unutmuyorsunuz. E Erasmus yapabilmek için not ortalamasını da biraz yüksek tutun tabii...


Eh, dümdüz şekilde mezun olmanın size bir şey getirmeyeceği açık. Sanılanın aksine üniversite eğitim hayatınızın finali değil, aksine yüksek lisans ve doktora gibi faktörleri de hesaba katarsak ciddi bir yolun başlangıcı. Bir mesleği, bir uzmanlığı bu süreçte kendiniz söke söke alırsınız. Kendinizi olabildiğince geliştirmeniz için de imkanları bol bir yerde okumanız şart. Birbirinden farklı ve bol sayıda yüksek lisans ve doktora imkanı veren bir yer mesela.


Bütün bu imkanları ve fazlasını bulabileceğiniz bir üniversite var: 400+ ülkede Erasmus ve exchange anlaşması, 4000’e yakın yurt kapasitesi, 500 laboratuvar ve dahası...  

Hayallerinizin geleceğinize eşit olduğunu biliyorsanız, sizi 18 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasındaki Yeditepe Üniversitesi Online Tanıtım Günlerine davet ediyoruz!